Szczepienie przeciw wirusowi HPV najlepiej wykonać jeszcze przed inicjacją seksualną. Dzięki szczepionce, można uniknąć nie tylko raka szyjki macicy, ale też innych chorób nieonkologicznych.
Szczepionka przeciw wirusowi HPV jest jedną z najlepiej zbadanych, dostępnych obecnie szczepionek. Zabezpiecza przede wszystkim przed rozwojem choroby nowotworowej, ale także przed wirusami powodującymi zmiany nieonkologiczne, jak brodawki płciowe czy kłykciny. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca powszechne szczepienie przeciw wirusowi HPV zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Ma to ograniczyć wzrost zachorowalności na niektóre choroby nowotworowe. Polecane są szczepienia w wieku 12-14 lat, warto jednak sięgnąć po szczepionkę także już w wieku dorosłym. Dlaczego?
Dowiedz się więcej o szczepieniu przeciw wirusowi HPV, na najważniejsze pytania odpowiada specjalistka ginekologii i połoznictwa dr n. med. Małgorzata Rekosz z enel-med.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Poprawa jakości życia intymnego
Kobiety, które zauważają po porodzie zmiany wpływające na jakość życia intymnego, mogą to zmienić. Jakie zabiegi są skuteczne?
Augumentacja, czyli powiększenie punktu G
Punkt G uważany jest przez wielu badaczy za strefę najbardziej erogenną. Zabieg opiera się na niechirurgicznej metodzie, której celem jest uwydatnienie i ujędrnienie punktu G.
Seksuologia - co to jest, komu pomaga?
Czym jest seksuologia, komu i jak może pomóc seksuolog? Na najważniejsze pytania odpowiada dr n. med. Joanna Wilkowska-Chmielewska, specjalista psychiatrii i seksuologii w warszawskim oddziale enel-med Domaniewska.
Pochwica – wstydliwy problem, o którym warto mówić
Pochwica to zaburzenie seksualne dotykające kobiet, które polega na skurczu mięśni pochwy, uniemożliwiającym odbycie stosunku seksualnego.
Zaburzenia erekcji
Zaburzenia wzwodu prącia lub inaczej zaburzenia erekcji to niezdolność do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.