Wzdęcia i gazy – o czym mogą świadczyć?
Problem nadmiernej ilości gazów w jelitach dotyczy aż od 20 do 45% osób. Ze względu na towarzyszące im objawy odczuwamy duży dyskomfort. Poznaj przyczyny i możliwości zapobiegania wzdęciom oraz gazom.
Spis treści:
- Gazy – skąd się biorą?
- Wzdęcia brzucha – co to takiego?
- Wzdęcia i gazy – jakie są ich przyczyny?
- Wzdęcia i gazy – jakim zapobiegać?
- Wzdęcia i gazy – dieta
- Wzdęcia i gazy – leczenie farmakologiczne
Gazy – skąd się biorą?
W przewodzie pokarmowym człowieka zawsze występuje pewna ilość gazów, wynosząca od 150 do 200 ml. Zależna jest od: połykania powietrza, wytwarzania gazów wewnątrz jelita w procesie fermentacji bakteryjnej i dyfuzji gazów między krwią a przestrzenią wewnątrz jelit. Wzdęcia i gazy – objawy Pewna ilość gazów występująca w przewodzie pokarmowym jest zjawiskiem fizjologicznym. Problem do zmartwień stanowi dopiero ich nadmiar, z którym wiążą się dokuczliwe objawy. Należą do nich: odbijanie, wzdęcie brzucha, wiatry oraz powiększenie obwodu brzucha, któremu towarzyszyć może zgaga i smak goryczy w ustach.
Wzdęcia brzucha – co to takiego?
Wzdęcie brzucha to subiektywne odczucie rozdęcia jelit przez gazy jelitowe. Często towarzyszy mu ból brzucha o rożnym nasileniu. Ustąpienie lub zmniejszenie objawów następuje po wydaleniu gazów w pozycji leżącej oraz po upływie nocy. Narastają natomiast w ciągu dnia i najbardziej dokuczliwe są wieczorem. Charakterystycznym jest to, że wzdęcia nie występują rano po przebudzeniu. Wzdęcia brzucha przeważnie są konsekwencją nadmiernej ilości gazów jelitowych. U pozostałej części osób, u których nie stwierdza się większej niż fizjologiczna ilości gazów, przyczynami wzdęć są choroby przewodu pokarmowego.
Wzdęcia i gazy – jakie są ich przyczyny?
Dolegliwości związane z nadmierną ilością gazów mogą być konsekwencją chorób czynnościowych przewodu pokarmowego. Wyróżnia się dwie grupy przyczyn gazów i wzdęć: fizjologiczne oraz związane z chorobami przewodu pokarmowego. Do przyczyn fizjologicznych gromadzenia się nadmiernej ilości gazów należą:
- nadmierne połykanie powietrza, które jest wynikiem zbyt szybkiego jedzenia lub też szybkiego, przerywanego mówienia,
- wytwarzanie zbyt dużych ilości dwutlenku węgla po obfitych bogatobiałkowych lub bogatotłuszczowych posiłkach,
- nasilenie procesów fermentacyjnych bakterii w jelicie grubym po spożyciu nadmiernych ilości niektórych produktów spożywczych ( np. grochu, fasoli).
Wśród chorób przewodu pokarmowego, które wywołują wzdęcia należą:
- zespól jelita wrażliwego,
- nietolerancja laktozy,
- choroby trzustki przebiegające z niedoborem enzymów trzustkowych,
- czynnościowa niewydolność trzustki,
- choroby zapalne jelit,
- celiakia.
Wzdęcia i gazy – jakim zapobiegać?
Do ważnych sposobów zapobiegania nadmiernemu gromadzeniu się gazów należą: prawidłowe żucie pokarmów oraz prawidłowy sposób jedzenia. Posiłki powinny być spożywane regularnie, bez pospiechu oraz często ( 4 – 5 posiłków dziennie). Pokarmy należy przeżuwać wolno i dokładnie. Wskazane jest również powolne picie. Unikać powinno się: napojów gazowanych, rozmów w czasie jedzenia, wykonywania innych czynności podczas jedzenia, żucia gumy, ssania twardych cukierków oraz żucia wyrobów tytoniowych. Istotne jest dbanie o prawidłowy stan uzębienia. Warto jest zmniejszyć spożycie tłuszczów zwierzęcych oraz błonnika pokarmowego. Najlepiej potrawy przygotowywać gotując je na parze, dusząc, piekąc lub grillując. W celu zmniejszenia lub uniknięcia przykrych dolegliwości związanych ze wzdęciami brzucha należy: zmniejszyć ilość produktów bogatych w wielocukry oraz warzyw i owoców będących źródłem skrobi (owies, pszenica, groch, ziemniaki, kukurydza, banany, jabłka, fasola), sorbitolu (owoce i soki owocowe), fruktozy (owoce i soki owocowe), włókien roślinnych i laktozy (mleko i jego przetwory). Trudniej ulegają trawieniu, są gorzej wchłaniane, a przez to podatne są na fermentację, podczas której powstaje nadmiar gazów. W celu zmniejszenia ilości błonnika pokarmowego warto jest: wybierać młode warzywa, zawsze bardzo świeże, usuwać pestki (np. z pomidorów, malin, truskawek przez przecieranie przez sito), gotować lub przecierać warzywa i owoce, przygotowywać z nich soki.
Wzdęcia i gazy – dieta
Zalecenia dietetyczne przy wzdęciach i gazach obejmują: spożywanie od 4 do 5 posiłków dziennie, wypijanie około 2 litrów płynów dziennie, wprowadzanie nowych produktów i potraw pojedynczo obserwując reakcję organizmu, stosowanie urozmaiconej diety bogatej w składniki mineralne i witaminy, unikanie produktów nasilających perystaltykę jelit (pieczywo razowe, grube kasze, potrawy słone, miód ), ograniczenie tłuszczów oraz słodyczy, unikanie potraw smażonych, wybieranie produktów świeżych i w miarę możliwości bez dodatku konserwantów. Ponadto unikać należy: alkoholu, napojów gazowanych, nadmiernej ilości warzyw i owoców (zwłaszcza gazotwórczych: kapusta, cebula, groch, szparagi, fasola, bób), produktów bogatotłuszczowych, dużej ilości słodyczy, nadmiernej ilości jaj i ostrych przypraw. Zaleca się spożywanie: kefirów, maślanek oraz jogurtów naturalnych.
Wzdęcia i gazy – leczenie farmakologiczne
W przypadku, gdy zmiana diety oraz sposobu żywienia nie przynosi efektów warto skonsultować się z lekarzem w celu rozpoznania przyczyn i włączenia leczenia farmakologicznego.
Źródła:
1. Jarosz M. Gazy jelitowe. Wydawnictwo Lekarskie PZWL,Warszawa 2005.
2. Słomka M., Małecka – Panas S. Wzdęcia i odbijania. Pediatr Med Rodz 2011; 1 (7): 30-34.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Jesień: przeziębienie i grypa
Jesień to czas szczególnie częstych infekcji. O tym, o co szczególnie warto zadbać w sezonie przeziębień, opowiada lekarz internista.
Wulwodynia, czyli chroniczny ból miejsc intymnych. Sprawdź, czy można z nią skutecznie walczyć!
Wulwodynia to chroniczny ból miejsc intymnych, którego przyczyną często jest nadmierne napięcie mięśni. W jej leczeniu stosowana jest między innymi fizjoterapia.
Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?
Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.
Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym
Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!
Ketony w moczu - czy to groźne?
Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu.