Ząbkowanie – objawy i dolegliwości towarzyszące. Jak ulżyć maluchowi?

Stomatologia

Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów mlecznych, który rozpoczyna się około 6. miesiąca życia dziecka i kończy około 3. roku życia. Wyłanianiu się kolejnych zębów mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy, które często przysparzają dziecku cierpienia. Sprawdźmy, jak przebiega ząbkowanie u dzieci i jak łagodzić jego objawy.

Lek. dent. Elwira Świątek
Specjalista stomatologii.

Bolesne ząbkowanie to jeden z trudniejszych okresów w życiu zarówno niemowlęcia, jak i jego rodziców. W tym czasie dziecko może być wyjątkowo marudne i płaczliwe. Warto więc dobrze się do tego przygotować, zwłaszcza że łącznie ząbkowanie może trwać nawet ok.   2 - 2,5 roku.

Kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania umownie określa ramy czasowe, w których u dziecka powinny się pojawić dane zęby. Oczywiście mogą się one wyrznąć nieco wcześniej albo nieco później. Ogólnie przyjmuje się, że:

  • siekacze przyśrodkowe pojawiają się między 6. a 9. miesiącem życia,
  • siekacze boczne pojawiają się między 7. a 10. miesiącem życia,
  • kły pojawiają się między 16. a 20. miesiącem życia,
  • pierwsze trzonowce pojawiają się między 12. a 16. miesiącem życia,
  • drugie trzonowce pojawiają się między 23. a 30. miesiącem życia.

Jeśli pierwszy ząb nie pojawi się po 12. miesiącu życia dziecka, mówimy o opóźnionym typie wyrzynania zębów, wtedy warto udać się na konsultację do specjalisty stomatologii dziecięcej lub pediatry.

Objawy ząbkowania

Wyrzynanie się zęba mlecznego może być poprzedzone objawami ogólnymi. Dziecko wtedy intensywnie się ślini, chętnie też wkłada sobie do buzi rączki albo podawane mu przez rodziców zabawki. Jakie inne symptomy towarzyszą ząbkowaniu u niemowląt? Kiedy dziecko ząbkuje mogą występować:

  • nadpobudliwość nerwowa (niepokój, nerwowość, bezsenność, brak apetytu),
  • podwyższona temperatura ciała,
  • nadmierne ślinienie się,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • biegunki, zaparcia, wymioty
  • wysypka w okolicy ust i brody
  • objawy zapalenia ucha

Bolesne ząbkowanie – domowe sposoby

Każdemu rodzicowi trudno jest patrzeć na cierpienie dziecka. Wielu z nich zadaje sobie pytania: co na ząbkowanie? Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu? Nie wszyscy z różnych przyczyn decydują się na zastosowanie maści na ząbkowanie czy środków przeciwbólowych. Istnieją jednak domowe, niefarmakologiczne sposoby łagodzenia dyskomfortu malucha podczas ząbkowania. Warto je poznać, aby w każdej chwili w prosty sposób można było ulżyć maluchowi:

  • masaż dziąseł,
  • smoczki lub szczoteczki silikonowe ze specjalnymi wypustkami,
  • gryzaki na ząbkowanie wypełnione wodą lub specjalnym żelem, wcześniej schłodzone w lodówce,
  • przecieranie obolałych dziąseł naparem z rumianku.

W czasie gdy pojawią się pierwsze objawy ząbkowania u niemowląt, warto jeszcze uważniej niż dotychczas zadbać o higienę jamy ustnej u dzieci. Maluchowi należy przecierać dziąsła palcem owiniętym gazą namoczoną w wodzie, a kiedy już pojawią się zęby, rozpocząć codzienne szczotkowanie miękką szczoteczką z małą główką dostosowaną do wieku dziecka i pastą do zębów przeznaczoną dla dzieci od 0  do 2 lat.

Temperatura przy ząbkowaniu – kiedy do lekarza?

Kaszel, duszności, wymioty, biegunka, katar, podwyższona temperatura ciała – wszystkie te objawy towarzyszące ząbkowaniu powinny zaniepokoić rodziców malucha i zmobilizować ich do odwiedzenia lekarza. Lekko podwyższona temperatura jest w tym okresie całkiem normalna, ale gorączka przy ząbkowaniu nie powinna przekraczać 37,5-38℃.

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu? Przede wszystkim nie panikować: dobrze jest wcześniej poznać objawy ząbkowania i sposoby na ich łagodzenie, a jeśli pojawią się jakieś niepokojące symptomy – skorzystać z porady lekarza.

Artykuły powiązane

Stomatologia

Jak pokonać strach przed dentystą?

Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym wielu z nas powstrzymuje jednak paniczny strach przed dentystą. Dentofobia – bo tak nazywa się ten stan – jest jedną z najbardziej powszechnych wśród Polaków fobii.

Artykuły polecane dla Ciebie