SMOG atakuje, ale technologia oferuje nam przed nim ochronę - maski antysmogowe. Dowiedz się jak działają maski i czym się różnią. O maskach antysmogowych mówi dr n. med. Małgorzata Barnaś, specjalista chorób płuc enel-med.

SMOG zabija

SMOG to mieszanina powietrza i spalin, inaczej nazywany jest pyłem zawieszonym. Z oficjalnych raportów wynika, że tylko w 2016 z powodu smogu przedwcześnie zmarło w Polsce 19 tysięcy osób. Dla naszego zdrowia i życia jest to więc poważne zagrożenie, którego nie warto lekceważyć. Stwarzają je małe cząstki o średnicy mniejszej niż 10 lub 2,5 mikrometra, najczęściej zawierające siarkę, amoniak, metale ciężkie, czy związki takie jak benzopiren, mające duży i niestety negatywny wpływ na zdrowie. Ich działanie przyczynia się do powstawania wielu chorób, w tym także nowotworów. Na działanie smogu szczególnie narażony jest układ oddechowy.

Maski chronią przed smogiem 

Sposobem, by zadbać o zdrowie, jest używanie nowoczesnych masek podczas alarmów smogowych. Tzw. pół-maski filtrujące są zaopatrzone w filtry, które chronią przed cząsteczkami mniejszymi niż np. 2,5 mikrometra. Używanie masek antysmogowych, gdy powietrze niesie ze sobą zagrożenie, zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby układu oddechowego, sercowo - naczyniowego i innych chorób, które występują przy współudziale smogu. 

Rodzaje masek 

Przy wyborze masek ważne jest, by wybrać produkt, który posiada odpowiednie parametry i certyfikaty oraz będzie indywidualnie dopasowany. Ważne, by maska dokładnie przylegała do twarzy. Pół-maski filtrujące mogą mieć dwa rodzaje filtrów, mających za zadanie zatrzymywać małe cząsteczki pyłu. Filtr HEPA chroni nas przed najmniejszymi cząstkami, czyli także przed bakteriami, grzybami i wirusami. Filtr węglowy zatrzymuje także tzw. pyły gazowe, czyli spaliny wytwarzane np. przez samochody z silnikiem diesla.

W wyborze masek dobrze kierować się wiedzą i komfortem użytkowania, najlepiej wypróbowując maskę przed zakupem. Duży rodzaj masek filtrujących i fachową poradę można znaleźć w warszawskim sklepie medycznym enel-med w Galerii Północnej.

Zobacz maski antysmogowe 

Dowiedz się więcej i zobacz jak wyglądają maski antysmogowe: