Cukrzyca ciążowa: przyczyny, objawy i leczenie cukrzycy w ciąży – kompletny poradnik dla przyszłych mam
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia na swoich stronach internetowych informują, że średnio 10 proc. ciężarnych ma cukrzycę. Stan ten, wywołany przez rozregulowaną gospodarkę hormonalną, jest niestety realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety oraz jej nienarodzonego dziecka. Które ciężarne znajdują się w grupie ryzyka? Jak rozpoznawana jest cukrzyca ciążowa i w jaki sposób ją leczyć?
Spis treści:
- Czym jest cukrzyca ciążowa?
- Diagnostyka w kierunku cukrzycy ciążowej – jakie badania powinna wykonać kobieta w ciąży?
- Objawy cukrzycy ciążowej – co powinno budzić niepokój?
- Grupy ryzyka przy zachorowaniu na cukrzycę w ciąży
- Przyczyny cukrzycy ciążowej
- Dieta jako element leczenia cukrzycy ciążowej
- Jak wygląda profilaktyka cukrzycy ciążowej?
- Jakie mogą być skutki cukrzycy ciążowej dla matki i jej nienarodzonego dziecka?
Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa, w skrócie GDM (Gestational Diabetes Mellitus) to często występujące schorzenie u ciężarnych. Szacuje się, że w Europie zmaga się z nim około 13 proc. takich kobiet. U co trzeciej kobiety, która w ciąży walczyła z tą chorobą, powtarza się ona przy oczekiwaniu na kolejne dziecko.
Przez pojęcie cukrzyca ciążowa należy rozumieć hiperglikemię, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi, która po raz pierwszy została zauważona w trakcie ciąży.
Diagnostyka w kierunku cukrzycy ciążowej – jakie badania powinna wykonać kobieta w ciąży?
Każda kobieta w pierwszym trymestrze ciąży, nawet na pierwszej wizycie, powinna dostać skierowanie na badanie w kierunku cukrzycy. Prawidłowy wynik powinien być mniejszy niż 92 mg/dl (inaczej 5,1 mmol/l).
Jeśli u ciężarnej nie występują czynniki ryzyka, to kolejnym badaniem diagnostycznym, na które powinna być skierowana przy braku stwierdzenia nieprawidłowych wartości glikemii, jest 3-punktowy test obciążenia 75g glukozy (OGTT75), który wykonany powinien być pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży.
Inaczej jest, jeśli u ciężarnej występują czynniki ryzyka. Wówczas ten sam 3-punktowy test powinien być przeprowadzony już na początku ciąży, w I trymestrze.
Taki jest tryb diagnozowania ewentualnej cukrzycy ciążowej, jeśli w pierwszym badaniu wynik był niższy niż 92 mg/dl. Jeżeli jednak był wyższy, postępowanie diagnostyczne będzie następujące:
-
W przypadku gdy poziom glukozy we krwi na czczo w I trymestrze ciąży będzie wynosić od 92 do 125 mg/dl (inaczej od 5,1 do 6,9 mmol/l), to ciężarna powinna być skierowana w trybie pilnym na wykonanie 3-punktowego testu obciążenia 75 g glukozy, aby móc zweryfikować zaburzenia.
-
W przypadku gdy stężenie glukozy na czczo jest równe lub wyższe 126 mg/dl (czyli powyżej 7,0 mml/l), lekarz rozpozna cukrzycę ciążową i najczęściej taki wynik świadczy również o tym, że pacjentka chorowała na cukrzycę jeszcze przed zajściem w ciążę.
Objawy cukrzycy ciążowej – co powinno budzić niepokój?
Problemem w prawidłowym diagnozowaniu cukrzycy w ciąży jest to, że może ona nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Lekarz ginekolog, mający pod opieką pacjentkę, powinien jednak skierować ją na rutynowe badania w celu oznaczenia stężenia glukozy we krwi w czasie ciąży. Jeśli poziom glukozy jest podniesiony to jasna oznaka cukrzycy.
Do objawów cukrzycy ciążowej zaliczają się zwykle:
-
senność,
-
mdłości,
-
uczucie zmęczenia,
-
częste infekcje skóry,
-
infekcje pęcherza,
-
infekcje pochwy,
-
zaburzenia widzenia.
