Objawy ciąży – jak rozpoznać pierwsze symptomy?

Ciąża i dziecko

U każdej kobiety początek ciąży może przebiegać nieco inaczej – to, kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży, jest bardzo indywidualną kwestią. Sprawdź, kiedy pierwsze objawy ciąży mogą o sobie dać znać i jak je rozpoznać!

autor:
Redakcja enelzdrowie

To, kiedy pierwsze objawy ciąży dają o sobie znać, jest dość indywidualną kwestią, ale najogólniej można stwierdzić, że wczesne objawy ciąży da się zauważyć już około czwartego-piątego tygodnia. Pierwsze oznaki ciąży to zwykle opóźnienie się lub brak miesiączki. Kobiecie w ciąży towarzyszą także objawy podobne do zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czyli płaczliwość i labilność emocjonalna oraz wzmożona senność. Wbrew opiniom krążącym w Internecie objawy zapłodnienia czy objawy ciąży w pierwszym tygodniu są dla kobiety nie do rozpoznania.

Objawy ciąży – brak miesiączki

Najbardziej charakterystyczna z pierwszych oznak ciąży to brak miesiączki w spodziewanym terminie. Dla potwierdzenia warto wówczas wykonać test ciążowy z moczu lub badanie krwi wykrywające obecność podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem wytwarzanym przez zarodek (a dokładniej przez jego zewnętrzną część, czyli trofoblast, który jest zalążkiem łożyska), a następnie przez łożysko. Oba badania pozwalają więc potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Pewniejszym sposobem weryfikacji będzie badanie krwi, które pokaże, jaki jest poziom tego hormonu i pozwoli na ocenę wieku ciąży oraz jej rozwoju.

Warto jednak pamiętać, że u wielu kobiet pojawia się plamienie na początku ciąży, między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu, związane z zagnieżdżaniem się zarodka. Trwa ono nawet do kilku dni i bywa mylone z miesiączką.

Objawy wczesnej ciąży – większe piersi

Jeśli doszło do zapłodnienia, objawy w pierwszej kolejności dotyczą stopniowych zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Hormony – progesteron i estrogeny – powoli zaczynają przygotowywać piersi do laktacji. Zwiększenie ich rozmiaru to jednak nie jedyna różnica. Pierwsze dni ciąży mogą charakteryzować się także łaskotaniem, swędzeniem i tkliwością brodawek, drażliwością oraz uczuciem bolesnego obrzmienia i ciężkości piersi. To bardzo charakterystyczne dolegliwości w ciąży.

Oprócz tego następuje powiększenie i ciemnienie brodawek sutkowych oraz ich otoczek. Nadmierna pigmentacja jest wywołana zwiększonym wydzielaniem estrogenów, progesteronu i melanotropiny. Dotyczy to jednak nie tylko piersi, ale także błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych, kresy białej poniżej pępka i zgięć pachowych. Może również wystąpić ściemnienie blizn, piegów i znamion. Zmiany te narastają w późniejszym okresie ciąży, a ustępują do roku po porodzie.

Ciąża – objawy: zmęczenie

Wczesne objawy ciąży przed miesiączką, charakterystyczne dla całego pierwszego trymestru,to znaczne zmęczenie oraz senność. Uważa się, że to progesteron i prolaktyna, których stężenie znacząco wzrasta w ciąży, są odpowiedzialne za wydłużenie całkowitego czasu trwania snu oraz za nadmierną senność w ciągu dnia. W nocy natomiast nasilają się problemy związane z bezsennością.

Ciąża – pierwsze objawy: zawroty głowy

Progesteron wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych: powoduje zmniejszenie ich napięcia i poszerzenie łożyska naczyniowego, a tym samym obniżenie ciśnienia krwi. Z powodu zmian w krążeniu krwi na początku ciąży mogą wystąpić zawroty głowy. Czasem pojawiają się również zasłabnięcia i omdlenia – to dość charakterystyczne pierwsze objawy ciąży.

Jakie są objawy ciąży? Mdłości i wymioty

Dość powszechnie występujące wczesne objawy ciąży to nudności. Mogą się pojawić nie tylko rano, ale też w ciągu całego dnia. Ich główną przyczyną jest działanie hormonów: przede wszystkim gonadotropiny kosmówkowej, ale też progesteronu i estrogenów. Nudności mogą się wzmagać przez stres, intensywne zapachy, zmęczenie, zmieniający się poziom cukru we krwi oraz gwałtowne ruchy. Bezpośrednim czynnikiem mogącym wpłynąć na wystąpienie wymiotów jest obniżenie napięcia ściany żołądka i osłabienie jego perystaltyki przy jednoczesnym występowaniu fali antyperystaltycznej w jelicie cienkim. Wymioty występują nawet u czterech na pięć ciężarnych. Mogą się pojawić między czwartym a szóstym tygodniem ciąży.

U niektórych kobiet już na początku ciąży mogą się pojawić również duszności – zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku. Ich przyczyną jest podwyższony poziom progesteronu.

Jak rozpoznać ciążę – zmienność nastroju

Zmiany nastroju występujące przez cały okres ciąży pojawiają się już na samym jej początku. Wynikają ze zmian hormonalnych (są spowodowane wahaniami poziomu estrogenów i progesteronu), a także z obciążenia fizycznego i zmęczenia. Są też odpowiedzią na poważne zmiany życiowe, np. stres czy poczucie niepewności.

Pierwsze objawy ciąży – kiedy pojawia się wrażliwość na zapachy…

Wraz ze wzrostem stężenia progesteronu we krwi na początku ciąży pojawia się wzmożona wrażliwość na zapachy (hiperosmia). Wyostrza się bowiem zmysł węchu. Szczególnie drażniące mogą być w tym okresie zapach dymu papierosowego, kawy i mocnego alkoholu, ale nie tylko. Ciężarnej mogą też przeszkadzać dotychczas lubiane i akceptowane zapachy, np. ukochane dotychczas perfumy.

Objawy ciąży – częste oddawanie moczu

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest częstsze oddawanie moczu. Przyczynę tego stanowi początkowo wydzielany przez ciałko żółte ciążowe progesteron, a z czasem – również ucisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy.

Pierwsze objawy ciąży – podsumowanie

Podsumowując – do najbardziej typowych pierwszych objawów ciąży zalicza się:

  • nudności i wymioty, najczęściej występujące rano lub wieczorem, nasilające się w sytuacjach stresowych,
  • zawroty głowy (mogą im towarzyszyć także zasłabnięcia),
  • brak miesiączki bądź jej opóźnienie (może się pojawić delikatne plamienie),
  • powiększone i wrażliwe piersi,
  • zmienność nastrojów,
  • wzmożona wrażliwość na zapachy (często dym papierosowy i kawa oraz perfumy),
  • zmęczenie (nadmierna senność),
  • częste oddawanie moczu,
  • zmienność nastrojów.

Najprostszym sposobem na uzyskanie pewności co do ciąży jest wykonanie testu ciążowego z moczu. Jeżeli miesiączka nie pojawiła się w ciągu dwóch tygodni od spodziewanego terminu, warto się skonsultować z lekarzem – ginekolog przeprowadzi badanie potwierdzające ciążę i od razu omówi z pacjentką najważniejsze w danym momencie kwestie (dalsze badania, sposób żywienia, seks w ciąży, sposoby na dbanie o siebie, koronawirus a ciąża itp.).

 

Artykuły powiązane

Ciąża i dziecko

Rak piersi w ciąży

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu. 

Artykuły polecane dla Ciebie