Jedzenie na poprawę nastroju

Dieta i odżywianie

Jak kulinarnie poprawić sobie nastrój i ukoić nerwy? Dowiedz się jakie dania wprawią cię w lepszy humor i wprowadzą do życia więcej optymizmu.
 
Jedzenie a nastrój

Nie od dziś wiadomo, że nastrój wpływa na wybór produktów spożywczych. Ale dzięki odpowiednim składnikom żywności możesz wpływać na nastrój i emocje. W zależności od kompozycji swojego jadłospisu możesz uzyskać efekt uspokajający lub pobudzający, poprawiający nastrój czy też pogłębiający przygnębienie.

Melisa uspokaja

Melisa jest ziołem o cytrynowym, silnym i orzeźwiającym zapachu. Wszystko za sprawą olejku eterycznego obecnego w liściach. Ten sam olejek eteryczny odpowiada za właściwości uspokajające melisy. Bądź jednak ostrożny w wyborze herbaty z melisy. Nie każda bowiem zawiera odpowiednią ilość olejku, aby osiągnąć pożądany efekt. Zamiast herbat ekspresowych decyduj się na tę ze sklepów zielarskich, która ma cięte liście.

Uspokajający wpływ innych ziół

Jeśli zależy ci na uspokojeniu emocji możesz również zaopatrzyć się w kozłka lekarskiego, popularnie znanego jako waleriana czy też w rumianek. Korzystny efekt przyniesie też męczennica krwista, która poprawia nastrój i zmniejsza napięcie psychiczne. Pozytywne działanie wykaże także werbena stosowana w postaci naparu lub olejku dodanego do kąpieli oraz arcydzięgiel litwor – jego liście możesz dodać do sałatki, zupy czy dań z ryb. Ukojenie uzyskasz również dodając do ciepłej kąpieli olejek z lawendy. Lawendę możesz użyć także do wypieku ciastek czy muffinek.

Sok z wiśni nie tylko na spokojny sen

Melatonina jest hormonem wytwarzanym w organizmie człowieka. Steruje rytmem okołodobowym, jest także biologicznym modulatorem nastroju i snu. Działa uspokajająco. Badania  dowodzą, że melatonina wytwarzana jest również w roślinach. Stąd też uwzględniając jej źródła w diecie możesz poprzez żywność osiągać efekt uspokajający i poprawiający nastrój. W chwilach szczególnie emocjonalnych sięgaj po wiśnie, winogrona, produkty pełnoziarniste z owsa i jęczmienia, pomidory, rzepę, imbir, słonecznik oraz oliwę z oliwek.

Chmiel i piwo a nastrój

Chmiel to roślina bardzo popularna w Polsce. Jako składnik piwa towarzyszy nie jednemu kibicowi. Mało kto wie jednak, że dzięki lupulinie oraz humulenie, chmiel ma właściwości uspokajające i nasenne. Działa silniej niż melisa czy waleriana.

Przekąski na uspokojenie

Jako przekąski podczas emocjonujących rozgrywek sprawdzą się: migdały, orzechy, owoce jagodowe lub banany. Są źródłem tryptofanu pobudzającym syntezę serotoniny. Ta poprawia nastrój.  Możesz również sięgać po gorzką czekoladę. Zmniejsza ona wydzielanie kortyzolu, który jest nazywany hormonem stresu i może odpowiadać za uczucie niepokoju. Uspokajająco zadziała również marakuja i owoce goji.

Jeśli szukasz sposobu na uspokojenie emocji piłkarskich lub wywołanych każdą inną stresującą sytuacją zaopatrz się w menu kojące nerwy: orzechy, migdały, gorzką czekoladę, banany lub owoce jagodowe. Jako napój przysłuży się napar z melisy, rumianku, ciepłe mleko lub tez koktajl bananowo – malinowy z dodatkiem kakao.

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Artykuły polecane dla Ciebie