Piękny uśmiech w ciągu jednego dnia? Kiedyś nierealne, teraz na wyciągnięcie ręki. Brzmi jak zupełna rewolucja. I tak jest. Nadanie lub przywrócenie pięknego, zdrowego i estetycznego uśmiechu w jeden dzień jest możliwe dzięki innowacyjnym, unikatowym metodom leczenia zębów. Co można wyleczyć w jeden dzień, czym jest centrum stomatologiczne jednego dnia w Warszawie i jak wygląda prowadzenie pacjenta w takim miejscu oraz na jakie etapy leczenia powinniśmy się nastawić – o tym w poniższym artykule.

Centrum stomatologiczne jednego dnia - co można wyleczyć w jeden dzień?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie możliwości uzupełnienia braków w uzębieniu w ciągu jednego dnia. Wykonanie zębów zastępczych było żmudnym procesem, a leczenie poważniejszych ubytków uciążliwe i wiążące się z bólem i stresem. Dynamiczny rozwój stomatologii wychodzący naprzeciw potrzebom pacjentów w świecie, w którym na wszystko brakuje nam czasu spowodował rozwój szerokiego wachlarza usług stomatologicznych, które możemy zrealizować w ciągu zaledwie jednego dnia. Co więcej, w centrum stomatologicznym jednego dnia istnieje możliwość wykonania zabiegów stomatologicznych w pełnej lub wziewnej narkozie (sedacja). Stomatologia jednego dnia przeznaczona jest dla pacjentów, którzy w krótkim czasie chcieliby kompleksowo wyleczyć swoje zęby korzystając z szeroko dostępnych usług – od chirurgii stomatologicznej, zabiegów stomatologii zachowawczej, leczenia ubytków przez leczenie kanałowe po implantologię.
Specjalizacjami, które są dostępne w systemie jednodniowym są:

 • protetyka, inaczej nazywana bondingiem, wykonanie mostów, koron, licówek, protez;
 • wszczepienie implantów;
 • leczenie próchnicy;
 • kanałowe leczenie zębów;
 • usuwanie zębów (ekstrakcja);
 • zabiegi chirurgiczne;
 • skaling oraz GBT (Guided Bioflim Therapy) czyli całkowite usuwanie szkodliwej płytki bakteryjnej, osadu i kamienia nazębnego;
 • zabiegi periodontologii, czyli leczenie zaburzeń w obrębie przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej;
 • zabiegi stomatologii estetycznej;
 • wybielanie zębów;
 • ortodoncja.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oraz współpracy zespołu doświadczonych ekspertów, a także takim sprzętom jak najdokładniejsza na świecie wycinarka cyfrowa CAD-CAM możliwe jest nawet wykonanie uzupełnień protetycznych już w kilkanaście minut. CAD-CAM to nowe oblicze protetyki stomatologicznej. Nowoczesne technologie w znacznym stopniu skracają leczenie, a jednocześnie zwiększają precyzję dopasowania uzupełnienia protetycznego.  Wszystko to sprawia, że w centrum stomatologicznym jednego dnia w Warszawie możliwa jest kompleksowa opieka nad pacjentem – począwszy od diagnozy przez procesy leczenia do ostatecznego kroku – osiągnięcia zdrowego, pięknego uśmiechu.

Centrum stomatologiczne jednego dnia w Warszawie - jak wygląda prowadzenie pacjenta w takim miejscu?

Prowadzenie pacjenta w centrum stomatologicznym jednego dnia polega na wykonaniu określonego zabiegu stomatologicznego w minimalnym czasie, a zaczyna się od przeprowadzenia wnikliwego wywiadu, następnie konsultacji co do sposobu leczenia po szczegółowe badania. Wszystko z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Od  samego początku centrum stomatologiczne jednego dnia zapewnia wykwalifikowany personel stomatologiczny z wieloletnim doświadczeniem – lekarzy, specjalistów, higienistki stomatologiczne, asystentki, techników dentystycznych.
Nad pacjentem korzystającym z narkozy czuwa zespół anestezjologiczny, czyli lekarz anestezjolog i pielęgniarka, którzy sprawują opiekę podczas leczenia. Centrum stomatologiczne jednego dnia Warszawa oferuje komfortową salę wybudzeń wyposażoną w profesjonalne łóżka pozabiegowe, gdzie pod okiem anestezjologa pacjent przebywa po narkozie.
Narkoza to ogromna szansa dla pacjentów cierpiących na dentofobię, czyli paniczny strach przed wizytą u dentysty i leczeniem stomatologicznym. Narkoza jest także świetnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy wymagają wykonania skomplikowanych zabiegów stomatologicznych oraz kompleksowego leczenia uzębienia podczas jednej wizyty.
Wiadomym jest także, że gro pacjentów dotkniętych fizyczną lub umysłową niepełnosprawnością nie może wykonać leczenia w warunkach gabinetowych, dlatego dokładamy wszelkich starań aby każdy pacjent mógł spełnić swoje marzenie o pięknym i zdrowym uśmiechu. Oferujemy leczenie w pełnej narkozie, do której kwalifikuje zespól specjalistów anestezjologii i stomatologii. Osobom, które nie decydują się na znieczulenie ogólne z różnych względów, możemy zaproponować sedację - czyli uspokojenie przez podanie gazu rozweselającego, wprowadzającego pacjenta w stan relaksu i rozluźnienia, nie wyłączającego przy tym świadomości. Pacjent podczas sedacji pozostaje w kontakcie z lekarzem stomatologiem podczas trwania zabiegu.

