Koronawirus u psa, kota i innych zwierząt domowych
Pandemia koronawirusa trwa już ponad rok. Każdego dnia pojawiają się nowe doniesienia na temat badań i obserwacji prowadzonych u chorych na COVID-19. Powstaje również wiele spekulacji wokół wirusa SARS-CoV-2. Jedną z nich jest przenoszenie wirusa ze zwierzęcia domowego na człowieka. Czy zwierzęta mogą zachorować, tak samo jak ludzie? Czy istnieje realne zagrożenie ze strony psa i kota? Dowiedz się jak należy postępować ze zwierzętami w dobie pandemii, czego unikać i jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim zwierzętom domowym. Co zrobić, gdy zachorujesz a jesteś właścicielem psa lub kota?
Spis treści:
- Koronawirus u psa i kota - czy to możliwe?
- Koronawirus u psa i kota - co robić?
- Koronawirus - objawy u psa i kota
- Koronawirus u właściciela a zwierzęta
Koronawirus u psa i kota - czy to możliwe?
Wystąpienie koronawirusa u zwierząt domowych zdarza się niezwykle rzadko. Zgodnie z danymi z całego świata tylko niewielka liczba psów i kotów uległa zakażeniu wirusem wywołującym COVID-19. Do zakażenia dochodziło głównie po bliskim kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Zwierzęta zwykle nie wykazują objawów zakażenia, choroba u nich ma przebieg łagodny i spokojnie mogą spędzić ten okres w domu. Poważne przypadki są spotykane sporadycznie. Tak jak i ludziom, zwierzętom również można wykonać test na COVID-19. Takie postępowanie jest skierowane do zwierząt, które wykazują objawy lub ich właściciele są zakażeni koronawirusem. Dlatego, jeśli u psa lub kota można stwierdzić nietypowe objawy, zmianę zachowania warto skontaktować się z weterynarzem.
Na szczęście, mimo, że zwierzęta przenoszą liczne choroby na człowieka, Światowa Organizacja Zdrowia oraz Centers for Disease Control and Prevention (CDC) są zgodne i podają, że w przypadku koronawirusa to ryzyko jest znikome. Jednak nie należy zapominać o przestrzeganiu zdrowych nawyków, kiedy przebywamy w pobliżu czworonożnych przyjaciół. Ważne jest częste mycie rąk oraz inne zachowania pozwalające utrzymać właściwą higienę. Nie ma również dowodów na przenoszenie koronawirusa przez skórę, sierść czy włosy zwierząt domowy. Dlatego absolutnie nie powinno się kąpać psów i kotów chemicznymi środkami dezynfekcyjnymi, alkoholem, wodą utlenioną czy innymi produktami przeznaczonymi do dezynfekcji. Może to bardzo zaszkodzić zwierzęciu. Do celów kąpieli należy używać tylko produktów do tego przeznaczonych.
Koronawirus u psa i kota - co robić?
Jeśli u zwierzęcia stwierdzono zakażenie koronawirusem, należy postępować podobnie, jak w przypadku chorującego człowieka. Mimo, że ryzyko przeniesienia choroby ze zwierzęcia na człowieka jest niskie, COVID-19 jest nową jednostką chorobową i wciąż mamy za mało danych, aby mieć 100% pewność. Dlatego zwierzę musi przebywać w domu na izolacji, o ile nie wymaga specjalistycznej pomocy medycznej. W miarę możliwości należy również odizolować zwierzę od domowników. Szczególnie istotne może okazać się unikanie bliskiego kontaktu ze zwierzęciem takiego jak głaskanie, przytulanie, całowanie lub lizanie, dzielenie się jedzeniem lub posłaniem. Jeśli to możliwe, należy zapewnić zwierzęciu możliwość załatwiania swoich potrzeb w domu lub na podwórku. W innych przypadkach spacery należy ograniczyć do absolutnego minimum. Odchody zwierząt należy sprzątać w rękawiczkach i pamiętać o myciu rąk ciepłą wodą z mydłem oraz dezynfekcji. Warto również często dezynfekować zabawki i miskę psa lub kota.
Po przebytej infekcji, należy dokładnie umyć i zdezynfekować miejsce przebywania zwierzęcia. Posłanie, koce, ręczniki i inne tkaniny, z którymi miało kontakt zwierzę, należy uprać w pralce w co najmniej 60 °C przez 45 min.
