Żurawina w walce z infekcjami

Uroda

Dawniej żurawinę nazywano cytryną dla ubogich. Była łatwiej dostępna, a właściwościami nie ustępuje temu egzotycznemu owocowi. Żurawina wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, a badania potwierdzają jej leczniczy wpływ na organizm.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Żurawina należy do rodziny płożących krzewinek o długich pędach i sztywnych liściach. Te rośliny dostarczają doskonale znanych w kuchni polskiej owoców o wyjątkowych walorach smakowych oraz zdrowotnych.

Żurawina – właściwości antybakteryjne

Badania potwierdzają, że sok z żurawiny wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Wynika to z wysokiej zawartości związków fenolowych, które zalicza się do substancji bioaktywnych. Sprawiają one, że żurawinę stosuje się w profilaktyce i wspomaganiu leczenia bakteryjnych zakażeń dróg moczowych, zapalenia pęcherza, błony śluzowej żołądka oraz infekcji jamy ustnej.

Żurawina – leczenie chorób układu moczowego

Żurawinazapobiega przyleganiu komórek bakterii do nabłonka układu moczowego, które może dać początek zakażeniu. Składnikiem wielu leków na układ moczowy jest właśnie żurawina – tabletki czy kapsułki z wyciągiem z żurawiny można bez problemu kupić w każdej aptece bez recepty.

Dodatkową bronią w walce z zakażeniem jest zakwaszanie przez żurawinę moczu. Ponadto podejrzewa się, że żurawina – ze względu na wysoką zawartość kwasu cytrynowego – może zapobiegać rozwojowi kamicy nerkowej.

Warto pamiętać, że żurawina wpływa pozytywnie nie tylko na kobiecy układ moczowy – przypisuje się jej również działanie zmniejszające ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego u mężczyzn.

Sok żurawinowy? Pij dla zdrowia serca!

Obecność w żurawinie polifenoli, które mają właściwości antyoksydacyjne, sprawia, że doskonale sprawdza się ona jako produkt zalecany w profilaktyce chorób serca. Naukowcy uważają także, że flawonoidy zawarte w żurawinie zmniejszają zapadalność na choroby wieńcowe poprzez ograniczanie zakrzepów krwi oraz rozszerzanie naczyń krwionośnych. Te związki zapobiegają również utlenianiu cholesterolu, co znacząco zmniejsza ryzyko arteriosklerozy i zapychania się naczyń krwionośnych.

Sok z żurawiny – właściwości lecznicze w schorzeniach jamy ustnej

Substancje zawarte w soku z żurawiny zwalczają bakterie i węglowodany, które zlepiają się, tworząc płytkę nazębną. Ta z kolei mineralizuje się i zamienia w kamień, który systematycznie niszczy ząb. Z badań wynika, że rozcieńczony z wodą w proporcji 4:1 sok żurawinowy hamuje proces przyklejania się płytki do zębów.

Żurawina – na pęcherz… i żołądek

Badania potwierdzają także, że jedzenie żurawiny hamuje przyleganie do komórek nabłonkowych żołądka bakterii Helicobacter pylori odpowiedzialnych za wywoływanie choroby wrzodowej. Te bakterie powodują zapalenie błony śluzowej żołądka, które nieleczone może spowodować rozwój nowotworu żołądka.

Żurawina – jak jeść?

Największą wartość odżywczą mają świeża żurawina oraz sok z żurawiny. Uważaj na żurawinę suszoną – przed zakupem zawsze sprawdzaj etykietę. Jeśli pierwsze miejsce w składzie zajmuje cukier, produkt nie jest wart Twojej uwagi. Wybieraj tę, w której dodatek cukru jest niewielki.

Co zrobić z żurawiny?

W kuchni najczęściej wykorzystuje się żurawinę suszoną oraz przetwory z żurawiny. Można z niej przygotować dżemy, konfitury, soki i sosy, które są nieodłącznym elementem świątecznych potraw i wypieków. Konfitura z żurawiny jest doskonałym dodatkiem do mięs, np. do dziczyzny.

Żurawina – ciąża nie jest przeciwwskazaniem do jej spożywania

Żurawina jest bogatym źródłem antyoksydantów, dostarcza również składników mineralnych i witamin C, B1, B2 oraz A. Wyniki badań wskazują, że jej spożywanie może być dobrą profilaktyką przeciwdrobnoustrojową, dlatego warto urozmaicać nią swój codzienny jadłospis. Mogą ją spożywać kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci (można bez problemu przygotować np. domowy sok żurawinowy dla niemowląt) oraz seniorzy.

 

Artykuły powiązane

Uroda

Fizjoprofilaktyka

Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.         

Uroda

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?

Uroda

Skórki przy paznokciach

Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?

Uroda

Buty zdrowe czy piękne?

Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.

Artykuły polecane dla Ciebie