Czystek to zioło, któremu przypisuje się bardzo wiele dobroczynnych właściwości. Dowiedz się jak  i komu rzeczywiście może pomóc czystek.

Czystek – bogactwo gatunków

Czystek, który ze względu na swoje właściwości wciąż zyskuje na popularności, kryje w swoim rodzaju około 20 gatunków roślin. O ile występują wspólne właściwości wszystkich roślin należących do tego rodzaju, to nie wszystkie mają takie same oddziaływanie na Twój organizm.

Czystek - cechy wspólne

To co łączy wszystkie gatunki czystka to niewątpliwie bogata zawartość związków flawonowidowych i olejków eterycznych. Oprócz tego są źródłem terpenów, kwasów tłuszczowych, fitohormonów oraz witamin. Wśród flawonoidów wymienić można: kwercetynę, kempferol, flawon-3-ole, katechiny galokatechiny i proantocyjaniodyny. W zależności od gatunku różna  jest ich zawartość. Są to związki o działaniu przeciwutleniającym.

Czystek szary - Cistus incanus

W Polsce najbardziej popularnym gatunkiem ze względu na swoje właściwości jest czystek szary. I to rzeczywiście on jest przede wszystkim składnikiem herbat i suplementów diety występujących pod nazwą handlową czystek. Możesz również spotkać się z nazwą czystek siwy, skalna różna lub święta róża. Jako surowce farmaceutyczne wykorzystuje się ziele i liście. Nie są one jednak uznawane za surowce farmakopealne w krajach europejskich. Oznacza to, że nie są to surowce zarejestrowane jako leki czy produkty lecznicze ani jako służące do produkcji leków. 

Co daje czystek?

Naukowo udowodnione jest działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, a także wspierające funkcjonowanie układu odpornościowego. Czystek wpływa na normalizację liczby komórek układu immunologicznego i odpowiedzi immunologicznej, dzięki czemu prowadzi do zmniejszenia uszkodzeń wywoływanych nadmierną odpowiedzią immunologiczną oraz przyspiesza proces leczenia. Ze składu surowców wynika aktywność przeciwutleniająca. Dzięki niej zioło może być stosowane wspomagająco w leczeniu chorób skóry i stanów zapalnych. Ponadto wpływa na zmniejszenie utleniania tłuszczów i zmniejszenie stężenia wolnych rodników. Czystek szary poleca się jako suplement w profilaktyce cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz choroby Alzheimera. Naukowo potwierdzone są również właściwości spazmolityczne. Czystek może więc być pomocny w leczeniu biegunek i chorób przewodu pokarmowego. Wpływa rozkurczająco na  mięśnie gładkie jelit.  Zioło ma również działanie obniżające ciśnienie krwi i przeciwnowotworowe. Hamuje rozwój raka szyjki macicy i czerniaka.

Wpływ innych gatunków czystka na zdrowie

Najbardziej przebadanym pod względem wpływu na ludzki organizm jest czystek szary. Powszechnie dostępny i z tego względu stosowany. Dostępne są jednak również badania dotyczące właściwości takich gatunków jak: czystek żywicowy, wawrzynolistny, szałwiolistny czy czystek z Montpellier. I tak czystek żywicowy ma silne działanie obniżające ciśnienie krwi, stymulujące formowanie kości i zmniejszające ich resorpcje, czyli niszczenie. Ponadto ma właściwości przeciwgrzybicze. Zawarte w nim składniki hamują rozwój Candida albicans, Candida glabrata i Candida parapsilosis. 
Czystek wawrzynolistny obniża poziom glukozy we krwi, działa ochronnie na wątrobę, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwrzodowe i hamuje rozwój Helicobacter pylori. Czystek z Montpellier ma ochronny wpływ na DNA, neutralizuje wolne rodniki, jest pomocny w łagodzeniu chorób skóry, ma właściwości spazmolityczne i przeciwdrobnoustrojowe. Te ostatnie świadczą o możliwości zastosowanie tego gatunku czystka w terapii chorób neurodegeneracyjnych, a szczególnie w chorobie Alzheimera. Ostatni z wymienionych, czystek szałwiolistny wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Produkty z czystkiem

Zarówno w aptekach, jak i sklepach możesz spotkać produkty zawierające czystek pod różnymi postaciami. Mogą to być kapsułki, herbaty, suszone ziele i liście czy kremy, żele oraz syropy. Znajdujące się na polskim rynku produkty pochodzą z importu lub są produkowane ma terenie Polski z surowców pochodzących z plantacji w Turcji, Grecji lub Albanii. 

Czystek znany od wieków

Czystek jest rośliną, która stosowana jest od wielu lat w tradycyjnej medycynie bliskowschodniej, a szczególnie tureckiej. Przeprowadzone dotychczas badania są potwierdzeniem wielu przypisywanych czystkowi właściwości. Dlatego bez obaw możesz stosować go jako uzupełnienie codziennej diety.