Woda brzozowa, którą często określa się jako sok brzozowy czy też oskoła, to bogactwo naturalnych składników. Ceniona jest od wieków ze względu na swoje właściwości. Sprawdź jak może wpływać na organizm.

Woda czy sok brzozowy?

Woda brzozowa pozyskiwana jest z brzozy wczesną wiosną: w kwietniu oraz maju. Wówczas drzewa przekazują składniki odżywcze z korzeni do korony. Częściej możesz ją spotkać jako sok brzozowy.  Występuje w postaci świeżej lub po przefermentowaniu jako niskoalkoholowy, orzeźwiający napój.

W medycynie ludowej wykorzystywany do leczenia licznych chorób, w tym profilaktyce i leczeniu nowotworów, kamicy nerkowej czy chorób wątroby. Polecany do kuracji oczyszczających. A także jako środek wpływający pozytywnie na kondycję skóry.

Nie tylko słodki napój

Głównym składnikiem soku brzozowego poza wodą stanowiącą 95%, jest cukier. Przede wszystkim jest to glukoza oraz fruktoza. W soku pozyskiwanym z brzozy zwisłej jego ilość wynosi 0,897g/ 100ml, a z brzozy omszonej 0,475g/ 100ml. Wartość kaloryczna waha się od 29 do 48 kcal/litr. Co na szklankę daję od 7 do 12kcal.

Woda brzozowa to nie jedynie cukier. Jest ona źródłem aminokwasów, witamin, składników mineralnych, związków polifenolowych, saponin oraz kwasów organicznych. Wśród minerałów znajdują się: potas, wapń, magnez, mangan, cynk, miedź, żelazo oraz chrom. Zawartość potasu, wapnia i magnezu jest zbliżona do ich ilości w wodzie niskozmineralizowanej. Sok brzozowy jest natomiast cennym źródłem cynku oraz miedzi. Jego 1 litr pokrywa dzienne zapotrzebowanie na te składniki mineralne. Witaminy, których dostarczy Tobie woda brzozowa to: kwas foliowy i witamina C.

Właściwości wody brzozowej

Dzięki zawartości dużych ilości cynku i miedzi woda brzozowa może być stosowana jako uzupełnienie codziennej diety przy występujących niedoborach tych składników mineralnych. Obecne w soku saponiny pomogą w obniżeniu stężenia cholesterolu we krwi. Związki polifenolowe, jako silne antyoksydanty neutralizują wolne rodniki i działają przeciwzapalnie. Z tego względu mogą wspomagać układ odpornościowy oraz pomagać w zwalczaniu stanu zapalnego. Dzięki właściwościom moczopędnym sok z brzozy usprawnia pracę układu moczowego oraz nerek, pomaga w eliminacji toksyn z organizmu. Może również poprawiać funkcjonowanie układu trawiennego.

Dobra dla skóry i włosów

Ze względu na swoje właściwości woda brzozowa znalazła zastosowanie również w pielęgnacji włosów. Pozytywnie wpływa również na skórę. Działa odżywczo, wzmacnia cebulki włosa, a tym samym całe włosy, pomaga zwalczać łupież, zmniejsza wypadanie włosów oraz ich przetłuszczanie. Przy dłuższym stosowaniu może również wpływać na przyspieszony wzrost włosów. Wodę brzozową stosuj po każdym myciu włosów. Delikatnie wmasuj ją zarówno w skórę, jak i we włosy.

Zagrożenia

Zagrożeniem jakie może stwarzać woda brzozowa jest zawartość w niej substancji toksycznych. Ważna jest lokalizacja drzew, z których pozyskiwany jest sok brzozowy. Ponieważ przenikać mogą do niego metale ciężkie oraz środki ochrony roślin. Przeprowadzone badania wykazały obecność w wodzie brzozowej wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz pozostałości środków ochrony roślin. Nie stwierdzono w niej obecności azotanów. Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonali analizy zawartości metali ciężkich. Potwierdzając obecność niklu, chromu oraz kadmu. Ilości te były zmienne w zależności od dnia pozyskania soku. Charakteryzowały się stężeniami mieszczącymi się w ilościach dopuszczalnych. Nie wykryto obecności ołowiu.

Ze względu na skład woda brzozowa może być wartościowym uzupełnieniem diety. Nie ma jednak wystarczających badań naukowych, które potwierdzały by skuteczność soku z brzozy w leczeniu schorzeń wskazywanych w medycynie ludowej.