Wypadanie włosów po koronawirusie. Czy można je zahamować?

Koronawirus

Większość osób chorujących na COVID-19 doświadcza łagodnych lub umiarkowanych skutków tej choroby, u części rozwijają się objawy poważne. U wielu ozdrowieńców pojawiają się objawy tzw. długiego covida. Jednym z objawów obserwowanych po przechorowaniu COVID-19 jest wypadanie włosów. Dlaczego po koronawirusie wypadają włosy? Jak wzmocnić włosy po koronawirusie?

dr n. med. Anna Suwalska
specjalista dermatologii lekarz medycyny estetycznej

Chorobę COVID-19 powoduje wirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej SARS-CoV-2. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 10-15 procent chorych, u około 5 procent – bardzo ciężki.

Czas powrotu do zdrowia po tej chorobie zwykle wynosi około 2-3 tygodnie, ale 20 procent pacjentów doświadcza jej długofalowych skutków, które mogą trwać nawet do 12-tu tygodni po wyzdrowieniu lub dłużej.

Koronawirus atakuje głównie drogi oddechowe, ale u pacjentów, którzy przeszli COVID-19, mogą rozwinąć się powikłania kliniczne, takie jak zapalenie lub uszkodzenie mięśnia sercowego, zmiany w płucach czy zmiany dotyczące układu nerwowego.

Tzw. zespól pokowidowy  powoduje szereg objawów fizycznych i psychicznych, takich jak zmęczenie, duszność, bóle mięśni, bóle stawów, ból głowy, kaszel, ból w klatce piersiowej, brak apetytu, utrata smaku i węchu oraz biegunka. Może pojawiać się tzw. mgła mózgowa.

Rzadziej spotykane objawy to katar, kaszel, chrypka, suchość oczu i ust, ból ucha, utrata słuchu, drżenie, a także objawy psychiczne takie jak myśli samobójcze czy myśli o samookaleczeniu się. 

Jednym z objawów po przechorowaniu COVID-19 może być także wypadanie włosów. 

Opublikowane w czasopiśmie “Lancet” wyniki badań pacjentów z Wuhan w Chinach, którzy przeszli COVID-19, wykazały, że 22 procent z nich doświadczało właśnie tego objawu.

Natomiast z badań amerykańskich, które przeprowadziła Natalie Lambert z Indiana University School of Medicine w roku 2020, wynikało, że zjawisko to stwierdzono u 27 procent pacjentów. 

Koronawirus a włosy – jaki mają związek? 

Wirus SARS-CoV-2 może zaatakować komórki dróg oddechowych, ale także mięśnia sercowego, naczyń krwionośnych czy przewodu pokarmowego. Może również doprowadzać do wieloukładowych uszkodzeń w sposób pośredni – w następstwie uogólnionej reakcji zapalnej toczącej się w całym organizmie. Poza tym może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów przez zaburzenie prawidłowej funkcji układu neurohormonalnego.

Badając przyczyny i przebieg COVID-19, próbowano między innymi wykorzystać badanie skórnych objawów choroby, jednak w przypadku włosów nie stwierdzono korelacji kliniczno-patologicznych. 

Zaobserwowano jedynie występowanie wypadania włosów jako jednego z objawów pokowidowych, uważanego za efekt wieloukładowej zapalnej choroby z gorączką. Nie ma jak dotąd dowodów na patogenną reakcję zapalną na poziomie mieszka włosowego lub bezpośrednią infekcję mieszka włosowego koronawirusem zespołu ostrej niewydolności oddechowej SARS-CoV-2, które miałoby skutkować zapaleniem i śmiercią komórek. 

Nie stwierdzono także związku między wypadaniem włosów po koronawirusie, a lekami stosowanymi podczas leczenia tej choroby.

Zwykle poinfekcyjne wypadanie włosów u pacjentów z COVID-19 ma związek z nasileniem choroby i pojawiającą się gorączką. Badania nie dowiodły związku zwiększonego nasilenia tego objawu z wcześniejszym stanem włosów, nie miało też znaczenia, czy pacjenci mieli włosy siwe czy jeszcze nie siwieli.

Dlaczego po koronawirusie wypadają włosy? 

Wypadanie włosów może być spowodowane różnymi czynnikami - może być objawem anemii, chorób tarczycy, braku mikroelementów, ale może być także efektem stresu. Łysienie androgenowe jest zwykle spowodowane nadwrażliwością organizmu na dihydrotestosteron, związek chemiczny będący pochodną męskiego hormonu testosteronu. Z tego powodu jest częściej spotykany u mężczyzn (jest nazywane łysieniem typu męskiego), ale występuje także u kobiet.

Poinfekcyjne wypadanie włosów zwykle określane jest jako łysienie telogenowe. Polega ono na tym, że skraca się faza wzrostu włosa i duży procent mieszków włosowych przedwcześnie przechodzi w fazę spoczynku, w rezultacie czego zwiększa się ilość włosów, które naturalnie wypadają, czyli tzw. telogenowych.  

Fazy wzrostu włosa to anagen, katagen i telogen. Podczas pierwszej fazy, która trwa od 3 do 6 lat, włosy szybko rosną. Zwykle w tej fazie znajduje się 85 procent włosów. Faza katagen trwa około 2 tygodnie, włosy wtedy przestają rosnąć i przechodzą do fazy spoczynkowej. Normalnie w tej fazie jest zaledwie około 1 procent włosów. Faza trzecia – telogen trwa od 2 do 4 miesięcy i polega na tym, że stary włos jest wypychany z cebulki przez nowy. Zwykle faza ta dotyczy 15 procent włosów.