Centrum stomatologiczne jednego dnia - etapy leczenia

Jeśli chodzi o etapy leczenia stomatologicznego w centrum stomatologiczne jednego dnia to w pierwszej kolejności umawiana jest konsultacja, podczas której lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny, bada stan jamy ustnej pacjenta i ocenia potrzeby co do leczenia. Wykonywany jest też kosztorys całego zabiegu. Następnie na miejscu wykonujemy zlecone badania z zakresu diagnostyki rentgenowskiej. Jeśli pacjent posiada wcześniejszą dokumentację medyczną, dobrze by zabrał ją ze sobą. Na podstawie wszystkich niezbędnych informacji, możemy zaplanować szereg działań, które pozwolą na spełnienie marzenia o uśmiechu na jednej wizycie.
W przypadku zabiegów pod narkozą, zaplanowanym i wyznaczonym dniu, zespół specjalistów w oparciu o przygotowany plan leczenia i indywidualne potrzeby pacjenta, przystępuje do realizacji zadań zgodnie ze swoimi uprawnieniami. Decyzję o możliwości wykonania poszczególnych rodzajów leczenia ustala lekarz dentysta, podczas wizyty kwalifikującej. Niektóre działania wymajają stałego kontaktu z pacjentem w trakcie zabiegu, dlatego ostateczną decyzję i kwalifikację rozstrzyga stomatolog. Przy zastosowaniu narkozy ogólnej można wykonać w zasadzie wszystkie zabiegi stomatologiczne, a należą do nich:

 • usuwanie (ekstrakcje) zębów;
 • usuwanie, dłutowanie zatrzymanych zębów, w tym ósemek;
 • wszczepianie implantów;
 • leczenie zachowawcze, endodontyczne, perio-chirurgiczne, ortodontyczno-chirurgiczne;
 • niektóre odbudowy protetyczne;
 • zabiegi chirurgiczne.

Wprowadzenie w stan narkozy ma 3 etapy:

 • indukcję, czyli wprowadzenie do znieczulenia;
 • kondukcję, czyli podtrzymanie znieczulenia;
 • budzenie - wyprowadzenie ze znieczulenia.

Pacjent poddawany narkozie wprowadzany jest w stan przypominający głęboki sen, za pomocą indywidualnie dobranych środków farmaceutycznych. Lekarz anestezjolog wprowadza go w stan znieczulenia ogólnego, dzięki któremu pacjent nie odczuwa bólu i strachu, dzięki czemu zespół stomatologów sprawnie może wykonać wszystkie zaplanowane działania lecznicze. Na długość znieczulenia wpływają poszczególne procedury zawarte we wcześniej ustalonym planie leczenia, dostosowuje się go tak, by mógł być zrealizowany w całości. W przypadku pacjentów wyjątkowo zestresowanych istnieje możliwość zastosowania premedykacji, czyli uspokojenia farmakologicznego przed właściwym znieczuleniem ogólnym. Po wykonaniu zabiegów następuje ostatni z etapów narkozy, czyli budzenie oraz przenoszenie pacjenta do sali wybudzeniowej, gdzie przebywa do momentu odzyskania całkowitej sprawności. Czas potrzebny na wybudzenie jest kwestią indywidualną, może trwać od pół do dwóch godzin. Po tym procesie pacjent zapoznawany jest z zaleceniami pozabiegowymi. Niewskazane jest prowadzenie pojazdu po zabiegach, dlatego dobrze jest zadbać o powrót z osobą towarzyszącą.
Centrum stomatologiczne jednego dnia to miejsce dla tych pacjentów, którzy cierpią na dentofobię, marzą o pięknym uśmiechu w krótkim czasie lub wymagają specjalistycznej opieki złożonego zespołu dentystycznego. Empatyczne i profesjonalne podejście do problemów pacjentów jest naszym priorytetem. Stomatologia jednego dnia i cyfrowe rozwiązania to ogromny postęp w leczeniu naszych pacjentów.

Źródła:
Wewnętrzne materiały enel-med stomatologia