Szczepienia dzieci - na co szczepić, dlaczego warto

Rozwój dziecka

Szczepienia chronią dzieci przed chorobami, które jeszcze niedawno stanowiły realne poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dowiedz się więcej o szczepionkach, które są dla dzieci tarczą ochronną już od pierwszych miesięcy życia.

autor:
lek. Andrzej Mierzecki

Specjalista pediatrii i medycyny rodzinnej enel-med.

Przed czym szczepienia chronią dzieci?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że szczepienia dzieci pozwalają eliminować zagrożenie wielu, wcześniej niebezpiecznych chorób. - Na podstawie długoletniego doświadczenia, obserwuję jak z mojego pola widzenia znikają dzięki szczepieniom kolejne choroby z którymi borykałem się jako młody lekarz - mówi pediatra lek. Andrzej Mierzecki, specjalista medycyny rodzinnej. - To dowody na to jak skuteczne i ważne są szczepienia, dziś możemy już chronić przed ospą wietrzną, odrą, świnką, różyczką, krztuścem, błonicą czy tężcem - wylicza specjalista enel -med, który doświadczenie zdobywał między innymi w warszawskim szpitalu dziecięcym.

Meningokoki

Wśród szczepień, które zdaniem pediatry zasługują na szczególną uwagę, są te chroniące dzieci przed atakiem meningokoków, czyli dwoinek zapalenia opon mózgowo - rdzeniowych. - To niezwykle ważne szczepienia, przeciwko niezwykle niebezpiecznym bakteriom powodującym chorobę, która trwa zaledwie kilkanaście godzin, ale jej śmiertelność sięga 20% zachorowań - podkreśla. Choć na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od wieku, najczęściej chorują dzieci w wieku od 3. miesięcy do 1. roku życia. Choroba występuje także u dzieci do lat 5. i u nastolatków, względnie dorosłych w wieku 16 - 21 lat. Choroba meningokokowa należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych. 

Szczepienia skojarzone

Szczepionki dla dzieci są podawane najczęściej w zastrzykach. Wysoka liczba chorób, przed którymi zabezpiecza się dziecko, na szczęście nie jest jednak jednoznaczna z liczbą zastrzyków. - Dzięki szczepieniom skojarzonym bardzo dynamicznie wykonujemy szczepienia ochronne używając np. szczepionek 6-składnikowych, gdy przy jednym ukłuciu szczepimy dziecko przeciw chorobom takim jak błonica, tężec, krztusiec, polio,hiv i wirusowe zapalenie wątroby - podkreśla pediatra enel-med. 

Nie bać się szczepień

Szczepionki to wciąż jedne z najdokładniej i najlepiej badanych leków, ochrona, którą dają dziecku jest bezcenna. - Ludzie, którzy widzieli jak cieżko mogą przebiegać u dzieci choroby, przed którymi chronią szczepionki wiedzą, że opowieści o szkodliwości szczepień nie są prawdziwe - podkreśla lekarz. - Jeżeli przestaniemy szczepić, choroby powrócą podobnie, jak wraca w tej chwili odra - przestrzega pediatra. Zobacz wideo i dowiedz się więcej!

Artykuły powiązane

Rozwój dziecka

Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?

Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.

Rozwój dziecka

Zaparcia u dzieci - dieta

Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.

Artykuły polecane dla Ciebie