Uzależnienie od komputera
Na uzależnienie od komputera narażone są zwłaszcza dzieci i młodzież. Notoryczne korzystanie z komputera może być jednak niebezpieczne również dla dorosłych.
Spis treści:
- Uzależnienie od komputera – jak powstaje?
- Uzależnienie od komputera dzieci – dlaczego jest groźne?
- Uzależnienie od komputera – objawy
- Uzależnienie od komputera – skutki
- Uzależnienie od komputera – leczenie
We współczesnym świecie istnieje coraz więcej rodzajów uzależnień. W świadomości społecznej najbardziej rozpowszechnione są uzależnienia od alkoholu, papierosów czy narkotyków. Nie można jednak zapominać, że w dobie powszechnego dostępu do urządzeń elektronicznych może się pojawić także uzależnienie od telefonu czy uzależnienie od komputera.
Uzależnienie od komputera – jak powstaje?
Prawie wszyscy korzystamy z komputerów w różnej formie: tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych, które dają możliwość pozostawania w kontakcie ze światem. Problem pojawia się, gdy ktoś przestaje sobie wyobrażać życie bez komputera, ciągle chce z niego korzystać, a jego brak powoduje pogorszenie nastroju.
Uzależnienie od komputera dzieci – dlaczego jest groźne?
Najbardziej narażone na uzależnienie od komputera są dzieci, które coraz częściej już od najmłodszych lat posługują się sprzętem tego typu. Internet daje im przepustkę do wielkiego świata, co może być kuszące szczególnie dla osób odznaczających się niską samooceną. W wirtualnym świecie wszyscy mogą się kreować na lepszych lub po prostu innych niż są, dlatego tacy ludzie czują się tam bezpiecznie. Gry komputerowe zawierające brutalne sceny, tworzenie awatarów czy narażenie na kontakt z nieznajomymi to kolejne z niebezpieczeństw korzystania z komputera. Coraz częściej obserwujemy też sytuacje, w których nastolatki porozumiewają się ze sobą za pomocą telefonów czy komputerów, mimo że siedzą obok siebie. To może zaburzyć prawidłowy rozwój komunikacji werbalnej.
Uzależnienie od komputera – objawy
Najczęściej występujące objawy uzależnienia od komputera to:
- coraz bardziej regularne i dłuższe korzystanie z komputera (internet, gry komputerowe),
- ograniczanie kontaktów z najbliższymi na rzecz spędzania czasu przed komputerem,
- poczucie dyskomfortu w przypadku ograniczenia dostępności komputera,
- problemy społeczne, psychologiczne i zdrowotne wynikające z izolacji i długotrwałego siedzenia przed komputerem.
Uzależnienie od komputera – skutki
Skutki uzależnienia od komputera mogą obejmować również kwestie zdrowotne. Osoba uzależniona od komputera może się nabawić przede wszystkim problemów z kręgosłupem oraz ze wzrokiem.
Dziecko uzależnione od komputera często boryka się też z różnego rodzaju problemami psychologicznymi; mogą się również pojawić zaległości w szkole. Uzależnieni od elektroniki dorośli mają z kolei kłopoty w pracy.
Uzależnienie od komputera – leczenie
Podobnie jak w przypadku uzależnienia od telefonu, najważniejsza jest czujność. Gdy czas spędzany przez dziecko lub dorosłego przy komputerze wymyka się spod kontroli, warto skonsultować się ze specjalistą terapii uzależnień. Postawi on diagnozę, zaproponuje rozwiązania i wprowadzi leczenie. Jego podstawową formą jest psychoterapia z elementami poznawczo-behawioralnymi.
Od uzależnienia może uchronić przede wszystkim korzystanie z komputera z rozwagą. Warto więc już od pierwszego kontaktu dziecka z komputerem dokładnie tłumaczyć mu, do czego ma on służyć i w jakim wymiarze czasu. Ewentualne gry i relaks przed monitorem nie powinny być codzienną wielogodzinną rutyną. I nie dotyczy to tylko dzieci, ale również dorosłych!
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Czy wampiry energetyczne naprawdę istnieją? Sprawdź, jak rozpoznać takie osoby!
Nasze zdrowie i dobre samopoczucie to bardzo ważne aspekty zdrowego funkcjonowania w codziennym życiu. Niestety, czasami poddajemy się złej energii innych osób, która potrafi nas osłabić.
Choroba sieroca – sprawdź, co jest jej przyczyną i jakie są jej konsekwencje w dorosłości
Więź emocjonalna dziecka z rodzicami (zwłaszcza z matką) to poczucie silnego związku, które kształtuje się już w okresie niemowlęctwa i stanowi nieocenioną wartość i podstawę do prawidłowego rozwoju dziecka. Jest także potencjałem na kolejne lata życia, w tym także na okres dorosłości.
Jak zadbać o swój komfort psychiczny na kwarantannie?
Kwarantanna to trudny okres, który odbija się na nastroju, może nasilać stany lękowe, niepokój i frustrację. Jak zminimalizować negatywne skutki kwarantanny i zadbać o swój komfort psychiczny?
Zobacz jakie są objawy depresji - infografika
Depresja to choroba, nie powód do wstydu. Ważne, by ją rozpoznać i podjąć leczenie. Jakie są objawy depresji? Jak rozpoznać chorobę?
Na czym polega terapia EMDR? Sprawdź, czy jest skuteczna!
Ludzki mózg jest odpowiedzialny za odbieranie, selekcję, analizę i przechowywanie różnorodnych informacji docierających do nas z szeroko rozumianego otoczenia. Proces tworzenia i przechowywania wspomnienia odbywa się w synapsach – niewielkich strukturach na powierzchni komórek nerwowych zwanych neuronami.