Czy rosół pomaga na przeziębienie?
Przeziębienie lub grypa? Rosół! W ten sposób od pokoleń próbujemy uporać się z zimowymi problemami ze zdrowiem. Czy rosół pomaga przy grypie? Jakie właściwości ma ta zupa? Sprawdzamy!
Rosół – właściwości
Domowy rosół z pewnością zawiera witaminy i minerały – nieco białka, potasu, żelaza czy magnezu, witaminy E oraz A, ale z powodu długiego gotowania – niezbyt dużo witaminy C. Tego, co w rosole dobre dostarczają warzywa, mięso oraz przyprawy. W toku badań nad właściwościami rosołu sam Antoine Lavoisier odkrył, że jeśli rosół będzie się gotować w dużej ilości wody, z mięsa do wywaru przedostanie się więcej składników, niż wówczas, gdy doda się jej niewiele.
Rosół na przeziębienie? Rosół na grypę? Dietetyk wyjaśnia!
Rosół może wspomóc nawadnianie organizmu, będzie też krzepiącym posiłkiem wobec braku apetytu i właściwego odżywiania podczas choroby. Na pewno pozwoli również na wzmocnienie organizmu po grypie. – Szczególnie ze względu na to, że jest daniem łatwostrawnym, nie obciążającym dodatkowo przewodu pokarmowego i organizmu toczącego walkę z wirusem – podkreśla dietetyk Enel-Med Natalia Torchała.
Naukowych dowodów na szczególne działanie rosołu przeciw grypie i przeziębieniu jednak nie ma. Można co prawda mówić o korzystnym działaniu poszczególnych składników rosołu na odporność organizmu, ale podobnych właściwości nie odmówimy także innym potrawom. Udowodniono korzystne działanie choćby zielonej herbaty czy naturalnych jogurtów. Trudno znaleźć dowody na wyjątkową moc rosołu właśnie przeciw objawom przeziębienia i grypy – na pewno jednak zdrowy styl życia uwzględnia spożywanie pełnowartościowych, naturalnych posiłków, a rosół bez wątpienia się do nich zalicza.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Kompulsywne objadanie się – dieta
Kompulsywne jedzenie polega na przyjmowaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki tego zaburzenia.
Czy mak jest zdrowy?
Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?
Co jeść przy zatruciu?
Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.
Wzdęcia, niestrawność, zgaga?
Świąteczne potrawy, którym trudno się oprzeć, kuszące zapachy i dużo czasu na jedzenie. W efekcie często wzdęcia, niestrawność i zgaga. Jak sobie z tym poradzić?
Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę
Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!