Dysfagia, czyli zaburzenia połykania, oznaczają trudności z przechodzeniem pokarmów do żołądka i nie powinny być lekceważone. Ich przyczyny mogą być błahe, ale mogą też być objawem poważnej choroby.
Gdy dochodzi do problemów z przechodzeniem pokarmów z jamy ustnej do żołądka, wówczas mówimy o dysfagii (zaburzeniach połykania). Takie objawy często sugerują choroby przełyku lub silne stany emocjonalne. W zależności od miejsca wystąpienia wyróżniamy dwie fazy połykania pokarmów: z jamy ustnej do przełyku (ustno-gardłową, górną) oraz przez sam przełyk (dolną, przełykową).
Przyczyny dysfagii zależne są od fazy ich występowania.
Pierwsza faza ustno-gardłowa kontrolowana jest przez mózg - ośrodkowy układ nerwowy. Jest uzależniona przede wszystkim od niego oraz budowy anatomicznej okolic gardła. Duże znaczenie ma też koordynacja nerwowo-mięśniowa na poziomie gardła i zwieracza górnego przełyku. Do zaburzeń połykania w fazie ustno-gardłowej dochodzi w wyniku:
- Chorób układu nerwowego (udar mózgu, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, choroby rdzenia kręgowego);
- Guzów krtani poprzedzonych chrypką;
- Chorób tarczycy i jej powiększeniem powodującym ucisk na przełyk;
- Zapalenia mięśni i cukrzycy;
- Wystąpienia uchyłków w górnej części przełyku (często występuje brzydki zapach z ust wydobywający się z uchyłku, w którym zalega treść pokarmowa).
Faza przełykowa zachodzi, gdy połkniemy kęs pokarmowy, a ten przedostanie się do przełyku. Tutaj przechodzenie pokarmu nie jest zależne od woli, a kontrolę nad procesem ma regulacja nerwowo-mięśniowa. Duże znaczenie ma prawidłowa budowa anatomiczna przełyku. Do przyczyn dysfagii w tej fazie zaliczamy:
- Przeszkody mechaniczne, powstałe głównie po nowotworach przełyku (guzy przełyku lub okolicy wypustu żołądka);
- Stany pooparzeniowe lub po połknięciu ostrych przedmiotów powodujących ucisk z zewnątrz na przełyk;
- Efekty stosowania niektórych leków (leki na osteoporozę i niektóre antybiotyki);
- Zaburzenia mięśniowo-nerwowe.
Jakie objawy mogą wystąpić i świadczyć o problemach z połykaniem?
Oprócz podstawowego objawu, jakim jest niemożność lub utrudnienie połykania pokarmu możemy wyróżnić poniższe objawy:
- Chrypka występująca przed zaburzeniami połykania (jest charakterystyczna dla guzów krtani i płuc, może być też związana z zapaleniem krtani i przełyku. Również rak przełyku na początku może powodować zaburzenia połykania i prowadzić do chrypki);
- Czkawka;
- Kaszel (jest charakterystyczny dla choroby refluksowej przełyku i uchyłków przełyku oraz zaburzeń kurczliwości przełyku);
- Zgaga (towarzyszy refluksowi żołądkowo-przełykowemu);
- Świszczący oddech (może pojawić się przy guzach oskrzeli i śródpiersia);
- Ból podczas połykania, zwany odynofagią (efekt uszkodzeń polekowych lub zapalenia wirusowego przełyku, bądź raka przełyku).
Jeśli dysfagia pojawia się nagle sugeruje to zaleganie ciała obcego w drogach pokarmowych. Należy się wtedy zgłosić do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu wykonania zdjęcia rentgenowskiego i badania endoskopowego, podejmie próbę usunięcia przedmiotu. Uszkodzenie polekowe oznacza konieczność zaprzestania stosowania danego leku.
Dysfagia narastająca stopniowo też powinna skłonić nas do wizyty u lekarza, gdyż może sugerować rozwijające się zmiany nowotworowe. Z reguły lekarz zleca wtedy badania radiologiczne i endoskopowe z pobraniem wycinków do badań histopatologicznych.
W niektórych sytuacjach pacjenci zgłaszają się do lekarza gastrologa sugerując, że mają przeszkodę w gardle, zwykle w górnej okolicy za mostkiem. Jest to tzw. kula gardłowa określana przez pacjentów jako łaskotanie lub ciało obce w gardle, które nie utrudnia połykania. Zwykle schorzenie to jest charakterystyczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi, jednak najpierw lekarz musi wykluczyć wszystkie inne przyczyny dysfagii. Pacjent może zostać też przebadany przez specjalistów: psychologa i psychiatrę.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?