Wszechstronny rozwój dziecka - sport

Rozwój dziecka

Kiedy i jaką dyscyplinę sportu wybrać dla dziecka? Czy szybka specjalizacja to dobry pomysł? Dowiedz się jak zdrowo, rozsądnie i odpowiedzialnie wprowadzić dziecko do świata sportu.

Sport dzieci

Pytanie kiedy dziecko może rozpocząć zabawę poprzez sport i kiedy wybrać dla dziecka dyscyplinę sportu pojawia się coraz częściej. Rośnie świadomość potrzeby aktywności fizycznej dzieci i rodzice chcą nie tylko zadbać o zdrowie swoich pociech, ale też często wprowadzić je na ścieżkę sportowej kariery. Jak to zrobić nie czyniąc dziecku krzywdy? Kiedy dziecko może rozpocząć treningi? Czy szybka specjalizacja i odrzucenie innych sportów by skupić się na tym jednym, wybranym, to dobry pomysł? Rodzice, którzy chcą rozsądnie i odpowiedzialnie wprowadzać swoje dziecko do sportu muszą zdawać sobie sprawę z kilku pułapek czekających na drodze małego sportowca. Spełnianie marzeń rodziców, którzy zaplanowali dziecku karierę mistrza nie powinno odbywać się za wszelką cenę, warto sięgać też po rady doświadczonych specjalistów.

Kiedy dziecko może zacząć uprawiać sport?

Złote okna rozwoju motorycznego dziecka, to czas inny dla dziewczynek i chłopców, ale generalnie szacuje się kiedy przypadają te najlepsze momenty na rozwój dziecka - mówi fizjoterapeuta enel-sport Dominik Dyhdalewicz. - Trzeba brać jednak pod uwagę, że dzieci inaczej się rozwijają i w wieku 2-3 lat, mogą być na zupełnie innym etapie, nie można więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi czy np. 2-latek może zająć się sportem, to zawsze sprawa indywidualna - zaznacza specjalista enel-sport. Decyzja o zapisaniu dziecka na zajęcia sportowe należy do rodziców i warto by była poparta nie tylko własną obserwacją ale też, opinią specjalisty.

Wybór sportu dla dziecka

Wybór dyscypliny sportu, którą zajmie się dziecko to decyzja, która może ukształtować całe dorosłe życie Twojej pociechy. Niezależnie od tego czy dziecko zostanie zawodowym sportowcem, aktywność fizyczna pomoże odpowiednio się rozwijać i uniknąć wielu zdrowotnych kłopotów w późniejszym, dorosłym życiu, ale też nabyć wiele kompetencji społecznych płynących z funkcjonowania w grupie. Przeżywanie sportowych emocji: smaku zwycięstwa i goryczy porażki, relacje z grupie, zachowanie względem rywali i trenerów, to wszystko wpływa na rozwój dziecka, stanowiąc kolejne atuty aktywności. Czy jednak warto szybko wybrać jedną dyscyplinę dla dziecka, które ma zostać drugim Robertem Lewandowskim czy pójść w ślady Agnieszki Radwańskiej? Nawet jeśli chcemy, by dziecko skupiło się na tym wybranym przez nas sporcie, inie powinniśmy rezygnować z innych dyscyplin i form aktywności. - Badania dowodzą, że szybka specjalizacja, to najgorsze co możemy dla dziecka zrobić, skazujemy je na wykonywanie wyłącznie tych samych czynności i schematów ruchowych przez całe życie, narażamy je też na szybkie wypalenie się i po kilku czy kilkunastu latach utratę zapału do tego sportu - podkreśla specjalista enel-sport. Za przykład mogą posłużyć choćby dziesiątki tysięcy młodych, utalentowanych piłkarzy, którzy około 15. roku życia lub wcześniej, odchodzą od sportu w stronę nowych zainteresowań.

Wszechstronny rozwój dziecka

Zrównoważony rozwój dziecka jest dziś zalecany poprzez aktywność w różnych sportowych dyscyplinach. - Na świecie promowany jest dziś wszechstronny rozwój dziecka, które nie ma na początek grać tylko w tenisa cztery razy w tygodniu, ale też pograć w koszykówkę, pójść na basen albo na judo, tych sportów powinno być jak najwięcej - mówi Dyhdalewicz, który na co dzień zachęca rodziców do proponowania dzieciom takiej właśnie aktywności. - Szybka specjalizacja nie jest dobra, najpierw potrzebna jest wszechstronność, która daje bardzo szerokie spektrum rozwoju cech motorycznych i stanowi przygotowanie, fundament, na którym dopiero później buduje się sukces w tej jednej, wybranej dyscyplinie - podkreśla specjalista enel-sport. 

Jak rozpoznać sportowy talent u dziecka?

Wybór dyscypliny sportu dla dziecka, bywa często łatwiejszy jeśli widać, że ten sport nie tylko sprawia mu przyjemność, ale też daje pole do popisu. - Dziecko utalentowane w zakresie danej dyscypliny często wybija się w grupie rówieśników, uczy się szybciej, ma większe umiejętności i możliwości ale to nie jedyny sposób na rozpoznanie dyscypliny, w której dziecko może odnieść sukces - mówi Dyhdalewicz.- Dziś do dyspozycji są także badania genetyczne, które pozwalają określić predyspozycje sportowe dziecka, między innymi poprzez charakter włókien mięśniowych - mówi specjalista enel-sport. Więcej o badaniach genetycznych w zakresie predyspozycji sportowych dzieci przeczytasz tutaj.

Artykuły powiązane

Rozwój dziecka

Zaparcia u dzieci - dieta

Co powinno jeść dziecko w przypadku zaparcia? Jakich produktów powinno się unikać? Kilka faktów, które powinien znać każdy rodzic przedstawia dietetyk mgr. Natalia Torchała.

Rozwój dziecka

Krótkie wędzidełko języka - jak pozbyć się problemu?

Problem krótkiego wędzidełka języka dotyczy od 3 do 4% noworodków. Budowa anatomiczna krótkiego wędzidełka stanowi ograniczenie dla normalnych ruchów języka. Dowiedz się jakie są przyczyny wstąpienia krótkiego wędzidełka i jak można rozpoznać jego objawy. Czy już podczas karmienia piersią można zdiagnozować problem? Dowiedz się jakie zabiegi pozwalają poradzić sobie z krótkim wędzidełkiem języka.

Artykuły polecane dla Ciebie