Smaczny i zdrowy sok pomidorowy!
Pomidory dzięki licznym składnikom odżywczym stanowią skarbnicę zdrowia. Szczególnie zimą, kiedy ich jakość pozostawia wiele do życzenia, doskonałą alternatywą jest sok pomidorowy.
Spis treści:
- Likopen – właściwości
- Sok z pomidorów – nie tylko na serce
- Sok pomidorowy a dieta odchudzająca
- Sok pomidorowy – właściwości dla urody
- Czy sok pomidorowy jest zdrowy?
- Sok pomidorowy a zdrowie – konserwanty nie są konieczne!
Pomidory stanowią źródło potasu, magnezu, cynku oraz żelaza (o żelazo w warzywach powinny dbać zwłaszcza osoby stosujące dietę wegetariańską). Znajdują się w nich witaminy A, E, naturalna witamina C oraz witaminy z grupy B. Jednymi z ważniejszych składników pomidorów są likopen oraz związki fenolowe, czyli bardzo silne antyoksydanty. Odpowiadają one za liczne właściwości prozdrowotne pomidorów.
Zima to okres, kiedy dostępne są pomidory jedynie z importu. Charakteryzują się znacznie gorszymi walorami nie tylko smakowymi, ale i odżywczymi. Alternatywą dla nich są pomidorowe przetwory, przeciery, a przede wszystkim sok z pomidorów.
Likopen – właściwości
Spośród wszystkich dobroczynnych substancji, które zawierają pomidory, likopen jest jedną z najbardziej wartościowych. Przede wszystkim jest on antyoksydantem, który hamuje działanie wolnych rodników, mogących mieć wpływ na rozwój nowotworów. Poza tym, likopen pozytywnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego, wzmacnia kości i poprawia sprawność seksualną.
W większości przypadków przetwarzanie warzyw i owoców skutkuje obniżeniem ich wartości odżywczej, zmniejsza ilość witamin i składników mineralnych. Inaczej sprawa ma się z pomidorami i obecnym w nich likopenem. Jego największa ilość znajduje się w pomidorowych przetworach, szczególnie tych poddanych obróbce cieplnej. Należą do nich koncentrat pomidorowy, przecier, sos oraz sok pomidorowy, zwłaszcza ten otrzymany z soku zagęszczonego. Gotowanie powoduje uwalnianie likopenu zawartego w skórce, a ponadto pod wpływem temperatury przekształca się on do postaci lepiej przyswajalnej. Gotowany sok pomidorowy zawiera niemal trzy razy więcej likopenu niż sok surowy, a dodając niewielką ilość tłuszczu zwiększa się jego przyswajalność.
Sok z pomidorów – nie tylko na serce
Substancje i minerały, które zawiera sok pomidorowy – potas, likopen czy magnez – korzystnie oddziałują nie tylko na serce. Badania wskazują również, że ich spożywanie wiąże się z mniejszym ryzykiem miażdżycy i chorób nowotworowych. Chronią przed osteoporozą i wywołanymi przez nią złamaniami.
Sok pomidorowy a dieta odchudzająca
Dzięki niskiej kaloryczności i zawartości błonnika, pomidory są świetną przekąską w diecie odchudzającej. Oczywiście właściwości te posiada również sok pomidorowy – dieta odchudzająca powinna uwzględniać sok z pomidorów jako osobny napój lub bazę koktajli, smoothies czy zup.
Sok pomidorowy – właściwości dla urody
Zawarta w soku pomidorowym witamina C, A oraz E korzystnie wpływają na stan skóry. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, co może być istotne w przypadku osób z cerą naczynkową. Z kolei witaminy A i E nazywane są witaminami młodości – opóźniają bowiem procesy starzenia. Warto więc codziennie uwzględniać sok pomidorowy w diecie.
Czy sok pomidorowy jest zdrowy?
Sok pomidorowy to jeden z najczęściej produkowanych soków warzywnych w Polsce. Jego walorem jest nie tylko orzeźwiający smak – stanowi bogate źródło witamin, składników odżywczych i mineralnych. Dodatkowo pasteryzacja, której poddawane są soki pomidorowe, w niewielkim stopniu przyczynia się do zmniejszenia ilości cennych składników. Prowadzona jest ona krótko, a soki są szybko schładzane.
Sok pomidorowy a zdrowie – konserwanty nie są konieczne!
Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – pasteryzacja soku pomidorowego eliminuje konieczność stosowania konserwantów. Dlatego tym bardziej powinien znaleźć się w codziennym jadłospisie. Jedna szklanka soku z pomidorów odpowiada jednej porcji warzyw zalecanych w diecie i z powodzeniem może stanowić ich zamiennik.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę
Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!
Wzdęcia, niestrawność, zgaga?
Świąteczne potrawy, którym trudno się oprzeć, kuszące zapachy i dużo czasu na jedzenie. W efekcie często wzdęcia, niestrawność i zgaga. Jak sobie z tym poradzić?
Czy mak jest zdrowy?
Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?
Co jeść przy zatruciu?
Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.
Kompulsywne objadanie się – dieta
Kompulsywne jedzenie polega na przyjmowaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki tego zaburzenia.