Grypa czy przeziębienie?

Ciąża i dziecko

Pytanie, czy mamy do czynienia z grypą, przeziębieniem, a może z jednym i drugim, nie przestaje być aktualne, niezależnie od pory roku. Jaka jest różnica między grypą a przeziębieniem? Na te i inne pytania odpowiada lek. med. Rafał Kuligowski z enel-med.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Przeziębienie i grypa to różne schorzenia, ale mają wiele wspólnych cech i nie zawsze łatwo jest je odróżnić. Niektóre objawy grypy u dzieci i dorosłych są podobne do przeziębienia, z reguły jednak przebieg całej infekcji trochę się różni. Co ważne, powikłania grypy mogą być dużo poważniejsze niż przeziębienia.

Grypa czy przeziębienie – różnice w przyczynach

Przeziębieniem nazywamy zespół objawów, które wynikają z zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowanego zakażeniem wirusowym. Najczęściej wywołują je rynowirusy (do 50% przypadków), koronawirusy (do 15% przypadków przeziębienia) oraz inne, takie jak adenowirusy, wirusy Coxsackie, wirusy paragrypy, parwowirusy, RSV i enterowirusy.

Ze względu na mnogość i zróżnicowanie gatunków wirusów (ponad 200) powodujących przeziębienia, jest to częsta choroba, która dotyka większości z nas nawet kilka razy do roku. Dorośli chorują średnio 2-4 razy w roku, osoby w podeszłym wieku rzadziej, natomiast u dzieci przeziębienie występuje około 2-3 razy częściej niż u dorosłych. Jest to związane z rozwojem układu immunologicznego, który z wiekiem uczy się, jak sobie radzić z coraz większą liczbą wirusów powodujących przeziębienie.

Grypa a przeziębienie – jak można się zarazić?

Do zakażenia wirusami wywołującymi grypę i przeziębienie może dojść zarówno drogą kropelkową, np. w czasie kontaktu z kaszlącym lub kichającym chorym, jak również przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Niektóre wirusy mogą przetrwać poza organizmem człowieka przez kilka godzin, np. na chusteczkach higienicznych, zabawkach, telefonach czy klamkach.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia – objawy

Różnica między grypą a przeziębieniem może dotyczyć czasu, w którym pojawiają się objawy. W przypadku przeziębienia pierwsze, z reguły łagodne symptomy występują 1-2 dni po zakażeniu.

Objawy grypy u dzieci i dorosłych mogą obejmować:

  • gorsze samopoczucie,
  • uczucie wysychania, pieczenia lub drapania w nosie,
  • ból gardła,
  • chrypkę,
  • katar (początkowo wodnisty, a następnie gęsty),
  • kichanie,
  • kaszel,
  • czasem stan podgorączkowy, a u dzieci gorączkę.

Po 3-4 dniach objawy osiągają największe nasilenie, a potem stopniowo – po kolejnych kilku dniach – ustępują. Cała infekcja trwa najczęściej przez około 7 dni, jednak u niektórych osób objawy mogą się utrzymywać nawet przez 2 tygodnie.

Grypa a przeziębienie – nasilenie objawów

Objawy grypy i przeziębienia mogą być podobne, więc warto zwrócić uwagę na ich nasilenie. W przypadku nagłego wystąpienia dolegliwości, wysokiej gorączki, bólów mięśni i stawów oraz uczucia rozbicia możemy podejrzewać grypę i powinniśmy skonsultować się z lekarzem (rodzinny, pierwszego kontaktu, internista). Ze względu na możliwy cięższy przebieg, a także wyższe ryzyko powikłań może on zadecydować o włączeniu leczenia przeciwwirusowego.

Leczenie grypy u dzieci i dorosłych, oprócz stosowania odpowiednich środków farmakologicznych, może obejmować także odpowiednią dietę. Zatem co jeść przy przeziębieniu i grypie? Wskazana jest duża ilość warzyw i owoców, produkty bogate w błonnik, pamiętać należy o piciu większych niż zazwyczaj ilości płynów. Powszechnie znane są także dobroczynne właściwości rosołu. Obok diety, konieczny jest odpoczynek, najlepiej w łóżku. Pozwoli to szybciej zregenerować siły!

Lek. med. Rafał Kuligowski – absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, doświadczenie zdobywał w Klinice Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego. Pacjentów przyjmuje w oddziale Promenada, także w języku angielskim.

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Artykuły polecane dla Ciebie