Co podać dziecku na biegunkę albo na kaszel? Poznaj leki dla dziecka

Ciąża i dziecko

Zauważyłaś, że Twoja pociecha nie czuje się najlepiej i chcesz jej szybko ulżyć? Czy wiesz, jak bezpiecznie podawać dziecku leki bez recepty? Jaki lek przeciwgorączkowy dla dzieci czy środek na apetyt dla dzieci można podawać bez obaw? Zastanawiasz się, co podać dziecku na biegunkę? Sprawdzamy!

autor:
Redakcja enelzdrowie

Zakażenia rotawirusami, biegunki, częste zapalenie oskrzeli u dziecka – tego typu choroby często staramy się leczyć samodzielnie, bez konsultacji lekarzem, sięgając po środki farmakologiczne dostępne bez recepty. Aby nie zaszkodzić swojemu dziecku, powinnaś poznać kilka faktów dotyczących tych leków i zasad stosowania ich u najmłodszych.

Leki bez recepty u dzieci – podstawowe zasady

Po pierwsze – należy wiedzieć, że wiele leków, mimo że są wydawane bez recepty, nie jest bezpiecznych, niekiedy nawet dla osoby dorosłej. Po drugie – dziecko to nie jest mały dorosły, a więc zmniejszenie dawki, czyli np. podzielenie tabletki na pół czy odmierzenie jednej miarki syropu zamiast dwóch, nie zawsze oznacza, że podajesz lek właściwie. U dzieci, szczególnie małych, niektóre procesy metaboliczne jeszcze nie zdążyły się wykształcić, a więc ich organizmy nie zawsze są w stanie w tym samym czasie co u osoby dorosłej przetworzyć i wydalić podaną dawkę leku.

Dla dobra swojej pociechy naucz się rozpoznawać podstawowe substancje czynne obecne w najczęściej stosowanych lekach OTC (wydawanych bez recepty). Pod nazwą handlową leku zawsze jest umieszczona łacińska nazwa składnika aktywnego, np. paracetamolum, ibuoprofenum, ambroxoli hydrochloridum. Pozwoli Ci to zorientować się, czy nie podajesz swojemu dziecku tej samej substancji leczniczej ukrytej w składzie kilku różnych preparatów handlowych, dzięki czemu unikniesz przedawkowania i ryzyka pojawienia się objawów niepożądanych.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli Twoje dziecko choruje przewlekle i stale zażywa jakieś leki. Zawarte w nich substancje mogą wchodzić w interakcje ze stosowanymi doraźnie preparatami, obniżając nieskuteczność terapii lub powodując pojawienie się działań niepożądanych. Po podaniu leku zawsze obserwuj reakcje swojego dziecka. Pamiętaj jednak, że z chorobą Twojej pociechy zawsze najlepiej poradzi sobie lekarz. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy, natychmiast skonsultuj się z pediatrą. Nawet jeśli chcesz podać maluchowi powszechnie znany lek na pasożyty czy lek na biegunkę dla dzieci, najlepiej zrobić to po rozmowie z lekarze.

Niebezpieczne leki bez recepty

Powszechnie stosowana jako środek przeciwbólowy i obniżający gorączkę u dzieci aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jest dla nich niebezpieczna – może wywołać zespół Reye’a, powodujący bardzo poważne uszkodzenia mózgu i wątroby prowadzące do śmierci. Jej stosowanie jest dozwolone dopiero od 12. roku życia. To samo dotyczy innych pochodnych z grupy salicylanów, np. salicylamidu obecnego w preparatach na przeziębienie. Kolejny popularny lek OTC niedozwolony dla dzieci to pyralgina (metamizol sodu). Najpoważniejszym powikłaniem po podaniu pyralginy dziecku jest agranulocytoza – a więc drastyczny spadek liczby komórek obronnych organizmu, prowadzący do rozwoju poważnych infekcji kończących się śmiercią. Niebezpieczna dla dziecka jest także kodeina – popularna substancja przeciwkaszlowa. Jej zastosowanie u dzieci może prowadzić do depresji ośrodka oddechowego, czego wynikiem są zwolnienie i spłycenie oddechu oraz bezdech prowadzący do uduszenia się.

Zagrożenie dla dzieci stanowią nie tylko leki doustne. Również preparaty do stosowania zewnętrznego – w postaci płynów, maści czy naparów ziołowych – mogą przynieść Twojemu dziecku więcej szkody niż pożytku. Do takich substancji należy kwas borny, służący do odkażania, który wchłania się przez delikatną skórę niemowląt i małych dzieci w zwiększonej ilości i może powodować uszkodzenia układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych, takich jak wątroba czy nerki. Z kolei surowcem zielarskim, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest powszechnie uchodzący za bezpieczny rumianek. Zdarza się, że wywołuje on u małych alergików reakcje w postaci swędzącej wysypki. Uczulać może nie tylko rumianek, ale też inne rośliny z rodziny Asteraceae, takie jak nagietek czy arnika.

Przed podaniem dziecku leków zawsze dokładnie zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Prześledź powoli i spokojnie informacje dotyczące wieku, od którego można zacząć stosować u dziecka dany preparat, oraz dawkowania. Zapoznaj się też z najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi. Najlepiej jednak skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą – podpowie on, jaki jest dobry syrop na kaszel dla dziecka albo jaki lek na chorobę lokomocyjną może bezpiecznie przyjąć Twój maluch.

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Artykuły polecane dla Ciebie