Zdecydowaną większość z nich można jednak powiązać z fizjologicznym przebiegiem ciąży, zwłaszcza senność czy mdłości. Natomiast u pań z cukrzycą ciążową częstym objawem jest nagły przyrost wagi oraz nieco za szybki, w odniesieniu do zaawansowania ciąży, przyrost masy płodu.
Odpowiedź na to, czy mamy do czynienia z cukrzycą ciążową dadzą dopiero badania polegające na oznaczeniu stężenia glukozy we krwi.
Grupy ryzyka przy zachorowaniu na cukrzycę w ciąży
Niektóre pacjentki częściej niż inne zapadają na cukrzycę ciążową. Zwiększone ryzyko wystąpienia tego schorzenia występuje w przypadku ciężarnych które:
-
Mają więcej niż 35 lat.
-
Urodziły wcześniej dziecko o masie ciała powyżej 4 kg.
-
Urodziły noworodka z poprzedniej ciąży z wadą rozwojową dotykającą m.in. układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy, układ moczowy itp.
-
Doświadczyły poronienia lub urodziły martwe dziecko.
-
Mają nadciśnienie tętnicze.
-
Były otyłe lub miały nadwagę jeszcze przed zajściem w ciążę - otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy,
-
Są obciążone w wywiadzie rodzinnym cukrzycą typu 2.
-
Przebyły cukrzycę ciążową w poprzednich ciążach.
-
Są wieloródkami.
-
Chorują na zespół policystycznych jajników.
Przyczyny cukrzycy ciążowej
Cukrzyca ciążowa może wystąpić jako efekt zaburzenia gospodarki węglowodanowej, co spowodowane jest z kolei nieprawidłową pracą trzustki i niedostatecznym wydzielaniem insuliny – hormonu, który odpowiada za przenoszenie glukozy, tj. materiału energetycznego z krwi do komórek.
Kiedy wystąpi cukrzyca ciążowa, insuliny w organizmie jest dużo, ale nie działa w odpowiedni sposób. Rodzi to ryzyko powstania powikłań.
Ponadto w trakcie ciąży dochodzi do fizjologicznego nasilania zjawiska insulinooporności w wyniku wzrostu stężenia hormonów ciążowych, do których zalicza się estrogen, progesteron i laktogen łożyskowy. U kobiet spodziewających się dziecka najczęściej rośnie zapotrzebowanie na insulinę, przez co trzustka zaczyna ją produkować w zwiększonej ilości. Jej poziom pod koniec ciąży, tuż przed porodem, potrafi być wyższy o ok. 50 proc. od pierwotnego sprzed ciąży. Zdarza się jednak inaczej – u kobiet z cukrzycą ciążową wydzielanie insuliny będzie niewystarczające, co prowadzi do hiperglikemii, czyli zwiększenia stężenia glukozy we krwi.
Dieta jako element leczenia cukrzycy ciążowej
Kluczowe znaczenie dla stanu zdrowia ciężarnej z cukrzycą ma dieta. Po rozpoznaniu schorzenia lekarz powinien zachęcić pacjentkę do podjęcia regularnej aktywności fizycznej, co wraz z dietą pozwoli na optymalizację przyrostu masy ciała.
Dieta przy cukrzycy ciążowej powinna być zbilansowana, energetyczna i odpowiednio kaloryczna. Jeśli przed ciążą BMI wynosiło:
-
poniżej 19,8 BMI – dawka kalorii powinna wynosić 35-40 kcal/kg masy ciała na dobę,
-
11,5-15,9 BMI – dawka 30-32 kcal/kg masy ciała na dobę,
-
26,1-29 BMI – dawka 25-30 kcal/kg masy ciała na dobę,
-
29,1-34,9 BMI – dawka 24-25 kcal/kg masy ciała na dobę,
-
Powyżej 35 BMI – dawka 15-17 kcal/kg masy ciała na dobę.
Dieta powinna opierać się na produktach o niskim indeksie glikemicznym, takich jak:
-
pełnoziarniste produkty zbożowe,
-
świeże warzywa i owoce,
-
orzechy i migdały,
-
źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. ryby.
Z jadłospisu należy natomiast wykluczyć słodkie przekąski, słodzone napoje gazowane i niegazowane, oraz ograniczyć ilość węglowodanów łatwo przyswajalnych.
Jeśli rozpoznana została cukrzyca ciążowa, kobieta powinna kontrolować glikemię na czczo i po spożyciu głównych posiłków, co umożliwia wychwycenie najwyższych wartości glikemii poposiłkowej. Lekarze zapisują pacjentkom w takiej sytuacji suplementy witaminy D3. W przypadku gdy u kobiety w ciąży glikemia na czczo wynosi powyżej 126, wskazane jest włączenie ponadto insulinoterapii.
