Lato to czas, gdy wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów odpowiedzialnych za zatrucia pokarmowe. Do tej grupy można zaliczyć bakterie salmonelli, zwane też pałeczkami paraduru. Jakie są objawy zatrucia salmonellą i co robić, by uniknąć zakażenia?
Co to jest salmonella? To rodzaj bakterii Gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae. Rozwijają się one w wysokich temperaturach w niewłaściwie przechowywanym mięsie, jajach, mleku i wszelkich produktach mlecznych, takich jak lody czy kremy. Dlatego na zatrucie salmonellą najbardziej narażeni jesteśmy latem.
Salmonella – objawy
Objawy salmonelli wywołane na skutek zakażenia mogą pojawić się już po 8-10 godzinach, ale najczęściej widoczne są po około 24 godzinach. Należą do nich:
- wymioty i nudności,
- bóle brzucha,
- ból głowy,
- wysoka temperatura,
- biegunka.
Warto pamiętać, że salmonella u dzieci, osób starszych, z obniżoną odpornością czy salmonella w ciąży może mieć gwałtowny przebieg i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jej długofalowym następstwem może być np. zespół Reitera, czyli asymetryczne zapalenie kilku stawów.
Czy salmonella jest zaraźliwa?
Salmonella – odwrotnie niż np. paciorkowiec – nie jest bakterią, która rozprzestrzenia się drogą powietrzną, czyli przez kaszel czy kichanie. Można się nią zarazić wyłącznie drogą pokarmową – aby tego uniknąć, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Najważniejszą z nich jest zachowanie higieny. Po każdym kontakcie z surowym produktem powinniśmy dokładnie umyć ręce. Ponadto trzeba zadbać o higienę przedmiotów używanych w kuchni. By uniemożliwić rozwój bakterii, jedzenie trzeba przechowywać w odpowiedniej, niskiej temperaturze. Raz rozmrożonych produktów nie należy ponownie mrozić. W przypadku jajek zalecane jest umycie skorupek w gorącej wodzie. Przed przygotowaniem mięsa trzeba poddać je obróbce termicznej, gdyż pałeczki paraduru giną w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.
Salmonella – leczenie
Jeżeli mimo zachowania środków ostrożności dojdzie do zatrucia, co potwierdzą np. badania laboratoryjne, trzeba zadbać, by nie doszło do odwodnienia organizmu. Nie unikniemy wizyty u lekarza, który oprócz nawadniania zastosuje wskazaną dietę oraz leczenie antybiotykowe.
Uwaga! Salmonella jest chorobą zakaźną, która podlega obowiązkowemu zgłoszeniu do stacji sanitarno-epidemiologicznych. W przypadku żywienia zbiorowego – np. na koloniach – może bowiem występować epidemia zachorowań na salmonellozę.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?