Endoskopowe operacje kręgosłupa

Zdrowie

Ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa to, ze względu na siedzący tryb życia, jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. O ile z bólami przeciążeniowymi można poradzić sobie dzięki rehabilitacji, o tyle uszkodzenia dolnej partii kręgosłupa wymagają leczenia operacyjnego. A to, dzięki zastosowaniu techniki endoskopowej, może być skuteczne jak nigdy wcześniej.

autor:
Redakcja enelzdrowie


-Kilka miesięcy temu wyskoczyła mi przepuklina, która uciskała rdzeń kręgowy. Z dnia na dzień zacząłem odczuwać potężny ból w pośladku, ból stopy, a także skurcze całej nogi. Nie minęło wiele czasu, aż nastąpił niedowład prawej stopy – relacjonuje pan Marcin, jeden z pierwszych pacjentów leczonych przy użyciu techniki endoskopowej w Szpitalu Centrum enel-med.

Przypadek pana Marcina dotyka coraz większej liczby pacjentów. Gdy ból kręgosłupa jest silny, a ucisk na układ mięśniowo-szkieletowy dotkliwy, leczenie zachowawcze nie daje efektów i jedynym sposobem rozwiązania problemu staje się interwencja chirurgiczna. Do tej pory takie operacje przeprowadzano w sposób klasyczny lub przy użyciu mikroskopu. Pojawienie się technik endoskopowych zrewolucjonizowało jednak podejście do leczenia.

Endoskopowa operacja kręgosłupa - co to jest

Discektomia kręgosłupa, bo tak fachowo nazywa się ten zabieg, polega na usunięciu przepukliny krążka międzykręgowego – odpowiedzialnej za kłopoty z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa – oraz zwężeniu kanału kręgowego, przy jednoczesnej ochronie tkanek. Zabieg eliminuje nacisk wywierany na nerwy, powstrzymuje reakcję zapalną i co najważniejsze: całkowicie usuwa ból.

- To kolejny krok w rozwoju neurochirurgii. Zabieg jest minimalnie inwazyjny, rana powstała w jego wyniku jest dużo mniejsza, a czas pobytu w Szpitalu znacznie krótszy. Jeżeli Pacjent czuje się dobrze, może wyjść do domu nawet tego samego dnia – zaznacza prof. dr hab. n med. Tomasz Mandat, neurochirurg enel-sport.

Jak przebiega endoskopowa operacja kręgosłupa?

Operacja kręgosłupa zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Niemniej, zastosowanie innowacyjnej i małoinwazyjnej techniki endoskopowej znacznie ogranicza potencjalne niebezpieczeństwo. Opisywany zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w ramach chirurgii jednego dnia.

Neurochirurg dostaje się do kręgosłupa przy użyciu endoskopu, a na skórze pozostawia ślad nacięcia o średnicy kilku milimetrów. Zastosowanie tej metody pozwala na dokładne usunięcie źródła ucisku na nerw i wyeliminowanie przyczyny bólu. Co warte podkreślenia, technika endoskopowa umożliwia usunięcie praktycznie wszystkich typów przepuklin krążka międzykręgowego. Pacjent odczuwa poprawę od razu po wykonaniu zabiegu, dzięki czemu zdecydowanie szybciej może wrócić do pełnej aktywności.

- Technika małoinwazyjna nie oznacza mniejszej skuteczności. Cel operacji pozostaje niezmienny – takiego samego efektu szukalibyśmy w czasie klasycznej otwartej operacji czy zabiegu mikroskopowego – podkreśla prof. dr hab. n med. Przemysław Kunert - endoskop daje jednak mnóstwo zalet: zostawiamy po sobie dużo mniejszy ślad w kręgosłupie, pacjent potrzebuje mniej środków przeciwbólowych, a blizna na skórze jest niewielka. Co najważniejsze: znacznie szybciej można wrócić do normalnej aktywności życiowej, do pracy zawodowej – dodaje neurochirurg enel-sport.

Endoskopowa operacja kręgosłupa - czas powrotu do pełnej aktywności

Ponieważ zabieg endoskopowej operacji kręgoslupajest małoinwazyjny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym, jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Maksymalna ochrona struktur stabilizacyjnych kręgosłupa, takich jak więzadeł, mięśni czy kości, powoduje że okres rekonwalescencji skraca się wyraźnie, w porównaniu z klasycznym zabiegiem.

Endoskopowa operacja kręgosłupa - czy występuje ból po operacji?

Ból po endoskopowej operacji kręgosłupa praktycznie nie występuje, więc indywidualnie dobrana rehabilitacja, prowadzona przez najbardziej doświadczonych fizjoterapeutów i konsultowana z lekarzem wykonującym zabieg, rozpoczyna się już następnego dnia. Zdarza się, że jednym z zaleceń jest noszenie wygodnego, regulowanego gorsetu, w celu pełnej ochrony kręgosłupa.

- Byłem pozytywnie zaskoczony, już następnego dnia po operacji mogłem wykonywać samodzielnie wszystkie czynności. Ból ustąpił, ćwiczenia – wykonywane pod opieką rehabilitanta – nie sprawiały mi żadnych problemów. Powiem więcej: momentami musiałem uważać, żeby pewnych czynności nie wykonywać zbyt gwałtownie. Nie przypuszczałem jednak, że powrót do zdrowia nastąpi aż tak szybko – opowiada pan Marcin, pacjent stołecznego Szpitala Centrum enel-med. Pełna rehabilitacja w takim przypadku potrwa od 4 do 6 tygodni. Po tym czasie pacjent może wrócić do pracy, życia towarzyskiego czy stopniowej aktywności ruchowej.

Dowiedz się więcej, umów konsultację neurochirurgiczną w enel-sport: 22 161 16 16

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie