Profesjonalna higienizacja zębów to zabieg wykonywany przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Stanowi on uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u stomatologa. Głównym celem takiego zabiegu jest zapobieganie chorobom jamy ustnej.

Standardowo przyjmuje się, że profesjonalny zabieg higienizacji powinien być przeprowadzony raz na 6 miesięcy. Jeżeli istnieją takie wskazania, lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna mogą zalecić zgłaszanie się na częstsze wizyty  i to oni każdorazowo decydują  o rodzaju wykonywanych zabiegów.  Sami również możemy zauważyć konieczność zgłoszenia się na wizytę higienizacyjną – zwykle wtedy, kiedy występuje nieestetyczny osad lub krwawienie dziąseł podczas codziennego szczotkowania uzębienia. Zabiegi higienizacyjne są konieczne przed zabiegiem wybielania uzębienia oraz przed zaplanowanym leczeniem ortodontycznym, implantologicznym lub protetycznym. Usunięcie złogów nazębnych może ujawnić niewidoczne wcześniej ogniska próchnicy, których wyleczenie jest wskazane przed rozpoczęciem zaplanowanej wcześniej  terapii.

Co to jest higienizacja stomatologiczna?

Higienizacja stomatologiczna polega na usunięciu płytki nazębnej, osadu i kamienia nazębnego przy pomocy odpowiednich narzędzi ręcznych i maszynowych.

Higienizacja jamy ustnej – jakie zabiegi obejmuje?

Profesjonalna higiena jamy ustnej obejmuje cztery etapy:

  • skaling – usuwanie złogów i kamienia nazębnego,
  • piaskowanie – usuwanie osadów i przebarwień,
  • polerowanie – wygładzanie powierzchni zęba,
  • fluoryzację – wzmocnienie szkliwa związkami fluoru.

Ile trwa zabieg higienizacyjny?

W zależności od stopnia zaawansowania zabiegów może on trwać od 30 do nawet 60 min. Przy dużej ilości złogów nazębnych i zaawansowanym stanie zapalnym tkanek przyzębia niekiedy taki zabieg należy rozłożyć na 2 wizyty.

Zalecenia po higienizacji

Po zabiegu higienizacji może występować przejściowe podrażnienie zębów i dziąseł, które mija następnego dnia. W tym okresie warto używać szczoteczki do zębów z miękkim włosiem oraz stosować płukanki zalecone przez higienistkę wykonującą zabieg.

Zalecenia po zabiegu higienizacji:

  • W dniu zabiegu należy unikać spożywania silnie barwiących oraz kwaśnych produktów spożywczych.
  • Przez pół godziny od zabiegu nie należy pić żadnych napojów.
  • Jeśli występuje nadwrażliwość pozabiegowa, warto zastosować płukanki albo żele   rekomendowane przez higienistkę bądź lekarza.

Higienizacja stomatologiczna – cena

Koszt higienizacji zębów może być mocno zróżnicowany w zależności od metod, które wykorzystuje dany gabinet, oraz miasta, w którym znajduje się gabinet. Zwykle przyjmuje się jednak, że koszt pełnego zabiegu (skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja) waha się między 200 do 380 zł. Warto pamiętać, że wykupienie pełnego pakietu higienizacji zwykle jest korzystniejsze finansowo niż korzystanie z zabiegów wykonywanych pojedynczo.

Regularna higienizacja jamy ustnej jest jednym z warunków zachowania zdrowia zębów i dziąseł. Warto więc zgłaszać się do gabinetu higieny systematycznie lub za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba.