Rehabilitacja ginekologiczna i urologiczna
W ten nieinwazyjny sposób można poprawić swój komfort życia i wrócić do pełnej aktywności zawodowej, towarzyskiej czy sportowej mówi specjalista fizjoterapii mgr Monika Stryjewska z enel-med.
Spis treści:
- Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?
- Na czym polega rehabilitacja uroginekologiczna?
- Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- Jakie techniki są stosowane w rehabilitacji uroginekologicznej?
- Ile trwa terapia?
Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?
Rehabilitacja uroginekologiczna to nowoczesna, kompleksowa terapia skupiająca się na prawidłowej pracy mięśni dna miednicy, fizjoterapia zgodna z międzynarodowymi standardami medycznymi. Terapia skierowana jest m.in. do kobiet aktywnych fizycznie, przygotowujących się do ciąży, będących w ciąży lub po porodzie jak również kobiet wchodzących w okres menopauzalny. Każda kobieta będąc w okresie połogu (czyli w czasie 6 tyg. od porodu) powinna zgłosić się do specjalisty - fizjoterapeuty uroginekologicznego. Podczas wizyty specjalista oceni np. stan mięśni brzucha, mięśni dna miednicy, blizny po episiotomii (nacięciu krocza) lub cesarskim cięciu. Im szybciej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym większa szansa na powodzenie terapii dolegliwości związanych z ciążą i przebytym porodem. Do schorzeń, które są leczone dzięki terapii uroginekologiocznej między innymi należą:
- Wysiłkowe nietrzymania moczu (WNM)
- Zespół pęcherza nadaktywnego (OAB)
- Mieszane nietrzymanie moczu (MNTM)
- Obniżenie narządów rodnych np. wypadanie macicy, cystocele, enterocele, rectocele
- Zespół bólowy miednicy mniejszej
- Rozstęp mięśni prostych brzucha
- Terapia blizn poporodowych (cięcie cesarskie, episiotomia)
- Terapia przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie miednicy
Głównymi założeniami terapii jest zwiększenie świadomości własnego ciała poprzez reedukację postawy, oddechu oraz zniwelowanie obciążających nawyków ruchowych. To także nauka optymalnego skurczu mięśni dna miednicy, włączenie mięśni dna miednicy w stabilizację niezbędną każdego dnia i poprawa wytrzymałości, siły oraz synergii mięśni fazowych i tonicznych. W trakcie terapii dochodzi także do uelastycznienia oraz poprawy ukrwienia struktur dna miednicy i do utrwalenia prawidłowych wzorców oraz nawyków celem profilaktyki ponownych zaburzeń mięśni dna miednicy.
Na czym polega rehabilitacja uroginekologiczna?
To bezbolesny i nieinwazyjny rodzaj terapii. W oparciu o dokładny wywiad, badanie fizjoterapeutyczne mięśni dna miednicy planowany jest proces terapeutyczny indywidualnie dobierany do potrzeb każdej pacjentki. Rehabilitacja jest bardzo skuteczną metodą leczenia zachowawczego. Polega między innymi na nauczeniu pacjentki odpowiednich ćwiczeń oraz świadomości ciała, dzięki czemu będzie mogła ćwiczyć izolowane, wybrane partie mięśni, bez napinania mięśni brzucha i pośladków. Celem terapii jest poprawienie funkcji mięśni dna miednicy. Widoczną poprawę można zaobserwować już po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń pod okiem fizjoterapeutki. W ten nieinwazyjny sposób można poprawić swój komfort życia i wrócić do pełnej aktywności zawodowej, towarzyskiej czy sportowej. Poza indywidualnie dobranym treningiem mięśniowym oraz niezbędnymi technikami manualnymi, pacjentka uczy się jak właściwie zadbać o swoje zdrowie intymne. Powyższe dysfunkcje rzadko mają przyczynę wyłącznie w niewydolnych mięśniach dna miednicy dlatego też rehabilitacja uroginekologiczna, oprócz podstawy jaką jest terapia mięśni dna miednicy, opiera się na pracy z całym ciałem pacjentki.
Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Pierwsza wizyta to konsultacja diagnostyczna, mająca na celu ustalenie indywidualnego planu terapii. Podczas tej wizyty przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad, który pozwala na poznanie historii choroby oraz wstępną diagnozę. Ważnym elementem jest zabranie ze sobą wszelkich dotychczasowych badań diagnostycznych (jeśli takowe były wykonywane) np: badanie ogólne moczu, posiew moczu, badanie urodynamiczne, karta wypisowa ze szpitala po przebytych operacjach w obrębie miednicy. Następnie przeprowadzone zostaje badanie manualne, które podobnie jak badanie ginekologiczne obejmuje strefę intymną. Ma ono na celu szczegółową ocenę strukturalną oraz funkcjonalną dna miednicy. Biorąc pod uwagę charakter badania, terapeutka dokłada wszelkich starań aby wizyta przebiegła w przyjaznej i intymnej atmosferze.
Jakie techniki są stosowane w rehabilitacji uroginekologicznej?
W rehabilitacji uroginekologicznej stosuje się:
- techniki manualne zewnętrzne i przezpochwowe- wykorzystywane do diagnozowania i leczenia struktur dna miednicy celem regulacji nadmiernego napięcia mięśniowego, poprawy kurczliwości i rozciągliwości tkanek, zmniejszenia bólu oraz poprawy funkcji;
- trening mięśni dna miednicy - pacjentka otrzymuje odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu;
- terapia behawioralna
- trening pęcherza, trening jelita, korekcja zachowań toaletowych, odciążenie dna miednicy, redukcja czynników ryzyka;
- kinesiotaping
- elektrostymulacja
- zabieg mający na celu wzmocnienie osłabionych i wiotkich mięśni oraz stymulację uszkodzonego unerwienia;
- emg biofeedback
- ćwiczenia pod kontrolą EMG pozwalające na wizualizację skurczu i rozluźnienia mięśni oraz uzyskanie świadomej kontroli nad ich pracą.
Ile trwa terapia?
Czas terapii zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości jak również w dużej mierze od stałego zaangażowania pacjentki - regularnie wykonywane ćwiczenia i profilaktyka. Pierwsze efekty sugerujące zmniejszenie objawów można zauważyć już po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia terapii.
Data aktualizacji:
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Pękająca skóra na dłoniach
Sucha i pękająca skóra dłoni to nie zawsze kłopot jedynie natury kosmetycznej. Poznaj przyczyny problemów ze skórą dłoni i skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotem.
Co na oparzenia słoneczne? Domowe sposoby i leczenie
Oparzenia słoneczne 1. stopnia mogą być łagodzone domowymi sposobami, jak kąpiel z dodatkiem octu jabłkowego czy okłady z owsianki.
Co to jest mezoterapia?
Mezoterapia to nieinwazyjna metoda stosowana do odmłodzenia, rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry. Jest polecana także w terapiach profilaktycznych w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry.
Wirus HPV – co trzeba o nim wiedzieć
Wirus HPV może powodować powstawanie brodawek na skórze dłoni i stóp oraz kurzajek i kłykcin. Może prowadzić też do nowotworów.
Lipoliza iniekcyjna - co to jest
Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej. W jaki sposób rozpuszcza się tkanka tłuszczowa? Zobacz zabieg dr n. med. Krzysztofa Jakubowskiego z warszawskiej Kilikinki Etell.