Grypa to zespół objawów związanych z ostrym zakażeniem układu oddechowego wywołanych wirusem. Wirus grypy rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową (np. podczas rozmowy, przy kichaniu czy kaszlu) oraz poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami. Grypa jest infekcją przez wielu niedocenianą i lekceważoną, mogącą prowadzić do zaostrzenia chorób przewlekłych lub wystąpienia powikłań takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego czy zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, do zgonu włącznie. Dlatego warto się przed grypą zabezpieczyć. O grypie mówi specjalista chorób wewnętrznych lek. Joanna Grabska z warszawskiego oddział enel-med Arkadia.

Objawy grypy

Jak rozpoznać grypę? Głównym objawem jest wysoka gorączka, nawet do 39 - 40 stopni, której najczęściej towarzyszą dreszcze i zlewne poty. Dodatkowo pacjenci skarżą się na silne bóle mięśni i stawów oraz znaczne osłabienie uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie. Występować może również napadowy suchy nieproduktywny kaszel, rozlany ból głowy z towarzyszącym bólem gałek ocznych i światłowstrętem. Trzeba pamiętać, że osoby starsze mogą mieć przebieg bezgorączkowy.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

W przypadku grypy początek objawów jest nagły i gwałtowny. Przy przeziębieniu dolegliwości nasilają się stopniowo. Grypa trwa znacznie dłużej niż przeziębienie, zazwyczaj ok. 2 tygodni. Różna jest również siła objawów. Przy przeziębieniu mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym, rzadko temperatura ciała przekracza 38 stopni, a przy grypie jak wspomniano wcześniej, gorączka jest wysoka i dochodzi nawet do 40 stopni. Istotne przy rozróżnieniu są także katar i bóle gardła. Objawy te są charakterystyczne dla przeziębienia, rzadziej występują w przypadku grypy. Bóle głowy w przebiegu przeziębienia są słabsze niż przy grypie, są głównie zlokalizowane w jednym miejscu (najczęściej w okolicy czołowej i skroniowej), ustępują po podaniu leków przeciwbólowych.

Leczenie grypy

Jak zwalczać grypę? Bardzo ważne jest pozostanie w domu, odpoczynek i jak najmniejsze narażanie organizmu na innego rodzaju wirusy i bakterie. Stosujemy leczenie objawowe czyli leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Podczas grypy mocno się odwadniamy, więc bardzo istotne jest spożywanie dużej ilości płynów najlepiej wody. U osób należących do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu i powikłań grypy należy po konsultacji z lekarzem rozpocząć podawanie leków przeciwwirusowych. Do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu i powikłań grypy należą:

 • dzieci poniżej 2. roku życia
 • dorośli powyżej 65. roku życia
 • kobiety w ciąży i w pierwszych dwóch tygodniach połogu
 • pacjenci z niedoborami odporności (w przebiegu zakażenia HIV, choroby nowotworowej, pacjenci przyjmujący glikokortykosteroidy lub leki immunosupresyjne) - pacjenci z chorobami przewlekłymi (chorobami płuc, układu krążenia, cukrzycą, chorobami nerek, chorobami neurologicznymi)
 • pacjenci poniżej 19. roku życia przyjmujący długotrwale kwas acetylosalicylowy
 • podopieczni domów seniora i domów dziecka

Jak zapobiegać grypie?

Najskuteczniejszym sposobem jest coroczne szczepienie przeciwko grypie. Są też jednak inne sposoby pozwalające zmniejszyć ryzyko zachorowania. Są to między innymi:

 • przestrzeganie zasad higieny w tym częste mycie rąk, szczególnie po każdym kontakcie z chorym, po zasłanianiu ust podczas kichania i kaszlu, przed jedzeniem lub dotykaniem okolic ust, nosa, oczu
 • stosowanie chusteczek higienicznych
 • unikanie dużych skupisk ludzi, gdzie jest najwięcej drobnoustrojów
 • unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi i zachowanie bezpiecznego dystansu od nich (w przypadku grypy bezpieczna odległość to ok. 1-1,5 metra)
 • odpowiednie dostosowanie ubioru do warunków pogodowych
 • zdrowa zbilansowana dieta
 • aktywny tryb życia
 • regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy