Mikrodermabrazja diamentowa jako zabieg nawilżająco oczyszczający. Na czym polega zabieg kosmetyczny tego typu?
Zabiegi kosmetyczne pozwalają na oczyszczenie oraz poprawę kondycji skóry. W każdym z tych przypadków zastosowany może być zabieg mikrodermabrazji diamentowej. Na czym polega i jakich efektów należy się spodziewać po jego zastosowaniu?
Spis treści:
- Czym jest mikrodermabrazja diamentowa?
- Kiedy stosowana może być mikrodermabrazja diamentowa?
- Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji diamentowej?
- Dla kogo przeznaczona jest mikrodermabrazja?
- Czy mikrodermabrazja jest skuteczna w leczeniu łojotoku i likwidowaniu blizn potrądzikowych?
Czym jest mikrodermabrazja diamentowa?
Zabieg ten polega na kontrolowanym złuszczaniu naskórka pacjenta przy użyciu diamentowej głowicy oraz aplikowanych w głąb skóry substancji aktywnych. Procedura charakteryzuje się dużą skutecznością, a to wszystko dzięki idealnemu dopasowaniu działania końcówki – głowicy urządzenia – do indywidualnych potrzeb pacjenta. Złuszczanie zrogowaciałego naskórka za pomocą głowicy pozwala na skuteczne usunięcie martwego naskórka i zanieczyszczeń, np. ze skóry twarzy.
Kiedy stosowana może być mikrodermabrazja diamentowa?
Istnieje wiele defektów estetycznych, które mogą być zredukowane lub wyeliminowane za pomocą mikrodermabrazji diamentowej. Zabieg ten może przybierać różne formy przeznaczone dla konkretnych wskazań:
· Formuła rozjaśniająca – mikrodermabrazja diamentowa przeprowadzana jest z wykorzystaniem składników aktywnych, jakimi w tym przypadku są kwas kojowy 5%, kwas glikolowy 2,5%, arbutyna 0,5%. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są hiperpigmentacja i przebarwienia, w tym te spowodowane stosowaniem antykoncepcji, zaburzeniami hormonalnymi czy nadmierną ekspozycją skóry na słońce. Efektami zabiegu są ujednolicenie kolorytu skóry, rozjaśnienie przebarwień i zwiększenie ochrony antybakteryjnej, dzięki działaniu kwasu kojowego.
· Formuła nawilżająca – mikrodermabrazja przeprowadzana jest w przypadku skóry odwodnionej, suchej i przesuszonej, pozbawionej zdrowego kolorytu, z uwidocznionymi zmarszczkami, także wokół ust i nosa. Przy przeprowadzaniu takiego zabiegu wykorzystuje się kwas hialuronowy, który jest silnym antyoksydantem i chroni skórę przed starzeniem się czy szkodliwym promieniowaniem UV. Efektem zabiegu jest dogłębne nawilżenie skóry. Staje się ona gładka, miękka i delikatna w dotyku.
· Formuła oczyszczająca – wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu mikrodermabrazji z kwasem salicylowym jest występowanie łojotoku, trądziku w stadium nieaktywnym lub blizn potrądzikowych. Po przeprowadzonym zabiegu skóra jest dogłębnie oczyszczona, jednolita, a jej pory są oczyszczone. Kwas salicylowy ma antybakteryjne działanie, co jest szczególnie ważne jeśli chodzi o skórę trądzikową.
· Formuła przeciwstarzeniowa – mikrodermabrazja z kwasem L-askorbinowym, czyli z witaminą C, witaminą E (tokoferolem), kwasem hialuronowym, allantoiną, aloesem i rumiankiem. W efekcie skóra staje się naprężona, a zmarszczki są wygładzone.
Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji diamentowej?
W standardowej formie zabieg mikrodermabrazji diamentowej trwa od 30 minut do godziny, w zależności od rodzaju formuły zabiegowej i potrzeb skóry pacjenta. Przebiega następująco:
-
oczyszczanie i dezynfekcja skóry,
-
złuszczanie naskórka – właściwa mikrodermabrazja diamentowa z wykorzystaniem odpowiedniej głowicy,
-
usunięcie martwych elementów naskórka,
-
nałożenie na twarz łagodzącej lub odżywiającej maseczki dopasowanej do rodzaju skóry.
Zabieg jest tak naprawdę mało inwazyjny oraz bezbolesny. Mikrodermabrazja jest całkowicie bezpieczna. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po wykonaniu zabiegu skóra może być nieznacznie zaczerwieniona, ale już po kilku godzinach wszystko wraca do normy.
Dla kogo przeznaczona jest mikrodermabrazja?
