Brak orgazmu – jakie mogą być przyczyny?

Seks

Niepowodzenia w sypialni, brak orgazmu u kobiet i brak wytrysku u mężczyzn – to problemy spotykane częściej, niż nam się wydaje! Rozmawiamy o nich z Julią Pielok specjalistką seksuologiem, na co dzień pracującą w Enel-Med. Skąd się bierze anorgazmia i jak się ją leczy?

Skoro poruszamy temat anorgazmii, to zacznijmy od tego, czym jest orgazm.

Julia Pielok, seksuolog: To bardzo ciekawe pytanie, bo jak to często bywa w psychologii – to zależy. Głównie od tego, czy pytamy o mężczyznę, czy kobietę. Z reguły temat jest bardziej skomplikowany w przypadku kobiet. U mężczyzn to prostsza droga, gdyż orgazm najczęściej wiąże się z wytryskiem, ale nie zawsze. Nie musi się on bowiem równać wytryskowi. Niektórzy przeżywają je oddzielnie. Jeśli chodzi o kobiety, to może być różnie. Jest to poczucie maksymalnej satysfakcji, stan oderwania od rzeczywistości, występują skurcze mięśni wokół pochwy i odbytu. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn orgazm jest kulminacyjnym momentem natężenia podniecenia. To najkrótsza definicja orgazmu.

Czy brak orgazmu dotyczy jedynie kobiet?

J.P.: Nie. Brak orgazmu podczas stosunku dotyczy obu płci, choć u mężczyzn częściej pojawiają się zaburzenia erekcji czy przedwczesny wytrysk.

Jakie przyczyny może mieć brak orgazmu?

J.P.: W seksuologii przyczyny braku orgazmu dzielimy na medyczne, związane np. z zaburzeniami pracy układów nerwowego lub hormonalnego, oraz psychologiczne. Wśród przyczyn psychologicznych możemy wymienić pewne uwewnętrznione postawy, takie jak nadmierna religijność i światopogląd związany z wykluczeniem przyjemności ze sfery seksualnej, a także nieumiejętność zrelaksowania się, nadmierny stres, zahamowania, niska samoocena, poczucie wstydu. Brak orgazmu u kobiety lub mężczyzny może być też efektem kłopotów w relacji. Warto pamiętać, że zaburzenia orgazmu to pewne spektrum: może on przecież nie występować w ogóle albo jego jakość może być obniżona. Anorgazmia może występować od zawsze lub być nabyta. To też różnicuje terapię. Często się zdarza, że już od młodego wieku dana osoba nie daje sobie przyzwolenia, by czerpać przyjemność z seksu. Wówczas zamyka się ona na bliskość i leczenie będzie się koncentrowało na zmianie tej postawy.

Wiemy już zatem, jakie podłoże może mieć brak orgazmu u mężczyzny i kobiety. Jak więc możemy to leczyć?

J.P.: To zależy od przyczyny. Jeśli brak orgazmu pochwowego u kobiety został wywołany powodami medycznymi, leczenie będzie kierowane przez lekarza seksuologa (np. dolegliwości poporodowe). Jeżeli przyczyny są psychologiczne, to stosujemy terapię psychoseksuologiczną. Przy kłopotach w związku prowadzimy terapię partnerską.

Czy brak orgazmu można leczyć przy pomocy ćwiczeń?

J.P.: Przy anorgazmii koncentrujemy się na zmysłowym rozbudzaniu ciała. Gdy pacjent ma problem ze swoją seksualnością, to orgazm może być hamowany podświadomie. Zaleca się wtedy sesje relaksacyjne (np. masaże, kąpiele) oraz poznawanie swojego ciała. Na początek indywidualnie, a następnie z partnerem lub partnerką. Krok po kroku pozwalamy sobie na coraz większe rozbudzenie.

Artykuły powiązane

Seks

Seksuologia - co to jest, komu pomaga?

Czym jest seksuologia, komu i jak może pomóc seksuolog?  Na najważniejsze pytania odpowiada dr n. med. Joanna Wilkowska-Chmielewska, specjalista psychiatrii i seksuologii w warszawskim oddziale enel-med Domaniewska.

Seks

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia wzwodu prącia lub inaczej zaburzenia erekcji to niezdolność do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.

Artykuły polecane dla Ciebie