Dieta kapuściana (prezydencka) to tania, prosta i niskokaloryczna dieta, której podstawowym składnikiem jest kapusta. W ciągu tygodnia pozwala schudnąć nawet do 3-4 kg.
Spis treści:
- Dieta kapuściana – zalety
- Dieta kapuściana – wady
- Dieta kapuściana – zasady
- Dieta kapuściana – jadłospis
- Dieta kapuściana – efekty
Dieta kapuściana polega na wprowadzeniu do jadłospisu dużych ilości warzyw, w szczególności kapusty włoskiej. Reguluje ona pracę jelit, oczyszcza je i działa moczopędnie. Należy jednak pamiętać, że dieta kapuściana nie dostarcza odpowiednich ilości białka, minerałów i witamin, dlatego nie można jej stosować dłużej niż przez tydzień.
Dieta kapuściana – zalety
Dieta kapuściana, mimo że jest dość wymagająca i monotonna, ma wielu zwolenników. Do plusów jej stosowania z pewnością należą:
- dostarczanie dużej ilości błonnika pokarmowego, który przeciwdziała zaparciom i reguluje pracę jelit,
- szybka redukcja masy ciała,
- dostarczanie sporej dawki witaminy C, która wspomaga odporność organizmu,
- dostarczanie fosforu, manganu, potasu i siarki,
- cena wykorzystywanych produktów i łatwość stosowania.
Dieta kapuściana – wady
Mimo że dieta kapuściana przynosi szybkie efekty, jej stosowanie może być związane z pewnymi niedogodnościami. Taka dieta:
- jest monotonna,
- jest uboga w składniki mineralne i białko,
- może powodować uczucie zmęczenia i bóle głowy,
- często prowadzi do efektu jo-jo,
- może powodować wzdęcia.
Dieta kapuściana – zasady
Dieta kapuściana trwa 7 dni i polega na jedzeniu w tym czasie określonych produktów – przede wszystkim zupy kapuścianej, którą można spożywać bez żadnych ograniczeń.
Dieta kapuściana – jadłospis
Podstawą żywienia podczas siedmiu dni trwania diety jest zupa kapuściana.
Przepis na zupę kapuścianą:
- główka kapusty włoskiej (jest łatwiej strawna niż biała),
- 5 pomidorów,
- 1 papryka zielona,
- 1 papryka czerwona,
- 3 cebule,
- 3 gałązki selera naciowego,
- 3 litry wody,
- 2 listki laurowe,
- kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu,
- łyżeczka kminku,
- łyżeczka majeranku.
Wszystkie warzywa poszatkuj i ugotuj z przyprawami do miękkości. Gorącą zupę przelej do słoików, a gdy wystygnie – przechowuj w lodówce.
Dieta kapuściana – efekty
Stosowana maksymalnie przez tydzień, dieta kapuściana pozwala schudnąć nawet do 3-4 kilogramów. Jej stosowanie najlepiej jednak skonsultować z dietetykiem – on poleci najlepsze dla danej osoby sposoby na zdrowe odchudzanie!
Data aktualizacji:
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Kompulsywne objadanie się – dieta
Kompulsywne jedzenie polega na przyjmowaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki tego zaburzenia.
Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę
Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!
Wzdęcia, niestrawność, zgaga?
Świąteczne potrawy, którym trudno się oprzeć, kuszące zapachy i dużo czasu na jedzenie. W efekcie często wzdęcia, niestrawność i zgaga. Jak sobie z tym poradzić?
Co jeść przy zatruciu?
Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.
Czy mak jest zdrowy?
Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?