Trądzik nie jest jedynie problemem nastolatków. Może on dotknąć także osób dorosłych. Szacuje się, że trądzik pospolity dotyczy ok. 80 proc. populacji młodzieży, z czego aż 25 proc. przypadków wymaga podjęcia ukierunkowanego, specjalistycznego leczenia dermatologicznego. Najczęściej trądzik obejmuje skórę twarzy (99 proc. przypadków) i skórę pleców (90 proc), zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Osoba zmagająca się z tą dolegliwością powinna przede wszystkim zasięgnąć porady lekarza dematologa i wdrożyć leczenie farmakologiczne.
Terapie trądzikowe polegają na miejscowym lub ogólnym łagodzeniu jego objawów. Ważne jest jednak zapobieganie rozprzestrzenianiu się zmian i niedopuszczanie do powstania procesu bliznowacenia.
Powstające w przebiegu trądziku blizny szpecą skórę twarzy i nie tylko. Na szczęście w obecnych czasach lekarze dermatolodzy mają szereg możliwości leczenia tych dolegliwości. Na rynku dostepne są również zabiegi kosmetyczne, które pozwalają łagodzić zmiany trądzikowe oraz zniwelować pojawiające się blizny. Do takich zabiegów zaliczana jest przede wszystkim mikrodermabrazja diamentowa polecana wszystkim osobom o cerze problematycznej – łojotokowej, pacjentom z bliznami czy zmarszczkami oraz przebarwieniami. Zabieg może przynieść imponujące rezultaty. Do najczęstszych efektów zaliczamy:
· zniwelowanie zmarszczek i spłycenie blizn,
· wyeliminowanie zaskórników,
· zwężenie rozszerzonych porów,
· ujędrnienie skóry,
· wyrównanie kolorytu,
· usunięcie zrogowaciałego naskórka,
· zmniejszenie łojotoku.
Czy mikrodermabrazja jest skuteczna w leczeniu łojotoku i likwidowaniu blizn potrądzikowych?
Eksperci z Samodzielnej Pracowni Kosmetologii Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w 2013 roku przeprowadzili badania mające na celu ocenę skuteczności mikrodermabrazji w redukcji widoczności blizn potrądzikowych. Wzięli pod uwagę terapię skojarzoną mechaniczno-chemiczną, czyli zabieg mikrodermabrazji diamentowej i złuszczania preparatami α-hydroksykwasów (AHA) i β-hydroksykwasów (BHA), o stężeniu 25% i 35%.
W badaniu uczestniczyli kobieta (26 lat) i mężczyzna (25 lat) z problemem blizn zanikowych i przebarwień pozapalnych na skórze pleców. Po wykonaniu 4 zabiegów mechanicznego złuszczania naskórka z użyciem kwasu glikolowego zauważono wizualne zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych i rozjaśnienie przebarwień pozapalnych.
W 2011 roku Katarzyna Kordus, Barbara Potempa i Radosław Śpiewak, przeprowadzili z kolei „Badania motywów wyboru rodzaju mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej”. Przyjęli wówczas, że jest ona jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów złuszczania naskórka w gabinetach kosmetologicznych (zwłaszcza diamentowa). Badania ankietowe, przeprowadzone przez 100 polskich kosmetologów, dowiodły, że mikrodermabrazja diamentowa działa w przypadku:
· usuwania przebarwień i drobnych zmarszczek,
· obkurczania porów,
· zmniejszania łojotoku i szorstkości skóry,
· likwidacji rogowacenia okołomieszkowego.
Bardzo istotne jest, że rzadko zdarzają się powikłania, takie jak rumień czy zwiększenie wrażliwości skóry bezpośrednio po zabiegu i po kilku godzinach po jego przeprowadzeniu. Mikrodermabrazja jest bezbolesne i bezpieczna, a przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia są stany zapalne skóry, aktywny trądzik, trądzik różowaty, skłonności do powstawania bliznowców czy infekcje skórne.
Bibliografia:
https://ppm.umb.edu.pl/docstore/download/UMBb6c0aa1801e045c187c26673c78f4cf4/0000048125-wcag.pdf
https://enel.pl/enelzdrowie/uroda/mikrodermabrazja-diamentowa
https://enel.pl/enelzdrowie/twarz/mikrodermabrazja-sposob-na-piekna-i-gladka-skore
https://www.researchgate.net/profile/Radoslaw-Spiewak/publication/257335535_A_survey_of_the_motives_for_selecting_the_types_of_microdermabrasion_and_the_opinion_on_their_effectiveness_in_cosmetology_practice/links/0deec524f0781410b8000000/A-survey-of-the-motives-for-selecting-the-types-of-microdermabrasion-and-the-opinion-on-their-effectiveness-in-cosmetology-practice.pdf
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?