Jesień to okres, gdy na szych stołach może pojawić się niedroga i łatwo dostępna dynia. Warto urozmaicić swój jadłospis o te pomarańczowe warzywa.

 Dynie pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Najstarsze ślady tej rośliny znalezione w Meksyku pochodzą z okresu blisko 7. tysięcy lat p.n.e. Do Europy trafiały z odkryciami geograficznymi, częściowo ze wschodu, gdzie dynia znalazła nowe ojczyzny. W kuchni dynia jest ceniona i podawana na niezliczoną ilość sposobów, ma jednak walory nie tylko kulinarne.

 Miąższ dyni jest polecany przy odchudzaniu - nie zawiera wielu kalorii, w zależności od uprawy od 10-16 kalorii na 100 gram. Ma niewiele tłuszczów, cukrów i białka, występują też witaminy z grupy B1, B2 czy PP. Zawiera składniki mineralne - potas, wapń, sód, fosfor, żelazo i magnez. Można z niego wykonywać dania duszone, pieczone, smażone i zupy. Najbardziej wartościowe są jednak w dyni jej pestki.

Z pestek dyni wytwarza się niezwykle wartościowe oleje, pestki warto też konsumować na surowo. Szczególnie mężczyźni powinni korzystać z dobrodziejstw pestek dyni, głównie ze względu na wysoka zawartość cynku, wpływającego korzystnie choćby na problemy z gruczołem prostaty, prawidłową pracę jąder, ułatwiają one też oddawanie moczu. Kobiety nasiona dyni cenią ze względu na ich działanie na włosy, cerę i paznokcie. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość oleju (nawet powyżej 50%), mnóstwa witamin, białka, lecytyny, kwasów organicznych czy wspomnianego cynku. Zawierają też inne składniki mineralne jak żelazo, fosfor czy wapń, oraz alkoloidy zwalczające pasożyty jelitowe. W naszym zasięgu przez cały rok są suszone pestki dyni, jesienią warto jednak skusić się na świeże - są znacznie bardziej wartościowe. Nasiona dyni mogą np. skutecznie zastąpić przed telewizorem niezdrowe chipsy czy słodycze, Twój organizm tylko na tym zyska. Robiąc ozdoby na Halloween warto wykorzystać dynię także w kuchni, smacznego!