Nietolerancje pokarmowe

Dieta i odżywianie

Nadwrażliwość pokarmowa może zatruć Ci życie, ale jest na to sposób. Czym jest nietolerancja i alergia pokarmowa i jak ją określić?

W ostatnich latach wzrasta odsetek osób, których dotyczy problem nadwrażliwości pokarmowej. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w tej grupie możemy znajdować się również my. Dlaczego? Ponieważ pojawiające się objawy są bardzo nieswoiste, jak np. wzdęcia, bóle brzucha, biegunki czy mdłości i mogą towarzyszyć kilku chorobom. Trudno nam samemu przypisać je konkretnej chorobie i dokonać od razu jednoznacznej diagnozy. Dodatkowo podejmowane leczenie jest zazwyczaj objawowe, a nie przyczynowe. Czym zatem jest nadwrażliwość pokarmowa i jak można ją zdiagnozować?  

Alergia
Nadwrażliwość pokarmowa to nieprawidłowa reakcja organizmu na określony składnik pokarmu. Wyróżnia się dwa rodzaje nadwrażliwości: powszechnie znaną alergię pokarmową i nieco mniej znaną nietolerancję pokarmową. Alergia wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego na składnik żywności, który traktowany jest jako szkodliwy dla organizmu. Do najpowszechniej znanych alergenów pokarmowych należą jaja, mleko, orzechy, skorupiaki i ryby, soja oraz pszenica. 

Nietolerancja
Nietolerancja pokarmowa to reakcja organizmu bez udziału układu immunologicznego. Wynika ona z niedoboru enzymów, czyli związków niezbędnych do trawienia poszczególnych składników żywności. 
Najpowszechniej znaną i najczęściej występującą nietolerancją pokarmową jest nietolerancja laktozy. Pojawia się w skutek braku lub zbyt małej ilości enzymu laktazy. Laktaza odpowiedzialna jest za trawienie, czyli rozkład cukru mlecznego – laktozy, obecnego w mniejszych lub większych ilościach w mleku i jego przetworach. Jeśli w  przewodzie pokarmowym nie następuje trawienie laktozy lub jest tylko częściowe odchodzi do wystąpienia objawów o różnej sile, wśród nich pojawić się mogą wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki. W zależności od indywidualnej tolerancji, małe dawki przetworów mlecznych mogą być przez niektóre osoby z nietolerancją laktozy akceptowane i dobrze przyswajane. Pozostaje wówczas tylko kwestia wyboru tych produktów, w których występuje jej mniej. Dla porównania w mleku zawarte jest około 4,7g laktozy, w jogurcie naturalnym 4,6g, a już w serach twarogowych 3,1 g i w żółtych 0,1g na 100g produktu. 
Głośną nietolerancją ostatnich lat jest również nietolerancja glutenu. Jej podłoże jednak jest nieco odmienne, gdyż dotyczy nietolerancji białka, jakim jest gluten. W skutkach natomiast jest podobna do innych nadwrażliwości pokarmowych. Jej występowanie objawia się również nadmiernymi wzdęciami, bólami brzucha, biegunkami, a dodatkowo narastającymi niedoborami pokarmowymi wskutek obniżonej przyswajalności witamin i składników mineralnych. Nietolerancja glutenu wiązać może się z trzema jednostkami chorobowymi, a mianowicie z celiakią, czyli chorobą o podłożu genetycznym, z alergią na białka glutenowe oraz nadwrażliwością na gluten. 

Leczenie nadwrażliwości
Jak leczyć nadwrażliwość pokarmową? Jedyną drogą zniwelowania dolegliwości spowodowanych czy to alergią, czy nietolerancją pokarmową jest eliminacja z diety produktów wywołujących nieprawidłową reakcję. Skąd jednak wiedzieć, które to produkty?  - Z pomocą przychodzą nam badania genetyczne, które pozwalają nam ustalić czy dane produkty są konieczne do wykluczenia z diety - mówi  mgr Natalia Torchała, dietetyk Enel-med.
Jeśli zatem wciąż szukasz przyczyny nadmiernych wzdęć, bólów brzucha czy biegunek utrudniających codzienne funkcjonowanie, wykluczając bezskutecznie na ślepo kolejne produkty z diety, warto zdecydować się na profesjonalne badania diagnostyczne – badania genetyczne i badanie Foodprofil.   - Te badania pomagają stwierdzić czy chorujemy na celiakię, czy mamy nietolerancję laktozy, a także czy upośledzone jest przyswajanie witaminy C, A i witaminy B6 - wylicza dietetyk Enel-med.–Badania dają jednoznaczną odpowiedź na pytanie, które produkty żywnościowe wyeliminować z jadłospisu by cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Artykuły polecane dla Ciebie