Woda kokosowa

Dieta i odżywianie

Woda kokosowa nazywana przez niektórych eliksirem życia stała się na tyle popularna, że popyt na nią przewyższa możliwości podażowe. Dlatego jest produktem często fałszowanym. Sprawdź jakie ma właściwości i nie daj się oszukać.

Woda kokosowa – co to tak właściwie jest?

Woda kokosowa otrzymywana jest z młodych, jeszcze zielonych kokosów, które mają od 6 do 9 miesięcy. Świeża jest odżywczym i orzeźwiającym napojem. Charakteryzuje ją niewielka wartość energetyczna. Wynikająca z niskiej zawartości węglowodanów i białka. 1 szklanka dostarczy zaledwie 46kcal. Pozbawiona jest praktycznie tłuszczu.

Właściwości wody kokosowej

Właściwości i zalety wody kokosowej wynikają bezpośrednio z jej składu. Jest ona źródłem błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych: potasu i sodu, magnezu, cynku i niewielkiej ilości wapnia. Dostarczy tobie małe ilości witaminy C oraz witamin z grupy B: B1, B2 i niacyny. Zawiera również cytokininy, należące do fitohormonów o korzystnym oddziaływaniu na ludzki organizm.

Naturalny napój izotoniczny

Dzięki zawartości elektrolitów oraz węglowodanów woda kokosowa uznawana jest przez wiele osób za naturalny napój izotoniczny. W praktyce oznacza to, że jest ona łatwo przyswajana z przewodu pokarmowego wpływając na szybkie uzupełnienie płynów utraconych podczas wysiłku fizycznego.  Warto jednak, abyś sięgając po nią miał na uwadze, że stężenie w niej sodu oraz ilość cukru jest mniejsze niż w napojach przeznaczonych dla sportowców. Sód to główny składnik, który tracisz z potem podczas wysiłku fizycznego. Ilość węglowodanów w wodzie kokosowej może nie być wystarczająca, aby pokryć twoje zapotrzebowanie podczas długiego wysiłku trwającego ponad 90 minut. Z kolei zawartość potasu jest znacznie wyższa w stosunku do napojów izotonicznych. W  1 szklance wody kokosowej jest go ok 600mg, a napoju izotonicznego natomiast ok 120mg. Na korzyść wody kokosowej przemawia brak dodatku do niej barwników, aromatów oraz konserwantów.

Sposób na nawodnienie organizmu

Według naukowców woda kokosowa nie jest napojem, który pomaga lepiej nawodnić twój organizm niż woda mineralna lub tradycyjne napoje dla sportowców. Podkreśla się, że na różnych etapach dojrzewania kokosa charakteryzuje się on dużą zmiennością składu. Brak jest też jednoznacznych dowodów naukowych wskazujących, aby woda kokosowa poprawiała wydolność twojego organizmu. Wyniki badań są również sprzeczne, co do wpływu dużej ilości wody kokosowej na przewód pokarmowy. Część z nich wskazuje, że w porównaniu do napojów dla sportowców woda kokosowa wywołuje mniejszy dyskomfort w żołądku. Część badań dała przeciwne rezultaty.

Woda kokosowa – sposób na młodość

Woda kokosowa jest źródłem fitohormonów, w tym cytokinin: kinetyny i trans – zeatyny oraz giberelin. Pierwszy z nich, kinetyna ma właściwości przeciwutleniające. Neutralizuje wolne rodniki. Opóźnia również procesy starzenia i działa przeciwnowotworowo. Według wyników niektórych badań trans – zeatyna może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, jak również wspomagać jej leczenie.

Dla zdrowia serca

Zawarty w wodzie kokosowej w znacznej ilości potas wpływa pozytywnie na zdrowie serca. Obniża wartość ciśnienia tętniczego tym samym zmniejszając ryzyko nadciśnienia tętniczego. Badania przeprowadzone na szczurach wskazują również, że woda kokosowa może działać przeciwzakrzepowo.

Pamiętaj! Potas równie dobrze dostarczysz sobie z wieloma innymi produktami, które dodatkowo będą także źródłem pozostałych witamin i składników mineralnych. Przykładowo będą to banany, morele, zielone warzywa, cytrusy, figi, pomidory czy ziemniaki.

Obniża poziom cholesterolu – fakt czy mit?

Niektóre badania o niewielkiej skali, przeprowadzone na szczurach sugerują, że woda kokosowa może obniżać poziom cholesterolu. Jednak brakuje kompletnych dowodów na taki sam wpływ na organizm człowieka.

Najlepsza woda kokosowa

Aby wybrać najlepszą pod względem jakości wodę kokosową czytaj etykiety. Zawartość cukru na 100 ml nie powinna być wyższa niż 4g, a sodu powinno być poniżej 100 mg.

Uwaga na zafałszowania!

W związku z zafałszowaniami z rynku wycofano już ponad 400 ton wody kokosowej. Fałszowanie może polegać na rozcieńczaniu wodą dejonizowaną oraz dodawaniu cukrów: sacharozy, fruktozy czy glukozy i wysokofruktozowego syropu kukurydzianego w celu ukrycia rozcieńczania. Naukowcy szczególnie ostrzegają przed wodą kokosową z dodatkiem cukrów. Uniemożliwiają one prawidłowe nawodnienie oraz podnoszą wartość kaloryczną.

Czy woda kokosowa jest zdrowa?

Spoglądając na skład wody kokosowej śmiało można stwierdzić, że należy do grupy zdrowych produktów spożywczych. Może stanowić uzupełnienie codziennego jadłospisu. Jednak pamiętaj, że to, co oferuje możesz również znaleźć w innych produktach, które masz pod ręką. Wystarczy urozmaicona dieta. Warto podkreślić, że skład wody kokosowej jest zmienny. Zależy od gatunku, warunków uprawy, a także stadium dojrzałości, co  bezpośrednio wpływa na jej walory i właściwości.

 

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Artykuły polecane dla Ciebie