Zdrowa trzustka - profilaktyka

Zdrowie

Trzustka to z fizjologicznego punktu widzenia bardzo ważny organ, o który możemy i powinniśmy zadbać. Warto mieć świadomość, że choćby źle zbilansowana dieta, nadwaga, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu szkodzi trzustce i może prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. Niezdrowy tryb życia bardzo bezpośrednio wpływa na trzustkę, sprawdź jak można o nią zadbać, zanim pojawią się problemy. O profilaktyce chorób trzustki mówi lek. Roland Kadaj-Lipka, z warszawskiego oddziału enel-med Puławska.

Lek. Roland Kadaj - Lipka

Czym jest trzustka?

Trzustka jest organem, który pełni podwójną rolę. Z jednej strony wykazuje aktywność endokrynną, czyli wydzielanie hormonów ( glukagon i insulina), które regulują poziom cukru we krwi. Z drugiej strony - pełni funkcję egzokrynną - wytwarza enzymy trawienne, które są odpowiedzialne głównie za trawienie tłuszczy. Z fizjologicznego punktu widzenia trzustka to zatem bardzo ważny organ.

Jak dbać o trzustkę?

O trzustkę należy dbać dokładnie tak samo jak o całe nasze ciało: utrzymywać prawidłową masę ciała, nie nadużywać alkoholu, zdrowo się odżywiać. Dieta przede wszystkim powinna być prawidłowo zbilansowana, oparta o zdrowe produkty, z niską zawartością cukrów prostych. Należy pamiętać również o aktywności fizycznej i przede wszystkim - unikać palenia papierosów. Wiele osób błędnie uważa, że palenie wpływa negatywnie tylko na płuca, co nie jest prawdą, ponieważ nikotyna negatywnie wpływa na większość organów, także na trzustkę. Generalnie profilaktyka chorób trzustki oparta jest o zdrowy styl życia, który, na szczęście, jest obecnie po prostu modny. Na choroby trzustki często ma wpływ również genetyka, czyli przypadki chorób trzustki w rodzinie. Warto wówczas pojawić się u gastroenterologa i przedyskutować to, jak zadbać o odpowiednią profilaktykę.

Co sprzyja powstawaniu chorób trzustki?

Najczęstszą przyczyną chorób trzustki jest szeroko pojęty „niezdrowy i niehigieniczny” styl życia, czyli niezdrowa dieta, (tłuste) posiłki np. typu „fast food”, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadmierna masa ciała (otyłość). Żyjemy szybko, jemy niezdrowo, zwiększa się odsetek osób z nadwagą i otyłością, a to sprzyja rozwojowi chorób trzustki oraz cukrzycy. Szczyt diagnostyczny chorób trzustki przypada w wieku średnim, czyli dotyczy właśnie osób, które mają ze sobą jakiś bagaż doświadczeń związany z niezdrowym trybem życia w przeszłości. Kolejną przyczyną „chorej trzustki” mogą być predyspozycje genetyczne lub choroby towarzyszące - takie jak kamica żółciowa czy cukrzyca.

Jak powinna wyglądać profilaktyka?

Jeśli jesteśmy zdrowymi osobami, a w naszej najbliższej rodzinie nikt nie miał chorób trzustki, w tym nowotworów, profilaktyczne badania, np. klasyczne USG, wystarczy wykonać raz w roku. Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda u osób, które mają obciążenia chorobami trzustki w rodzinie, wtedy to lekarz gastroenterolog powinien zdecydować, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi - jakie badania i jak często wykonać w ramach profilaktyki, zwłaszcza nowotworów trzustki.

Kiedy udać się do lekarza?

Zawsze, kiedy coś nas niepokoi, mamy niespecyficzne dolegliwości, które utrzymują się przez dłuższy czas np. bóle brzucha, utrata masy ciała, niestandardowe wypróżnienia, nietypowy wygląd stolca. Wtedy jak najbardziej należy udać się do lekarza, w pierwszej kolejności oczywiście internisty, a docelowo - gastroenterologa.

Artykuły powiązane

Zdrowie

Sporysz: skuteczny lek czy groźna trucizna?

Sporysz – mała niepozorna przypominające ziarno zboża ciemnobrązowa ‘narośl’ na kłosie żyta powodująca skażenie ziarna substancjami toksycznymi. W przeszłości jego nieświadome spożycie powodowało silne halucynacje i niebezpieczne choroby.

Zdrowie

Ketony w moczu - czy to groźne?

Badanie ogólne moczu tak jak i inne testy laboratoryjne i badania obrazowe, powinny być zawsze interpretowane przez lekarza. Warto jednak dowiedzieć się czym są ketony i z czym może być związana ich obecność w moczu. 

Zdrowie

Goździki – zdrowie w sezonie jesienno-zimowym

Goździki działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, wspomagają też odporność, dlatego tym bardziej powinny znaleźć miejsce w kuchni w sezonie jesienno – zimowym. Sprawdź działanie goździków i dowiedz się komu goździki będą szczególnie pomocne!

Artykuły polecane dla Ciebie