Czas szparagów

Dieta i odżywianie

Sezon na szparagi zaczyna się w kwietniu i trwa do czerwca. Szparagi to bogate źródło witamin i składników mineralnych, a pomysłów na potrawy z tym niskokalorycznym warzywem jest mnóstwo. Niech szparagów nie zabraknie również w Twoim menu!

autor:
Redakcja enelzdrowie

Szparagi to rośliny o długich pędach z drobnymi listkami. Wartości odżywcze szparagów powinny docenić przede wszystkim osoby dbające o linię – są niskokaloryczne i z powodzeniem wykorzystuje je dieta odchudzająca. A kiedy jest sezon na szparagi? Młode warzywa można kupić od kwietnia do czerwca!

Składniki mineralne i witaminy w szparagach

Szparagi to warzywa o niskiej wartości energetycznej. 90 g szparagów zawiera zaledwie 20 kcal. Są one bogate w witaminy: K, A, C, E oraz kwas foliowy. Dzięki nim dostarczysz swojemu organizmowi potas, żelazo, magnez, wapń, jod i cynk. Szparagi zielone są ich bogatszym źródłem niż białe szparagi.

Szparagi zawierają związki biologicznie czynne. Należą do nich antyoksydanty (witamina A, C, E, glutation, polifenole, antocyjany), które chronią Twój organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny przyczynia się do starzenia się organizmu, przewlekłego stanu zapalnego i wielu innych chorób, w tym nowotworów.

Szparagi a cukrzyca, nadciśnienie i choroby serca

Szparagi dzięki zawartości błonnika pokarmowego usprawniają pracę jelit. Są źródłem zarówno błonnika nierozpuszczalnego, jak i rozpuszczalnego w wodzie, który stanowi pożywkę dla bakterii jelitowych i stymuluje ich wzrost. Badania naukowe potwierdzają również pozytywny wpływ diety bogatej w błonnik pokarmowy na zmniejszenie ryzyka chorób serca, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Korzystny wpływ szparagów na wysokość ciśnienia tętniczego to także efekt obecności w nich potasu. Szparagi to cenna dawka fitosteroli charakteryzujących się zdolnością obniżania stężenia cholesterolu we krwi. Antyoksydanty z kolei obniżają ryzyko chorób serca, nowotworów i opóźniają procesy starzenia.

Jako bardzo dobre źródło kwasu foliowego szparagi są doskonałym uzupełnieniem diety kobiet starających się o dziecko i będących w ciąży (tzw. dieta wspomagająca płodność). 90 g szparagów zapewnia 34 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Szparagi a odchudzanie

Szparagi zielone i białe to warzywa, które doskonale sprawdzą się w diecie odchudzającej. Nie tylko ze względu na niską kaloryczność, ale – jak potwierdzają badania naukowe – również dzięki dużej zawartości wody i błonnika pokarmowego.

Jak przyrządzić szparagi?

Szparagi możesz łatwo wykorzystać w codziennym menu. Swoich zwolenników mają szparagi smażone, szparagi pieczone oraz szparagi na parze. Mogą stanowić dodatek do obiadów, sałatek, omletów i makaronów. Pomysły na zdrowe i pyszne dania ze szparagów już wkrótce znajdziecie na naszym serwisie!

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Artykuły polecane dla Ciebie