Ból zęba w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Stomatologia

Ciąża to wyjątkowy stan dla kobiety. Wiąże się on jednak z wieloma niedogodnościami. W ciąży nie powinno się bowiem zażywać wielu środków farmakologicznych. Dużym wyzwaniem jest jednak ból zęba w ciąży. Panuje powszechne przekonanie, że kobieta ciężarna pod żadnym pozorem nie powinna się leczyć u stomatologa. Tymczasem choroby takie jak próchnica w przebiegu ciąży czy zapalenie dziąseł w ciąży mogą się okazać znacznie groźniejsze niż wizyta u specjalisty. Próchnica czy kamień nazębny bywają nawet przyczyną niskiej wagi urodzeniowej lub przedwczesnego porodu. Dlatego leczenie zębów w ciąży niekiedy staje się koniecznością. Jak wygląda leczenie zębów u kobiet ciężarnych?

Lek. dent. Kinga Nowak-Drękowska
Specjalistka stomatologii zachowawczej z endodoncją.
Już dziś umów się do naszego specjalisty:
Oddział Promenada
Oddział Postępu
Oddział Wilanów

Ból zęba w ciąży potrafi być niezwykle dotkliwy, a to dla przyszłej mamy często ogromny problem. Wiele ciężarnych nie wie, czy powinno sobie pozwolić na zażycie leku przeciwbólowego albo wizytę u lekarza dentysty. Mit dotyczący szkodliwości leczenia zębów w ciąży jest jednak szkodliwy – choroby dziąseł i uzębienia mogą się stać dla matki i dziecka o wiele bardziej niebezpieczne niż potencjalna wizyta u lekarza dentysty. Doświadczony specjalista potrafi pokierować leczeniem tak, by było ono całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Infekcje rozwijające się w jamie ustnej mogą wpłynąć na stan płodu, dlatego nie warto zwlekać z leczeniem zębów w ciąży.

Ból zęba w ciąży – możliwe przyczyny.

Istnieje kilka przyczyn wywołujących ból zęba w ciąży. Należą do nich:

  • rozmiękczanie szkliwa przez kwasy (zwłaszcza przy zgadze i nudnościach, kiedy cofające się kwasy zakwaszają jamę ustną),
  • obniżenie pH śliny, co sprzyja rozwojowi infekcji,
  • podjadanie w nocy, co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy,
  • działanie hormonów ciążowych – rozpulchniają one dziąsła, co sprzyja gromadzeniu się w nich resztek pokarmu, te zaś powodują ból dziąseł w ciąży i rozwój próchnicy,
  • ciążowa nadwrażliwość zębów.

Jeśli pojawi się ból zęba, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza dentysty. Wbrew pozorom wiele zabiegów stomatologicznych jest dozwolonych w czasie ciąży. Powszechnym mitem jest na przykład przekonanie, że znieczulenie zęba w ciąży jest szkodliwe. Okazuje się jednak, że prawidłowo dobrany środek znieczulający jest całkowicie bezpieczny zarówno dla zdrowia matki, jak i płodu. Nie ma więc powodu, by unikać wizyt u lekarza dentysty z obawy przed bólem w czasie zabiegu. Stomatolog musi jednak wiedzieć o stanie pacjentki – wybierze wówczas preparat, który nie obkurcza naczyń krwionośnych. Powszechnie stosowane środki znieczulające zawierają związki, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stan kobiety ciężarnej.

Leczenie zębów w ciąży – jakie zabiegi można wykonać?

Istnieje kilka zabiegów leczniczych, których nie trzeba się obawiać w ciąży – są one bowiem w odpowiednich warunkach całkowicie bezpieczne. Należą do nich:

  • leczenie i uzupełnianie ubytków,
  • oczyszczanie ubytków, usunięcie zębów – wbrew pozorom usunięcie zęba w ciąży jest stosunkowo bezpieczne; nie jest ono jedynie zalecane w pierwszym trymestrze ciąży – najlepiej wykonywać je w kolejnym trymestrze.

Leczenie kanałowe w ciąży – czy można mu się poddać?

Pewnym problemem może być natomiast leczenie kanałowe. Głównie ze względu na konieczność wykonania zdjęcia rentgenowskiego, co nie jest zalecane kobietom ciężarnym. Zaniedbanie tej sprawy miewa jednak jeszcze gorsze konsekwencje – rozwijająca się infekcja może się przenieść na tkanki otaczające ząb, co może być niebezpieczne dla matki i dziecka. Zapalenie miazgi zęba i rozszerzenie się stanu zapalnego czasem kończy się powikłaniami ogólnoustrojowymi: chorobą nerek czy zapaleniem mięśnia sercowego, a nawet sepsą. Jeśli sprawa jest poważna, należy się poddać leczeniu kanałowemu w ciąży. Jeżeli technik elektroradiologii wykonujący RTG zostanie poinformowany o ciąży, z pewnością zachowa wszelkie środki ostrożności i podczas wykonywania badania osłoni brzuch specjalnym fartuchem ochronnym. Samo znieczulenie w czasie zabiegu nie jest inwazyjne, podobnie jak ewentualne podanie antybiotyku. Stomatolog musi jednak wiedzieć o stanie pacjentki, aby móc dobrać odpowiedni środek, bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Jak dbać o zęby w trakcie ciąży – jakich zabiegów nie wykonywać?

Istnieje kilka zabiegów stomatologicznych, którym kobiety w ciąży zdecydowanie nie powinny się poddawać. Przeważnie nie dotyczą one jednak bólu zęba czy bólu dziąseł w ciąży, a raczej poprawienia estetyki uśmiechu. Wybielanie zębów, implantacja zębów czy nakładanie licówek lepiej zostawić na okres po porodzie. Usuwanie zębów mądrości w tym okresie również nie jest najlepszym pomysłem., jeśli nie ma ku temu wskazania.

Warto pamiętać, że wizyta u lekarza dentysty wiąże się również z pewnym stresem, który nie jest wskazany w ciąży. Dlatego wszystkie zabiegi, które nie są konieczne do przeprowadzenia w czasie ciąży, lepiej odłożyć na czas już po urodzeniu dziecka, kiedy będzie można im się poddać bez zbędnych ograniczeń.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie