Profesjonalny zabieg higienizacji krok po kroku
Profesjonalna higienizacja zębów to zabieg wykonywany przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Stanowi on uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u stomatologa. Głównym celem takiego zabiegu jest zapobieganie chorobom jamy ustnej.
Spis treści:
- Co to jest higienizacja stomatologiczna?
- Higienizacja jamy ustnej – jakie zabiegi obejmuje?
- Ile trwa zabieg higienizacyjny?
- Zalecenia po higienizacji
Standardowo przyjmuje się, że profesjonalny zabieg higienizacji powinien być przeprowadzony raz na 6 miesięcy. Jeżeli istnieją takie wskazania, lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna mogą zalecić zgłaszanie się na częstsze wizyty i to oni każdorazowo decydują o rodzaju wykonywanych zabiegów. Sami również możemy zauważyć konieczność zgłoszenia się na wizytę higienizacyjną – zwykle wtedy, kiedy występuje nieestetyczny osad lub krwawienie dziąseł podczas codziennego szczotkowania uzębienia. Zabiegi higienizacyjne są konieczne przed zabiegiem wybielania uzębienia oraz przed zaplanowanym leczeniem ortodontycznym, implantologicznym lub protetycznym. Usunięcie złogów nazębnych może ujawnić niewidoczne wcześniej ogniska próchnicy, których wyleczenie jest wskazane przed rozpoczęciem zaplanowanej wcześniej terapii.
Co to jest higienizacja stomatologiczna?
Higienizacja stomatologiczna polega na usunięciu płytki nazębnej, osadu i kamienia nazębnego przy pomocy odpowiednich narzędzi ręcznych i maszynowych.
Higienizacja jamy ustnej – jakie zabiegi obejmuje?
Profesjonalna higiena jamy ustnej obejmuje cztery etapy:
- skaling – usuwanie złogów i kamienia nazębnego,
- piaskowanie – usuwanie osadów i przebarwień,
- polerowanie – wygładzanie powierzchni zęba,
- fluoryzację – wzmocnienie szkliwa związkami fluoru.
Ile trwa zabieg higienizacyjny?
W zależności od stopnia zaawansowania zabiegów może on trwać od 30 do nawet 60 min. Przy dużej ilości złogów nazębnych i zaawansowanym stanie zapalnym tkanek przyzębia niekiedy taki zabieg należy rozłożyć na 2 wizyty.
Zalecenia po higienizacji
Po zabiegu higienizacji może występować przejściowe podrażnienie zębów i dziąseł, które mija następnego dnia. W tym okresie warto używać szczoteczki do zębów z miękkim włosiem oraz stosować płukanki zalecone przez higienistkę wykonującą zabieg.
Zalecenia po zabiegu higienizacji:
- W dniu zabiegu należy unikać spożywania silnie barwiących oraz kwaśnych produktów spożywczych.
- Przez pół godziny od zabiegu nie należy pić żadnych napojów.
- Jeśli występuje nadwrażliwość pozabiegowa, warto zastosować płukanki albo żele rekomendowane przez higienistkę bądź lekarza.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Drukarka 3D i skaner wewnątrzustny: czy protetyka w jeden dzień jest możliwa?
Nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami, które pozwalają wykonać idealnie dopasowane uzupełnienie protetyczne w jeden dzień. Pomagają w tym skaner wewnątrzustny i drukarka 3D.
Kiedy należy zgłosić się do specjalisty periodontologa?
Czym się zajmuje periodontolog? Dowiedz się, kiedy się wybrać do dentysty periodontologa.
Wada zgryzu od smoczka: kiedy może się pojawić?
Ssanie smoczka i butelki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój zgryzu u dzieci. Sprawdź, jakie wady zgryzu mogą wywołać i jak temu zapobiec!
Zapalenie dziąseł: przyczyny, objawy, leczenie
Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobach przyzębia i dziąseł, oraz jak leczyć tę dolegliwość – o tym w artykule.
Jak pokonać strach przed dentystą?
Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.