Notoryczne korzystania z komputera, to uzależnienie które może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Narażone są szczególnie dzieci i młodzież.

Prawie wszyscy korzystamy z komputerów, w różnej formie: tabletów, laptopów i stacjonarnych komputerów, które dają możliwość pozostawania w kontakcie ze światem. Problem pojawia się, gdy ktoś nie wyobraża sobie życia bez komputera, ma chęć ciągłego korzystania z niego, a jego brak powoduje pogorszenie nastroju.

Najbardziej narażone są dzieci, które obecnie od najmłodszych lat posługują się komputerem. Internet daje przepustkę do wielkiego świata, co może być kuszące szczególnie dla osób mających niską samoocenę. W wirtualnym świecie wszyscy są równi, dlatego tacy ludzie czują się tam bezpiecznie. Dzieci spędzające w sieci każdą wolną chwilę traktują to jako nagrodę i przyjemność. Gry komputerowe zawierające często brutalne sceny, tworzenie awatarów, czy narażenie na kontakt z nieznajomym to jedne problemów korzystania z komputera. Coraz częściej obserwujemy sytuację, w której młodzież porozumiewa się ze sobą za pomocą telefonów czy komputerów mimo siedzenia obok siebie, co może zaburzyć prawidłowy rozwój komunikacji werbalnej.

U osób uzależnionych od komputera można zauważyć m.in. poniższe objawy:

  • Coraz bardziej regularne i dłuższe korzystanie z komputera (internet, gry komputerowe);
  • Ograniczanie kontaktów z najbliższymi na rzecz spędzenia czasu przed komputerem;
  • Poczucie dyskomfortu w przypadku ograniczenia dostępności komputera;
  • Problemy społeczne, psychologiczna i zdrowotne wynikające z izolacji i długotrwałego siedzenia przed komputerem

U osób uzależnionych mogą wystąpić negatywne konsekwencje zdrowotne, jak problemy z kręgosłupem, pogorszenie się wzroku oraz problemy psychologiczne, szczególnie u dzieci. Długie godziny przed komputerem powodują często także zaległości w szkole czy w pracy.

Podobnie jak w przypadku uzależnienia od telefonu, najważniejsza jest czujność rodziców. Gdy czas spędzany przez dziecko przy komputerze wymyka się spod kontroli, warto skonsultować się ze specjalistą terapii uzależnień. Postawi on diagnozę, zaproponuje rozwiązania i wprowadzi leczenie. Podstawową jego formą jest psychoterapia z elementami poznawczo-behawioralnymi.

Od uzależnienia może uchronić nas przede wszystkim korzystanie z komputera z rozsądkiem. Warto od pierwszego kontaktu dziecka z komputerem dokładnie tłumaczyć, do czego ma on służyć i w jakim wymiarze czasu. Ewentualne gry i relaks nie powinny być codzienną wielogodzinną rutyną i to nie tylko dla dzieci!