Koronawirus - objawy u psa i kota
Większość zwierząt nie wykazuje objawów infekcji. Jednak monitorowanie stanu zdrowia zwierząt, które mogły być narażone na zakażenie jest bardzo ważne, aby w odpowiedni sposób móc pomóc psu lub kotu, gdy tego będzie potrzebował. Zawsze, kiedy można zaobserwować u zwierzęcia pojawienie się nowych objawów lub nasilenie i pogorszenie stanu należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Objawy jakie prezentują zwierzęta, nie różnią się od tych opisywanych u ludzi. Należą do nich:
- gorączka,
- kaszel,
- trudności z oddychaniem lub duszność,
- ospałość, zmienione zachowanie, mała aktywność,
- kichanie,
- katar,
- pojawiająca się wydzielina z oczu,
- wymioty,
- biegunka.
Szczególnie niebezpieczne jest wystąpienie gorączki, zwłaszcza u psów. Może ona w bardzo szybki sposób doprowadzić do przegrzania i odwodnienia organizmu zwierzęcia. Duszność jest objawem subiektywnym, więc stwierdzenie jej u zwierząt jest utrudnione. Dlatego w przypadku pojawienia się trudności z oddychaniem, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem.
Koronawirus u właściciela a zwierzęta
Chorujący właściciel zwierzęcia powinien izolować się zarówno od innych ludzi, jak i zwierząt, ponieważ może przenieść na nich zakażenie. W miarę możliwości należy poprosić innych członków rodziny lub znajomych, aby przejęli opiekę nad psem lub kotem. Jeśli jednak to jest niemożliwe staraj się zachowywać środki ostrożności w kontakcie ze zwierzęciem takie jak:
- nosić maskę, jeśli przebywa się w jednym pomieszczeniu z psem lub kotem,
- unikać spania w jednym łóżku ze zwierzęciem,
- nie dzielić się jedzeniem,
- często myć ręce ciepłą wodą z mydłem lub dezynfekować je preparatem na bazie 60% alkoholu.
- Zwierzętom nie należy zakładać masek ochronnych, ponieważ może to tylko im zaszkodzić.
Właściciel przebywający na izolacji, nie może opuszczać miejsca zamieszkania, nawet w celu wyprowadzenia zwierzęcia na spacer. Jeśli nie ma osoby, która mogłaby wyręczyć w tym właściciela, należy skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy, który ma obowiązek zapewnienia takiej pomocy.
Źródła:
- https://www cdc gov/
- https://www.wetgiw gov pl/
- https://www who int/
- Kiros, M., Andualem, H., Kiros, T. et al. COVID-19 pandemic: current knowledge about the role of pets and other animals in disease transmission. Virol J 17, 143 (2020). https://doi.org/10.1186/s12985-020-01416-9
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Deksametazon w terapii koronawirusa. Czy jest skuteczny?
Walka z pandemią wirusa SARS-COV-2 jest prowadzona na różne sposoby – z jednej strony szczepimy się kolejnymi dawkami, z drugiej naukowcy wciąż szukają skutecznych leków mogących pomóc w walce z COVID-19. Rozwiązań poszukują także wśród znanych, sprawdzonych leków.
Koronawirus (SARS-CoV-2)
Na najważniejsze pytania o koronawirus SARS-CoV-2 odpowiada specjalista chorób zakażnych dr n. med. Wojciech Basiak. Jak można się zarazić i jak zminimalizować ryzyko zarażenia? Czy produkty zamawiane z Chin przez internet mogą być niebezpieczne? Dlaczego przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko grypie?
Koronawirus a udar - dlaczego zagrożenie wzrasta?
Udar mózgu należy w Europie do najczęstszych przyczyn zgonów i trwałej niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Dowiedz się, dlaczego w przebiegu COVID-19 może dojść do udaru mózgu, a także jak go rozpoznać i co zrobić w przypadku podejrzenia udaru.
Koronawirus a płuca - jak choroba wpływa na ten organ?
Jak koronawirus wpływa na komórki nabłonka płuc? Czy zmiany powstałe w przebiegu COVID-19 są odwracalne? Dlaczego stosowanie się do zaleceń może uratować życie? Dowiedz się jakie jest jedno z najpoważniejszych powikłań przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i czy można mu zapobiec.
Czy noszenie maski może chronić przed zakażeniem koronawirusem?
Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan i dotarła do Europy, spowodowała wzrost sprzedaży masek, które w opinii wielu nabywców mają ochronić ich przed chorobą. Czy to prawda? Czy noszenie maski może rzeczywiście uchronić przed zakażeniem koronawirusem?