W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 władze krajowe wprowadzają obostrzenia mające za zadanie zapobieganie transmisji koronawirusa. Bez względu na to, czy galerie handlowe są otwarte czy zamknięte, do wizyty w sklepie należy się odpowiednio przygotować. Czy w takich miejscach można czuć się bezpiecznie? Jakimi zasadami powinniśmy się kierować wybierając się na zakupy do centrów handlowych? Zawsze trzeba pamiętać o tym, jak przenosi się koronawirus i w jaki sposób skutecznie możemy temu zapobiegać. Pamiętaj o odpowiednim postępowaniu i zasadach obowiązujących na terenie galerii. – Przede wszystkim stosujmy się do podstawowych zaleceń – maseczka, dystans społeczny, higiena rąk. Główny nacisk powinniśmy położyć na zdrowy rozsądek i odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale i za otoczenie – tłumaczy specjalista medycyny rodzinnej Joanna Pełka-Zakielarz z enel-med.

Koronawirus - galerie ze specjalnym reżimem

Przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa, ryzyko zarażenia się koronawirusem znacznie spada. Przede wszystkim trzeba stosować się do wszystkich zaleceń administracyjnych. Jednak przy każdej infekcji najskuteczniejsza jest odpowiedzialność nas wszystkich. W momencie, gdy galerie handlowe są otwarte, towarzyszy im wiele ograniczeń bezpośrednio związanych z COVID-19. Obejmują one m.in. limity osób na określonej powierzchni oraz zachowanie prawidłowego odstępu między klientami. Warto pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu zakupów, aby w obiektach handlowych spędzać jak najmniej czasu. Właściwe przygotowanie do zakupów przełoży się na krótsze przebywanie wśród innych osób, skróci kontakt z innymi osobami przebywającymi jednocześnie w budynku. Dzięki temu automatycznie zmaleje ryzyko zarażenia koronawirusem oraz jego rozprzestrzenianie się.

Otwarte galerie handlowe nie muszą być od razu siedliskiem koronawirusa. Zgodnie z ostatnio wprowadzonymi obostrzeniami (stan na kwiecień 2021), w galeriach handlowych zamknięte są wszystkie sklepy oprócz, m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni oraz sklepów zoologicznych. Ponadto w placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: jedna osoba na 10 m2 (w obiektach do 100 m2) oraz jedna osoba na 15 m2 (w obiektach powyżej 100 m2).

Koronawirus a galerie handlowe - o czym trzeba pamiętać?

Planując wyjście do sklepu należy przede wszystkim pamiętać, że nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa przy pomocy maseczek ochronnych. Maseczki ochronne są jedynie środkiem uzupełniającym i nie zastępującym odpowiednich profilaktycznych zachowań, jak właściwy dystans społeczny, postępowanie przy kasłaniu czy kichaniu, higiena rąk i unikanie dotykania twarzy. Warto mieć na uwadze, że maseczka musi być prawidłowo założona. - Niestety wciąż źle zakładamy i zdejmujemy maseczki. Problem leży w ciągłym ich zdejmowaniu i zakładaniu. Ściągając ją z ust i nosa, dotykamy jej brudnymi rękami. Należy o tym ciągle przypominać, ponieważ musimy wyrobić sobie właściwe nawyki - wyjaśnia specjalista medycyny rodzinnej Joanna Pełka-Zakielarz z enel-med.

Chcąc zrobić dłuższe zakupy, co nie jest rekomendowanym rozwiązaniem w obecnych czasach, warto zabrać ze sobą maseczkę na zmianę. Pamiętajmy, aby nie poprawiać maseczki brudnymi rękami. Sklepy zobowiązane są zapewnić płyny dezynfekujące, dlatego przed wejściem i po wyjściu ze sklepu należy zdezynfekować ręce.

Koronawirusem zdecydowanie rzadziej niż drogą kropelkową, można zarazić się przenosząc wirusa na dłoniach. Musimy nastepnie dotknąć śluzówek, dlatego pamiętajmy o nieświadomym dotykaniu okolic oczu, nosa lub jamy ustnej. Unikajmy kontaktu z powierzchniami w galeriach handlowych. Nie bez przyczyny z użytku w galeriach handlowych wyłączone są: tzw. strefy relaksu (w tym ławki) czy windy.

Robiąc zakupy warto powstrzymać się od dotykania produktów, których finalnie nie kupimy, jednym słowem dotykajmy tylko produktów, którymi rzeczywiście jesteśmy zainteresowani. Wskazane jest stosowanie rękawiczek jednorazowych, a mając preparat dezynfekujący nie hamujmy się, by wykorzystać go do spryskania koszyka zakupowego przed i po użyciu.

Podsumowując, na zakupy warto wybierać się w pojedynkę. Gdy znajdziemy się w obiekcie handlowym trzeba zachować cierpliwość i czekać na wejście do sklepu z zachowaniem prawidłowych odstępów. Znajdując się przy kasie, warto płacić bezdotykowo przy użyciu kart płatniczych. Ponadto nie bądźmy obojętni na komunikaty głosowe i prośby członków obsługi centrum handlowego. Bądźmy odpowiedzialni, nie tylko za siebie, ale i za otoczenie, w którym aktualnie przebywamy.

Źródła:

  1. https://www.gov pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
  2. https://pacjent.gov pl/aktualnosc/zakupy-pod-kontrola.