Najlepsza dieta – ranking
Najlepsza dieta 2019 r. – zdaniem ekspertów – to dieta śródziemnomorska. Jest opisywana nie tylko jako najlepszy sposób na zdrowe odżywianie, ale też jako najskuteczniejsza dieta bazująca na roślinach i najlepsza dieta na cukrzycę. Jest też uznawana za najłatwiejszą do naśladowania.
Spis treści:
- Najlepsza dieta odchudzająca – warzywa, owoce i minimum żywności przetworzonej
- Najskuteczniejsza dieta odchudzająca – ranking
- Jak dieta najlepsza dla serca i dla osób z cukrzycą?
- Najlepsza i najskuteczniejsza dieta śródziemnomorska
- Odchudzanie i nie tylko
Ranking najskuteczniejszych diet powstał jako efekt pracy amerykańskich specjalistów: dietetyków i lekarzy. Jest on skutkiem przeglądu badań nad dietami w czasopismach medycznych, raportach rządowych oraz innych źródłach. Ranking diet ocenia poszczególne diety pod kątem kilku czynników:
- łatwość wprowadzenia diety
- wartość odżywcza,
- krótko- i długoterminowy spadek masy ciała,
- bezpieczeństwo stosowania,
- potencjał w profilaktyce i leczeniu cukrzycy oraz chorób serca.
Najbardziej skuteczna dieta w 2018 r. to – równorzędnie – dieta śródziemnomorska i dieta DASH. W 2019 r. polecane diety to na pierwszym miejscu dieta śródziemnomorska, drugie miejsce zajęła dieta DASH, trzecie dieta fleksitariańska, a czwarte Weight Watchers (Strażników Wagi).
Najlepsza dieta odchudzająca – warzywa, owoce i minimum żywności przetworzonej
Jaka jest najlepsza dieta? Te z czołówki rankingu łączą dwie rzeczy: wyeliminowanie żywności wysoko przetworzonej oraz oparcie diety na owocach, warzywach, nasionach roślin strączkowych, ziarnach, nasionach oraz orzechach, dzięki czemu korzystnie wpływają na zdrowie. Za sprawą dużej ilości antyoksydantów, witamin i składników mineralnych najlepsze w rankingu diety redukują stany zapalne, zmniejszają stres oksydacyjny i wspomagają wzrost prawidłowej mikroflory jelitowej. Nie wymagają one całkowitego wyeliminowania niektórych produktów, ale zalecają rozsadek, przez co są łatwiejsze do utrzymania – w przeciwieństwie np. do diet Dukana czy diety ketonowej, które są bardzo restrykcyjne i nakazują wyeliminowanie całych grup produktów spożywczych.
Najskuteczniejsza dieta odchudzająca – ranking
Biorąc pod uwagę zarówno efekt krótko- i długoterminowy jako najlepsza dieta na odchudzanie została uznana dieta Weigth Watchers, dieta wolumetryczna oraz dieta fleksitariańska.
- Dieta Strażników Wagi to najskuteczniejsza dieta odchudzająca, przypisująca produktom punkty na podstawie ich wartości odżywczej. Produkty można dowolnie łączyć i zjadać w ramach dziennego limitu punktów – zależny jest on od wieku, płci, wzrostu i wagi.
- Jeśli ktoś zastanawia się, jaka dieta na odchudzanie będzie skuteczna, powinien zapoznać się z zasadami diety wolumentrycznej. Opiera się na wyborze produktów o dużej objętości i wysokiej zawartości składników odżywczych, a niskiej kaloryczności.
- Ranking diet odchudzających uwzględnia również dietę fleksitariańskią. Przyświeca jej hasło "więcej warzyw, mniej mięsa". Polega na wprowadzeniu jednego lub kilku dni w tygodniu bezmięsnych lub kilku posiłków w ciągu dnia opartych wyłącznie na produktach roślinnych.
Jak dieta najlepsza dla serca i dla osób z cukrzycą?
Według rankingu dietą najlepszą dla zdrowia serca oraz w cukrzycy jest dieta śródziemnomorska. Charakteryzuje się ona wysoką zawartością antyoksydantów, witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Najefektywniejsza dieta zmniejszająca z kolei ryzyko chorób serca to dieta DASH, dieta wegetariańska, dieta MIND oraz dieta doktora Ornisha.
Najlepsza i najskuteczniejsza dieta śródziemnomorska
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która dieta jest najlepsza. W różnych rankingach diet czołowe miejsca zawsze zajmuje jednak dieta śródziemnomorska. Opiera się ona przede wszystkim na produktach pochodzenia roślinnego. Większość posiłków obejmuje owoce, warzywa, ziarna, fasolę, nasiona i orzechy. Podstawą jest również oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Dieta wyklucza rafinowany cukier i mąkę z drobnymi wyjątkami. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego pojawiają się niebywale rzadko. Nie za często w posiłkach znajduje się czerwone mięso. Potrawy składają się z jaj, nabiału oraz drobiu, ale nadal w porcjach mniejszych niż w diecie zachodu. Podstawą są ryby.
Odchudzanie i nie tylko
Liczne badania wskazują na dobroczynny wpływ diety śródziemnomorskiej na zdrowie. Może ona nie tylko zmniejszać ryzyko cukrzycy i nowotworów, ale również obniża stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL we krwi. Dzięki czemu może być skuteczna w profilaktyce miażdżycy. Poprawia pamięć, przeciwdziała otępieniu i depresji. Produkty zalecane w diecie śródziemnomorskiej wiążą się również z mocniejszymi kośćmi, zdrowszym sercem i dłuższym życiem. Badania dowodzą również, że pozwala na skuteczne, zdrowe odchudzanie.
Oczywiście warto pamiętać, że porad dotyczących wyboru najlepszej diety, zasad zdrowego gotowania i innych aspektów żywienia udzielić może dietetyk.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Co jeść przy zatruciu?
Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.
Wzdęcia, niestrawność, zgaga?
Świąteczne potrawy, którym trudno się oprzeć, kuszące zapachy i dużo czasu na jedzenie. W efekcie często wzdęcia, niestrawność i zgaga. Jak sobie z tym poradzić?
Czy mak jest zdrowy?
Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?
Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę
Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!
Kompulsywne objadanie się – dieta
Kompulsywne jedzenie polega na przyjmowaniu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie. Dowiedz się, jakie mogą być skutki tego zaburzenia.