Gdy pojawia się łysienie telogenoweo, dochodzi do zaburzenia faz wzrostu włosów. W rezultacie w fazie telogenowej znajduje się powyżej 25 procent, nawet do 80 procent włosów. Jest to wyraźnie widoczne, gdyż włosy się przerzedzają.  

Wypadanie włosów po koronawirusie może mieć także związek nie z samym zarażeniem SARS-CoV-2, ale z przechodzeniem choroby. Jeśli wiązało się ono z kilkudniową gorączką, z ogólnym osłabieniem i wycieńczeniem organizmu, brakiem apetytu, to mogło to mieć wpływ na kondycję włosów.

Wypadanie włosów jest także reakcją na stres, a zakażenie COVID-19 jest dla organizmu dużym stresem.

Po przejściu COVID-19 może się także pojawić tzw. łysienie plackowate. W tym typie łysienia atakowane są mieszki włosowe, co może być skutkiem reakcji autoimmunologicznej, pojawiającej się w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 (organizm niszczy wtedy własne mieszki włosowe). 

Jak wzmocnić włosy po koronawirusie?

Z uwagi na długość poszczególnych faz wzrostu włosów, zwłaszcza fazy telogen, która trwa od 2 do 4 miesięcy, wypadanie włosów po koronawirusie pojawia się kilka miesięcy po przechorowaniu. Objaw ten zwykle mija samoistnie. Po 6-9 miesiącach włosy zaczynają odrastać i regenerować się. 

Procesu tego nie można przyspieszyć, ale można wzmocnić odrastające włosy poprzez odpowiednią dietę oraz właściwą pielęgnację.

W tym celu warto zadbać o regenerację organizmu po chorobie i stosować dietę bogatą w białko, witaminy, szczególnie B, C i E oraz składniki mineralne takie jak biotyna, cynk, miedź, selen oraz L-cysteina. Składniki takie zawiera mięso, nabiał, jajka, ryby, warzywa i owoce. Można także wdrożyć suplementację produktami zawierającymi te składniki. Odpowiednia pielęgnacja to stosowanie szamponów, odżywek czy specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla osłabionych włosów.

W okresie dochodzenia do siebie po chorobie trzeba także dbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku, a także o swój stan psychiczny.

Ozdrowieńcy powinni także kontrolować stan zdrowia i wykonywać regularnie badania kontrolne. Mogą one wykazać, że wypadanie włosów to nie tylko efekt przechorowania COVID-19, ale objaw innej choroby. Wyleczenie jej może wówczas pomóc zahamować ten proces i zapobiec dalszej utracie włosów.

 

Źródła: 
Sharquie K., Jabbar R., COVID-19 infection is a major cause of acute telogen effluvium, Irish Journal of Medical Science, 2021 Aug 31;1-5 
Miyazato Y.,Morioka S., Tsuzuki S., at. Al.., Prolonged and Late-Onset Symptoms of Coronavirus Disease 2019, Open Forum Infectious Diseases, 2020 Oct 21;7(11)
Trüeb R., Rezende H., Reis Gavazzoni M., What can the hair tell us about COVID-19?, Experimental Dermatology, 2021 Feb;30(2):288-290.
 

Artykuły powiązane

Koronawirus

Czy noszenie maski może chronić przed zakażeniem koronawirusem?

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan i dotarła do Europy, spowodowała wzrost sprzedaży masek, które w opinii wielu nabywców mają ochronić ich przed chorobą. Czy to prawda? Czy noszenie maski może rzeczywiście uchronić przed zakażeniem koronawirusem?

Koronawirus

Deksametazon w terapii koronawirusa. Czy jest skuteczny?

Walka z pandemią wirusa SARS-COV-2 jest prowadzona na różne sposoby – z jednej strony szczepimy się kolejnymi dawkami, z drugiej naukowcy wciąż szukają skutecznych leków mogących pomóc w walce z COVID-19. Rozwiązań poszukują także wśród znanych, sprawdzonych leków.

Koronawirus

Koronawirus a udar - dlaczego zagrożenie wzrasta?

Udar mózgu należy w Europie do najczęstszych przyczyn zgonów i trwałej niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Dowiedz się, dlaczego w przebiegu COVID-19 może dojść do udaru mózgu, a także jak go rozpoznać i co zrobić w przypadku podejrzenia udaru.

Koronawirus

Koronawirus a płuca - jak choroba wpływa na ten organ?

Jak koronawirus wpływa na komórki nabłonka płuc? Czy zmiany powstałe w przebiegu COVID-19 są odwracalne? Dlaczego stosowanie się do zaleceń może uratować życie? Dowiedz się jakie jest jedno z najpoważniejszych powikłań przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i czy można mu zapobiec.

Koronawirus

Koronawirus (SARS-CoV-2)

Na najważniejsze pytania o koronawirus SARS-CoV-2 odpowiada specjalista chorób zakażnych dr n. med. Wojciech Basiak. Jak można się zarazić i jak zminimalizować ryzyko zarażenia? Czy produkty zamawiane z Chin przez internet mogą być niebezpieczne? Dlaczego przed podróżą warto zaszczepić się przeciwko grypie?

Artykuły polecane dla Ciebie