Cukier brązowy a cukier biały – jakie są różnice?
Skoro brązowe pieczywo jest zdrowsze od białego, brązowy ryż od swojego białego odpowiednika, a makaron lepiej wybierać pełnoziarnisty, to dlaczego nie kierować się tą sama zasadą w wyborze cukru… Zatem czy cukier trzcinowy jest zdrowszy od białego? Jakie są między nimi różnice?
Spis treści:
- Cukier brązowy a cukier biały
- Czy cukier trzcinowy jest zdrowy?
- Cukier trzcinowy a biały – różnice w kaloryczności
- Podróbki – nie daj się oszukać!
Cukier – czy to buraczany czy to trzcinowy – to nic innego jak w 99,8% sacharoza, będąca mieszaniną fruktozy i glukozy. Resztę stanowi niewielka ilość wody i w zależności od stopnia oczyszczenia (rafinacji) śladowe ilości składników mineralnych.
Cukier brązowy a cukier biały
Cukier brązowy to w większości odpowiedź producentów na potrzebę zdrowego odżywiania się konsumentów. Cukier buraczany jest najczęściej cukrem oczyszczonym, a więc białym, natomiast brązowy – to cukier nierafinowany wyprodukowany z trzciny cukrowej, o charakterystycznej brązowej barwie. Wynika ona z obecności większej lub mniejszej ilości melasy (w zależności od jej ilości cukier uzyskuje inną barwę, np. cukier muscovado jest bardzo ciemny dzięki dużej zawartości melasy, a cukier demerara – dużo jaśniejszy). Jeśli brązowy cukier trzcinowy jest oczyszczany, prowadzi to do otrzymania cukru białego.
Czy cukier trzcinowy jest zdrowy?
Dzięki zawartości melasy, cukier trzcinowy posiada niewielkie ilości składników mineralnych, takich jak żelazo, magnez, potas i wapń. Ich zawartość jest jednak znikoma i nie wpływa na lepszą wartość odżywczą cukru brązowego, bo nadal jego głównym składnikiem jest sacharoza.
Cukier trzcinowy a biały – różnice w kaloryczności
Cukier trzcinowy w 100 g zawiera 396 kcal, a biały cukier buraczany – 400 kcal. Różnica jest więc znikoma. Zastanawiając się więc, czy wybrać cukier biały czy trzcinowy należy mieć świadomość, że zawsze jest to źródło pustych kalorii. Poza energią nie dostarcza żadnych większych wartości odżywczych – spożywanie produktów o wysokiej zawartości cukru jest natomiast jednym z głównych czynników ryzyka otyłości klinicznej.
Podróbki – nie daj się oszukać!
Jeśli ze względu na walory smakowe jesteś zwolennikiem cukru trzcinowego, bądź czujny dokonując jego wyboru na półce sklepowej. Wykorzystując popularność brązowego cukru niektórzy producenci fałszują cukier i w opakowaniu zamiast cukru trzcinowego możesz znaleźć cukier rafinowany z karmelem, który ma nadać odpowiednią barwę.
Niezależnie od wyboru pamiętaj, że zarówno cukier biały, jak i cukier brązowy to sacharoza, która w nadmiarze szkodzi zdrowiu.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?