Czy grzyby są zdrowe?

Dieta i odżywianie

Sezon na grzyby w pełni! Zbieramy je chętnie i jeszcze chętniej się nimi zajadamy. Czy wiemy jednak, jakie składniki odżywcze mają grzyby jadalne, jakie są właściwości grzybów i jaki wpływ mają one na nasz organizm? O grzybach opowiada dietetyk Enel-Med mgr Natalia Torchała.

autor:
Redakcja enelzdrowie

Redakcja: Czy grzyby są zdrowe?

Mgr Natalia Torchała, dietetyk: Grzyby mają udokumentowany korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Wartość odżywcza grzybów jest spora, bo znajdziemy w nich wiele substancji niezbędnych dla naszego organizmu, takich jak: białka, węglowodany, kwasy tłuszczowe, witaminy, składniki mineralne, błonnik pokarmowy, a także tzw. substancje bioaktywne. Właśnie względu na zawartość tych ostatnich związków, które wywierają pozytywny wpływ na ludzki organizm, grzyby zaliczane są również do grupy produktów określanych mianem żywności funkcjonalnej.

W literaturze naukowej znajdziemy informacje o zdrowotnych właściwościach grzybów. Są to m.in. właściwości immunostymulujące, czyli pobudzające układ odpornościowy, przeciwnowotworowe, hipoglikemiczne (obniżające poziom cukru we krwi) i antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Wśród właściwości grzybów wymienia się ponadto hamowanie syntezy cholesterolu, obniżanie ciśnienia krwi oraz zmniejszanie agregacji płytek krwi. Wpływają więc one także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Co zawierają takie rodzaje grzybów jak borowiki i podgrzybki?

M.T.: Borowiki szlachetne i podgrzybki charakteryzują się największą zawartością potasu oraz obecnością β-glukanów, a więc polisacharydów o działaniu immunostymulującym, przeciwnowotworowym, hipoglikemicznym i antyoksydacyjnym. Znajdziemy w nich również kwasy tłuszczowe oraz składniki mineralne, takie jak; fosfor, magnez, żelazo czy fluor, a także witaminy z grupy B.

Czy jedzenie grzybów może zaszkodzić?

M.T.: Sięgając po grzyby jadalne, powinniśmy pamiętać o tym, że są one ciężkostrawne. Odpowiedzialna jest za to chityna, nietrawiona przez człowieka. Z tego powodu grzybów nie poleca się dzieciom do 7. roku życia oraz osobom starszym. Drugim zagrożeniem są metale ciężkie. Grzyby charakteryzują się bowiem niestety wysoką zdolnością do kumulowania metali ciężkich w owocnikach. Stąd też nie zaleca się spożywać jednorazowo więcej niż 250 g grzybów. Nie należy także przyrządzać w ciągu tygodnia więcej niż 1-2 posiłki, w skład których wchodzą grzyby.

Czy zatem warto jeść grzyby?

M.T.: Warto urozmaicać dietę w grzyby z dwóch powodów. Po pierwsze – ze względu na zawartość składników bioaktywnych i ich pozytywnego wpływu na ludzki organizm. Po drugie – ponieważ nadają potrawom wyjątkowy smak i aromat, w ten sposób wzbogacają naszą codzienną dietę.

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Artykuły polecane dla Ciebie