Co jeść podczas upałów?

Dieta i odżywianie

W upalne dni, gdy żar leje się nieba, a temperatura przekracza 30 stopni, apetyt spada. Sięgamy po zimne napoje i lody, ale czy słusznie? Dowiedz się, jak najlepiej odżywiać się podczas upałów.

Wysokie temperatury nie są sprzymierzeńcem apetytu. Nie można jednak zapominać o zasadach prawidłowego odżywiania. Twój organizm nadal potrzebuje odpowiedniej dawki energii, składników odżywczych, witamin, minerałów i wody, by sprawnie i prawidłowo funkcjonować. Nie pomijaj posiłków. Jedz je regularnie. Latem zadbaj o to, by dania były lekkie i smaczne. Wykorzystaj to, co natura daje w tym okresie roku – bogactwo warzyw i owoców. Ogranicz potrawy ciężkostrawne i wzdymające. Unikaj smażonego jedzenia i warzyw strączkowych. Zrezygnuj z fast foodów i chipsów.

Co jeść w upały? Warzywa i owoce!

Pomysłem na śniadanie czy obiad w upalne dni mogą być potrawy z warzyw i owoców. Dostarczą potrzebnych witamin, minerałów i antyoksydantów, a także przyniosą orzeźwienie. Pomogą również uzupełnić ilość wody w twoim organizmie. Na desery i drugie śniadania jedz maliny, brzoskwinie, morele, borówki, jagody, gruszki i jabłka. Świetnie sprawdzą się również arbuz, melon czy grejpfrut. Pomarańczowe i czerwone owoce oraz warzywa bogate są w β-karoten i likopen, które ochronią twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Owoce i warzywa jako źródło antyoksydantów zabezpieczą twój organizm przed wolnymi rodnikami i procesami starzenia. Pomogą w ochronie skóry i jej prawidłowym nawilżeniu. Cennym składnikiem, dostarczanym przez warzywa i owoce, jest potas. W upalne dni następuje jego znaczna utrata z potem. By uzupełnić jego poziom, sięgaj po pomidory, buraki, seler, banany, jabłka, brzoskwinie i morele.

Obiad na upały? Lekka sałatka!

Zastanawiasz się, jaki obiad na upał zaspokoi głód, a jednocześnie nie obciąży układu pokarmowego? Zamień ciężkostrawne smażone dania na lekkie sałatki! Do ich przygotowania możesz wykorzystać sałatę, rukolę, roszponkę, świeży szpinak, ogórki i pomidory. Smacznym pomysłem jest również połączenie z owocami takimi jak arbuz, truskawka, grejpfrut i pomarańcza. Jeśli dodasz do nich gotowane lub grillowane chude mięso lub rybę, ryż lub kaszę, otrzymasz pełnowartościowy obiad w upały.

Doskonałe obiady na upały to różnego rodzaju chłodniki. Wypróbuj chłodnik z pomidorów i papryki, z cukinii czy buraków. Poza bombą witaminową będą źródłem przyjemnego orzeźwienia. Nie obciążą twojego organizmu, a wręcz przeciwnie – dostarczą energii.

Co jeść w upalne dni – a może lody?

Jedzenie latem to nie tylko kwesta śniadań czy obiadów na upały, ale także sięgania po przekąski i desery. Błędem, który z pewnością popełniasz, jest wybór bardzo schłodzonych napojów oraz lodów. Przynoszą one chwilowe ochłodzenie i orzeźwienie, jednak narażasz się na szok temperaturowy, a rozgrzane gardło może odmówić posłuszeństwa. Dlatego bardzo często występująca latem infekcja to angina. Unikniesz jej, jeśli lody będziesz jeść powoli. Nie jedz też mocno zmrożonych lodów. Lodowate napoje zamień na chłodne. Kawę wypijaj po zjedzeniu lodów, nie przed.

Jakie napoje pić w upały?

W upalne dni unikaj słodkich napojów zarówno gazowanych, jak i niegazowanych. Zamiast zaspokoić twoje pragnienie, dodatkowo będą je wzmagać. Wybieraj wodę mineralną, która uzupełni ilość elektrolitów traconych z potem. Dodaj do niej sok z cytryny, pomarańczy, miętę lub maliny czy truskawki. Oprócz wody możesz również sięgnąć po lemoniadę, naturalne soki lub koktajle warzywno-owocowe. Ogranicz ilość mocnej kawy i herbaty, ponieważ wzmagają one wydalanie wody. Podobne działanie ma alkohol.

Co na obiad w upały? Sałatka z łososiem i grejpfrutem

Wypróbuj nasz pomysł na obiad w upalne dni– sałatkę z orzeźwiającym grejpfrutem!

Potrzebujesz:

  • 100g ugotowanego, grillowanego lub wędzonego łososia,
  • 2/3 szklanki kaszy kuskus,
  • ½ grejpfruta,
  • sałatę, rukolę, roszponkę, szpinak,
  • posiekane orzechy pekan lub włoskie.

Do sosu:

  • 2 łyżki soku z grejpfruta,
  • skórkę z grejpfruta,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego,
  • 1 łyżkę miodu,
  • sól i pieprz.

Sposób wykonania:

Przygotuj łososia wybranym sposobem lub wykorzystaj łososia wędzonego. Ugotuj komosę ryżową lub kaszę kuskus zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na talerzu rozłóż komosę, na niej sałatę, kawałki wyfiletowanego z błonek grejpfruta. Sok z grejpfruta połącz ze skórką z grejpfruta, oliwą, miodem oraz dopraw solą i pieprzem. Do sałatki dodaj kawałki łososia i polej sosem. Posyp posiekanymi orzechami. Smacznego!

Specjalistą, który podpowie ci, co jeść w upały, jest dietetyk – jego rola to nie tylko wspieranie w leczeniu takich chorób jak otyłość, ale także pomoc w ustalaniu codziennego jadłospisu. Skorzystać możesz również z licznika kalorii, dzięki któremu będziesz mieć pod kontrolą kaloryczność spożywanych przez ciebie dań.

 

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Artykuły polecane dla Ciebie