- Koszty miesięczne prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, czy abonamentu są przystępne, a korzyści wynikające z niego bardzo wymierne - mówi Monika Wilk, kierownik działu sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych Centrum Medycznego Enel-Med.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie medyczne jest płatnym uzupełnieniem ubezpieczenia zdrowotnego z ramienia NFZ. W zamian za opłacanie określonego abonamentu, pacjent zapewnia sobie szybszy i bardziej wygodny niż w NFZ dostęp do lekarzy specjalistów czy też licznych badań diagnostycznych oraz laboratoryjnych. Dodatkowo stopień digitalizacji usług jest na najwyższym, wręcz światowym poziomie. Pacjenci do swojej dyspozycji mają szereg udogodnień choćby takich, jak infolinia medyczna aktywna przez całą dobę, czy e-wizyty.  Pracodawcy w wielu firmach, wymieniają jako jeden z benefitów zatrudnienia właśnie dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, czym niejednokrotnie przekonują do zatrudnienia nowych pracowników.

Jakie są zalety prywatnej opieki medycznej?

Przede wszystkim wyróżnia ją możliwość umówienia się na wizytę z lekarzem specjalistą bez konieczności wcześniejszej konsultacji z internistą. Wystarczy zadzwonić np. na całodobową infolinię i umówić się z wybranym przez nas lekarzem. Niezwykle istotne jest to, że sami możemy wybrać termin wizyty, który nam najbardziej odpowiada bez konieczności zmieniania prywatnych lub zawodowych planów. Szybszy i łatwiejszy dostęp do opieki medycznej wynika też z możliwości korzystania z darmowej aplikacji mobilnej, za pomocą której możemy zapisać się na konsultację ze specjalistą czy zapoznać się z wynikami naszych badań – większość z nich jest dostępnych w ciągu 24 godzin.

Pacjent może korzystać z tzw. e-wizyty. Na czym ona polega?

Z punktu widzenia pacjenta e-wizyta, to możliwość jeszcze szybszego dostępu do niektórych specjalizacji bez konieczności wychodzenia z domu. Mówimy, tu o takich specjalizacjach, jak dietetyk, internista, alergolog, dermatolog, endokrynolog, pediatra, położna, czy psycholog. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość konwersacji na czacie z lekarzem za pomocą dostępu do panelu klienta na naszej stronie internetowej, w trakcie której pacjent uzyskuje odpowiedzi na nurtujące go pytania. Oszczędzamy swój czas, a co najważniejsze, wciąż korzystamy z tego samego doświadczenia i wiedzy wybitnych specjalistów, którzy są dostępni w ramach e-wizyty.

Czy z ubezpieczenia możemy korzystać na terenie całego kraju?

Tak. Pacjent może korzystać z dostępu do wszystkich placówek Enel-Med w Polsce.Na dzień dzisiejszy, to 39 oddziałów ENEL-MED. (w tym 6 przychodni przyzakładowych) i 2 szpitale w Warszawie oraz ok. 1600 przychodni współpracujących, dzięki czemu  jesteśmy bardziej dostępni w mniejszych miejscowościach Staramy się wyjść naprzeciw pacjentom i ułatwić im dostęp do opieki medycznej nie tylko w największych polskich miastach.

Ile trwa standardowa wizyta u specjalisty?

Jest ona uzależniona od typu wizyty i specjalizacji lekarza, do którego udajemy się na konsultację. Krócej trwa wizyta u internisty, którego zadaniem jest zdiagnozowanie choroby pacjenta i ewentualnie przepisanie środków doraźnych, czy też skierowanie na dalszą diagnostykę Więcej czasu poświęci nam specjalista gdzie wywiad jest bardziej szczegółowy np.  u  dietetyka, czy psychologa. Więcej czasu staramy się też rezerwować dla pacjenta, który przychodzi do danego lekarza pierwszy raz. Możemy sobie to łatwo zobrazować na przykładzie dermatologa, który musi przeprowadzić wywiad z pacjentem celem rozpoznania choroby i przygotowania planu leczenia, aby następne wizyty odbywały się odpowiednio szybciej, gdy jest ku temu możliwość.

Czego nie obejmuje to ubezpieczenie?

Pakiety prywatnej opieki medyczne, o czym wspominałam na początku nie zastąpią NFZ, nie realizują bowiem wszystkich procedur medycznych, np. leczenia onkologicznego. Są jednak bardzo pomocnym i korzystnym uzupełnieniem.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie medyczne?

Ceny uzależnione są od wariantu opieki, wieku i stanu zdrowia pacjenta. To pacjent decyduje, czy w ramach prywatnej opieki zdrowotnej chce mieć dostęp do usług stomatologicznych, rezonansu magnetycznego czy rehabilitacji. Przygotowanych mamy kilka wariantów ubezpieczenia, a najtańszy rozpoczyna się od 50 zł  złotych miesięcznie w ofertach dla abonamentów medycznych dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach najbardziej podstawowej opieki medycznej mamy już dostęp do konsultacji w zakresie 6 specjalności, w tym ginekologa, pediatry czy laryngologa. Możemy także przeprowadzić ponad 70 badań laboratoryjnych, zrobić USG jamy brzusznej czy np. RTG kręgosłupa. Najbardziej prestiżowy zakres ubezpieczenia pozwala na konsultacje z lekarzami z ponad 30 specjalnościami lekarskimi. Warianty ubezpieczeń są dostępne na stronie internetowej - cm.enel.pl/ubezpieczenia

Co należy zrobić, aby się ubezpieczyć?

Jest na to kilka sposobów. Można wybrać się do jednej z naszych placówek, ale nie trzeba robić tego osobiście. Wystarczy zadzwonić na infolinię lub wypełnić formularz dostępny na naszej stronie internetowej. Nie jest to skomplikowana procedura.. Wszystkie formalności mogą zamknąć się podczas jednej rozmowy telefonicznej i po opłaceniu pierwszej raty składki możemy już korzystać z dostępu do prywatnej opieki zdrowotnej w ramach wybranego zakresu. Umowa podpisywana jest na 12 lub 24 miesiące.