Potrawy wigilijne. Nowoczesne czy tradycyjne?

Dieta i odżywianie

Wyjątkowy czas wymaga wyjątkowej oprawy.  Zapraszamy do naszego kulinarnego przewodnika, w którym znajdziesz garść inspiracji na nowoczesne potrawy wigilijne. 

Jak mówi tradycja na wigilijnym stole znaleźć powinno się 12 potraw – na pamiątkę 12 apostołów oraz w odniesieniu do liczby miesięcy w roku. W zależności od zwyczajów regionalnych czy domowych, na stołach równie dobrze może się pojawić nieparzysta liczba potraw: 5, 7 (symbolizuje dni tygodnia), 9 (dziewięć było chórów anielskich), 11 lub 13 (ta liczba oznacza szczęście). Niegdyś wraz z większa liczbą dań na wieczerzy wigilijnej oczekiwano większej obfitości w nadchodzącym roku.

Tradycyjne potrawy na Wigilię

Nie sposób wyobrazić sobie Wigilii bez barszczu z uszkami czy zupy grzybowej. Do kanonu tradycyjnych dań na Wigilię zalicza się również: kapustę z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, makiełki, kutię, rybę, najczęściej karpia lub szczupaka, śledzie pod różnymi postaciami (w zupie, w śmietanie, w occie, galarecie czy w sałatce), sos grzybowy, kompot z suszonych owoców czy groch z kapustą. Święta Bożego Narodzenia od słodkiej strony kuchni to także pierniki, makowiec, strucla makowa czy sernik.

Wszystkie te potrawy nie bez powodu znalazły się w świątecznym menu. Każde z nich ma swoją symbolikę. Zboża miały zapewnić pomyślność, ryby symbolizowały płodność, odradzanie się życia i wolność. Kapusta miała chronić od zła, a przygotowane z niej potrawy przyciągać dostatek. Grzyby uchodziły za pożywienie niezwykłe, wykradzione z "innego świata". Miód utożsamiano z dobrobytem, a jabłka z miłością, zdrowiem, pokojem, zgodą, wieczną młodością. Gruszki miały być sposobem na przedłużenie życia, szczęście i dostatek, a śliwki środkiem na długowieczność.

Pomysły na potrawy wigilijne nowoczesne

Jeśli marzy Ci się nowoczesna Wigilia, również pod względem kulinarnym, możesz poczynić dwa kroki. Pierwszy to zamiana tradycyjnych produktów na zdrowsze, pojawiające się pod etykietą fit. Drugi natomiast to wprowadzenie do kuchni nowych i wyjątkowych połączeń, pozwalających uzyskać niestandardowe smaki czy nową postać swoich dań wigilijnych.

Dania wigilijne nowoczesne – sposób na karpia

Wigilijny karp w nowoczesnym ujęciu? Spróbuj faworków z karpia z dodatkiem sosu chrzanowego lub karpia w sosie teryiaki z porem oraz sezamem. Do pierwszego dania potrzebujesz filet z karpia. Zamarynuj go na noc w mleku oraz plasterkach czosnku, a następnie pokrój na szerokie paski. Na środku każdego zrób nacięcie, przez które przełożysz filet na wzór faworków. Teraz pozostaje je panierować w mące i smażyć w rozgrzanym oleju.

Do przygotowania drugiego dania będzie potrzebny sos teryiaki (możesz go kupić lub przygotować samemu), karp, cebula, por oraz marchew. Karpia w postaci płatów umieść w naczyniu żaroodpornym, polej sosem i piecz w piekarniku przez około 35 minut w 180 stopniach Celsjusza. Warzywa – por pokrojony w krążki, cebulę w piórka i startą na dużych oczkach marchewkę – podsmaż, dodaj sos sojowy i duś około 10 minut. Na półmisek wyłóż karpia, dodaj warzywa i posyp sezamem.