Jak wygląda profilaktyka cukrzycy ciążowej?
Jak nie dopuścić do rozwoju cukrzycy ciążowej, zwłaszcza gdy ciężarna znajduje się już w grupie ryzyka wystąpienia takiego schorzenia? Ponownie odpowiedź brzmi: dieta i aktywność fizyczna. W ciąży trudno o regularne treningi, ale można w umiarkowany sposób ćwiczyć. Wystarczą spacery, nordic walking czy aqua-aerobik lub joga. Ważne jest, aby serie ćwiczeń rozpoczynały się rozciąganiem i rozgrzewką, i w ten sam sposób się kończyły.
Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń, czy po prostu bycie aktywnym fizycznie, przez około 30 minut dziennie, a minimum 150 minut tygodniowo.
Jakie mogą być skutki cukrzycy ciążowej dla matki i jej nienarodzonego dziecka?
Zdiagnozowana w porę i opanowana hiperglikemia, czyli cukrzyca ciążowa, nie powinna powodować żadnych negatywnych skutków dla zdrowia kobiety i jej dziecka. Niestety, ale hiperglikemia u matki wpływa na rozwój płodu. Trzeba podkreślić, że insulina produkowana przez organizm ciężarnej nie przenika przez łożyska, a płód zaczyna produkować własną insulinę ok. 9 tygodnia ciąży.
Naturalną reakcją organizmu na wzrost stężenia glukozy we krwi jest zwiększenie produkcji insuliny, ale też zwiększona utylizacja glukozy. Wszystko to prowadzi do przerostu tkanki mięśniowej, w tym mięśnia sercowego. Pojawia się więcej tkanki tłuszczowej, a płód zaczyna szybko rosnąć. Można o tym mówić, gdy masa urodzeniowa noworodka przekracza granicę 4-4,5 kg.
Kobiety z cukrzycą ciążową muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia, stanu przedrzucawkowego i samej rzucawki. U dzieci po urodzeniu mogą pojawić się incydenty hipoglikemii i hiperbilirubinemii, albo hipokalcemia, tj. niskie stężenie wapnia we krwi. Zdarzają się nieprawidłowości w obrębie mięśnia sercowego czy wykrycie nadmiaru czerwonych krwinek, które wpływają na zwiększenie zagęszczenie krwi i występowanie nadkrzepliwości u noworodka.
U świeżo upieczonych matek, które miały cukrzycę ciążową, zalecane jest wykonanie, po ok. 6 tygodniach po porodzie, testu obciążenia glukozą. Jeśli da on prawidłowy wynik, badanie powinno być powtarzane regularnie, raz do roku. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stanowić czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 w ciągu kilku lat po porodzie.
Bibliografia:
https://szkolpacjent.ezdrowie.gov.pl/taxonomy/term/85/cukrzyca-w-ciazy-pod-kontrola
https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka/cukrzyca-ciazowa-slodki-czas-gorzki-problem/
https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-slodka-ciaza-profilaktyka-cukrzycy-ciazowej,451.html
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Czy Twojemu dziecku grozi nadwaga?
Nowoczesna medycyna pozwoli ocenić zagrożenie otyłością i da wiedzę potrzebną by pomóc swojemu dziecku wejść w dorosłość bez zbędnego balastu.
Czym kierować się przy wyborze tranu dla dziecka? Podpowiadamy!
Tran to tłuszcz otrzymywany ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych. Jest ceniony względu na swoje właściwości zdrowotne i zawarte w nim witaminy.
Rak piersi w ciąży
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce. Dowiedz się jak wygląda wczesna diagnostyka raka piersi i jakie są możliwości terapeutyczne z uwzględnieniem ich ryzyka dla płodu.
Jakie mogą być konsekwencje zamartwicy urodzeniowej?
Zamartwica to ciężki stan dziecka, będący skutkiem niedotlenienia. Może do niego dojść podczas ciąży, podczas porodu lub zaraz po nim.
Jakie są objawy gestozy w ciąży? Sprawdź!
Gestoza (zatrucie ciążowe) obecnie nazywana jest stanem przedrzucawkowym. Jest to zespół objawów, na który składa się nadciśnienie tętnicze, białkomocz oraz obrzęki.