Utrata masy ciała i schudnięcie to wielki sukces. Jednak wiele osób, którym udałosię zgubić zbędne kilogramy, boryka się z efektem jojo.

Nazywa się tak sytuację, w której po schudnięciu dochodzi do wachania masy ciała i powtórnego przybierania na wadze. Efekt jojo występuje najczęściej, kiedy chudniemy zbyt szybko, stosując różne głodówki czy ekspresowe diety o bardzo małej kaloryczności.

Efektu jojo można uniknąć jeśli pozastosowaniu diety redukcyjnej, będziemy stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków, zachowując zdrowe nawyki żywieniowe. Jednocześnie ważne jest, by nie rezygnować z aktywności fizycznej.

Najlepsze efekty odchiudzające oraz uniknięcie efektu jojo daje stosowanie diety opracowanej przez dietetyka. Dieta taka powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb Twojego organizmu i zawierać niezbędne witaminy i składniki mineralne. Odchudzanie pod kontrolą dietetyka jest często wolniejsze niż zastosowanie diety "cud", jednak efekty są trwałe i pozwalają uniknąć uniknąć. Pod opieką specjalisty masz też pewność, że Twój pomysł na odchudzanie nie przyniesie więcej szkody niż pożytku!