Wigilijne potrawy nowoczesne – zupa rybna nie tylko z ryb

Zupę rybną odmień przez dodatek krewetek oraz małż. Na Wigilię zaserwować możesz również zupę grzybową z pieczonym dorszem. Zupę grzybową przygotuj z suszonych grzybów i zalej nią upieczonego, podzielonego na małe kawałki dorsza.

Potrawy wigilijne nowoczesne – pierogi w nowej odsłonie

Zamiast tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami, możesz zaserwować pierogi z karpiem, porem oraz gałką muszkatołową. Wartym wypróbowania pomysłem jest również połączenie kapusty z jabłkiem, śliwką oraz rodzynkami. Możesz również wypróbować farsz z sera twarogowego, mięty i kaszy gryczanej.

Dania wigilijne nowoczesne – śledź nie tylko w śmietanie

Śledzia w occie czy śmietanie możesz zastąpić tatarem ze śledzia. Ile osób, tyle może być jego wersji. Do drobno pokrojonych śledzi świetnie sprawdzi się dodatek pora oraz sosu na bazie imbiru, wasabi i sosu teryiaki. Równie smaczną wersją będzie tatar z natką pietruszki i marynowanymi grzybkami.

Indyk z nadzieniem piernikowym

Dobrym pomysłem na świąteczne mięso będzie indyk z nadzieniem piernikowym. Indyka najpierw zamarynuj w sosie sojowym połączonym z miodem, imbirem oraz mieloną papryką słodką i ostrą. Farsz przygotuj z podsmażonej słoniny i cebulki, do których dodaj pokrojone drobno pierniki, bułkę, ugotowane jajka i tymianek. Po nafaszerowaniu indyka przygotowanym nadzieniem piecz go około 2,5 godziny przez pierwsze 15 minut w 200 stopniach. Później zmniejsz temperaturę do 150 stopni Celsjusza. Możesz też przygotować indyka z farszem z limonki, jabłka, gruszki, suszonej żurawiny, tymianku z dodatkiem miodu.

Nowoczesna Wigilia – świąteczne słodkości

W nadchodzące święta chcesz odejść od kanonu i zaskoczyć bliskich nieszablonowym ciastem?

  • Zamiast tradycyjnego piernika przygotuj tort piernikowy. Możesz go otrzymać przez prostą modyfikację tradycyjnego biszkoptu lub ciasta na murzynka. Wraz z mąką dodaj przyprawę do piernika oraz cynamon. Gotowe ciasto przełóż czekoladowym ganaszem oraz konfiturą z pomarańczy.
  • Drugie smakowite ciasto to odmieniony sernik. Zamiast tradycyjnego zaserwuj sernik na korzennym spodzie lub sernik z piernikami.
  • Świetnie zaprezentują się też muffinki piernikowe z ganaszem cynamonowym. Do tradycyjnego ganaszu czekoladowego przygotowanego na bazie śmietanki i czekolady dodaj cynamon oraz miód.
  • Tradycyjne kruche ciastka możesz zastąpić ciasteczkami imbirowymi, a strucle makową tartą makową, makowcem z wiśniami lub babeczkami makowymi z wiśniami. Do przygotowania strucli można wykorzystać biały mak.
  • Nowym odkryciem smakowym będzie również bankietówka, czyli małe ciasteczko: biszkopt z masą przygotowaną z ubitej śmietanki, serka mascaropone i prażonego białego maku.

Na koniec ważna rada. Po świątecznych sutych posiłkach pojawić się mogą wzdęcia i bóle brzucha. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sięgnąć po sprawdzone, tradycyjne środki. Ciepła, gorzka herbata złagodzi ból brzucha, polecana jest też mięta na zgagę oraz koper włoski czy kminek na wzdęcia. Z pewnością warto też na chwilę odejść od stołu i udać się na spacer. Nasz układ trawienny będzie nam za to wdzięczny!

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Artykuły polecane dla Ciebie