Woda różana - właściwości, zastosowanie i przepis na domowy hydrolat

Uroda

Róże to kwiaty hodowane już w ogrodach starożytnej mezopotamii, w Chinach, Persji czy Grecji. Prócz walorów ozdobnych, do delicji zaliczano różane wino, galaretki czy miód. Woda różana, najstarsze znane pachnidło na świecie, od tysięcy lat bywa nazywana eliksirem młodości i piękna. Głównie za sprawą jej korzystnego wpływu na stan skóry, choć woda różana ma znacznie więcej zalet. Wodę różaną można kupić w drogerii lub aptece albo też przygotować ją samodzielnie w domu.

dr n. med. Katarzyna Skórzewska, redaktor merytoryczna enel-zdrowie

Róże – cenny surowiec

Róże ze względu na swoje piękno i właściwości cenione były od starożytności. W Mezopotamii, Persji, Chinach czy starożytnej Grecji róże były domeną poetów, symbolem miłości, piękna i zarazem źródłem wielu produktów. Już w starożytnym Rzymie istniało przeświadczenie, że róże wykazują działanie wzmacniające i uspokajające, a także łagodzą skutki nadmiernego spożywania alkoholu. Zarówno w kosmetyce, jak i medycynie do najczęściej wykorzystywanych odmian należą: róża damasceńska, róża karbowana, róża stulistna i owoce dzikiej róży. Róże, uznawane przez starożytnych za „lekarstwo na wszystko” charakteryzują się: działaniem antyoksydacyjnym, przeciwkaszlowym, przeciwbakteryjnym, wspomagają zwalczanie mikroflory patogennej, nie niszcząc przy tym prawidłowej flory bakteryjnej, są pomocne w leczeniu demencji, poprawiają tempo oraz siłę skurczu mięśnia sercowego, zmniejszają poposiłkowy poziom glukozy we krwi i opóźniają proces starzenia się organizmu.

Woda różana - właściwości

Woda różana, inaczej hydrolat różany, jest produktem ubocznym powstającym po destylacji olejku różanego za pomocą pary wodnej. Otrzymywana jest z róży damasceńskiej, rzadziej z róży stulistnej. Woda różana została wynaleziona już w XI wieku przez Awicennę, perskiego lekarza i filozofa. Po świecie arabskim, woda różana rozlała się na całą planetę, z jej zalet można dziś korzystać we wszystkich zakątkach globu. Woda różana zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, E i C, geraniol, cytronelol, alkohol fenyloetylowy i nerol. Jest źródłem antyoksydantów, wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwbakteryjne. W badaniach wykazano, że woda różana może działać przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie.

Woda różana – zastosowanie

Woda różana doskonale nadaje się do oczyszczania oraz pielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej, suchej i trądzikowej. Dzięki jej zastosowaniu cera odzyskuje świeżość. Woda różana wykorzystywana jest jako tonik, doskonale odświeża skórę, regeneruje jej płaszcz ochronny, usuwa nadmiar sebum, wspomaga ukrwienie, łagodzi także podrażnienia i nawilża, zmniejsza zmarszczki. Stosowana w postaci kompresów pozwala zmniejszyć zaczerwienienia twarzy oraz zmęczenie oczu. Dlatego też stała się cennym składnikiem płynów do demakijażu.

Woda różana jest doskonałym dodatkiem do kąpieli – nawilża skórę i równocześnie koi zmysły. Pielęgnuje również włosy, w tym celu wodę różaną można dodawać do płukania włosów lub stosować jako mgiełkę wykorzystując butelkę z atomizerem. Ze względu na działanie przeciwzapalne woda różana pomocniczo może być stosowana w leczeniu bólu gardła. Łagodzi zapalenie spojówek, suchość spojówek, suchość oka, ostre zapalenie woreczka łzowego i zaćmę. Ponadto przyspiesza gojenie się ran. Dzięki działaniu przeciwdepresyjnemu i przeciwlękowemu może być wykorzystywana w leczeniu depresji, obniżonego nastroju, napięciach, demencji czy choroby Alzheimera. Może łagodzić bóle głowy, w tym celu stosuje się ją w aromaterapii oraz pod postacią okładów na czoło. Woda różana korzystnie wpływa też na pracę przewodu pokarmowego, łagodzi wzdęcia i niestrawności. Można ją wykorzystać w kuchni, jako dodatek do koktajli, lodów, ciast, mleka, dżemów, kompotów czy też sałatek.

Jak zrobić wodę różaną w domu?

Przepisów na domową wodę różaną jest kilka. Oto jedna z najprostszych metod. W celu przygotowania wody różanej w domu potrzebne są 3 – 4 garści płatków róży i woda destylowana. Płatki należy zalać wodą, aby wszystkie były przykryte, a następnie gotować pod przykryciem przez około 10 minut. Po tym czasie trzeba zostawić całość do ostygnięcia, odcedzić, a wodę przelać do butelki. Wodę różaną należy przechowywać w lodówce. Przydatna do użycia jest przez miesiąc. W celu wydłużenia trwałości wody różanej dodaje się do niej alkohol etylowy. Niektóre receptury zawierają dodatek cytryny

Sprawdź też: zioła

Źródła:

  1. Kalemba – Drożdż M., Cierniak A. Wpływ róż na zdrowie – farmakologiczne i biochemiczne działanie ekstraktów z płatków Rosa rugosa i Rosa damascena. Współczesne Kierunki w medycynie prewencyjnej, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2013.
  2. Włudyka B. Domowe sposoby na urodę (2). Aura 2011; 9: 34 – 35.

Artykuły powiązane

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie