Jadłospis rocznego dziecka – co powinien, a czego nie powinien jeść maluch?

Dieta i odżywianie

Mały człowiek po pierwszych urodzinach wyrusza w kulinarną podróż! Warto zadbać o to, by jego posiłki były nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Jak skomponować śniadanie dla rocznego dziecka? Na jakich zasadach powinno opierać się karmienie rocznego dziecka? Co może, a czego nie powinno jeść roczne dziecko? Odpowiadamy na najczęstsze pytania o żywienie rocznego dziecka!

Dieta rocznego dziecka nie powinna się już składać wyłącznie z mleka jako głównego pożywienia. Rozpiera go energia, a jego zapotrzebowanie kaloryczne na witaminy oraz składniki mineralne wzrasta. To dobra pora, by do menu rocznego dziecka wprowadzić nowe tekstury i smaki!

Jadłospis dla rocznego dziecka – pod względem liczby spożywanych posiłków – powinien być podobny do diety rodziców. Maluchowi należy podawać pięć mniejszych posiłków dziennie.

Jadłospis rocznego dziecka – czego unikać?

Jelita małego człowieka są już dość dobrze rozwinięte, jednak istnieją produkty, których lepiej mu nie podawać. Menu dla rocznego dziecka powinno być więc zgodne z następującymi zasadami:

  • omijamy potrawy tłuste i smażone w głębokim tłuszczu,
  • unikamy pikantnych i słonych przypraw,
  • nie podajemy dziecku słodkich napojów gazowanych, słodkich herbatek i słodzonych napojów owocowych,
  • nie stosujemy żywności mocno przetworzonej (kostki rosołowe, zupki w proszku, dania gotowe),
  • unikamy słodyczy w codziennym jadłospisie.

Co może jeść roczne dziecko?

Jeśli chodzi o to, co powinno jeść roczne dziecko, w menu należy koniecznie uwzględnić:

  • warzywa i owoce, szczególnie z ekologicznych upraw,
  • mleko – cały czas jest bardzo ważne, gdyż dostarcza niezbędny wapń,
  • nabiał w postaci jogurtów i serków,
  • produkty zbożowe – w przypadku zaparć u dziecka produkty razowe,
  • mięso, ryby i jaja – są szczególnie ważne, gdyż dostarczają dziecku białka.

Jeśli nie chcesz popełniać błędów lub masz wątpliwości dotyczące posiłków dla rocznego dziecka, warto skonsultować jadłospis swojej pociechy z dietetykiem. Dbanie o zdrowie dziecka i jego prawidłowy rozwój poprzez dietę to czasami szansa, by także rodzice poprawili jakość swoich posiłków!

 

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Artykuły polecane dla Ciebie