Zdrowy pomysł na lato: ogórki!

Dieta i odżywianie

Mają orzeźwiający smak i kwysoką zawartość wody. Doskonale nadają się na upały - zapobiegają odwodnieniu. Ogórki w każdej postaci kryją w sobie wiele wartościowych składników. Dowiedz się komu i dlaczego szczególnie pomogą ogórki. Sprawdź nasz przepis na zdrowie.

Ogórki – profilaktyka odwodnienia

Ze względu na dużą zawartość wody oraz potas, ogórki są skuteczną metodą w zapobieganiu odwodnieniu. Dodawaj je do wody wraz z miętą. Zapewnisz sobie orzeźwienie oraz większe spożycie płynów. Odpowiednie nawodnienie jest ważne w profilaktyce zaparć, kamieni nerkowych oraz niezbędne dla prawidłowej pracy jelit.

Ogórki – dobra przekąska w diecie odchudzającej

Pół szklanki ogórków (52g) to zaledwie 8 kcal. Stanowią więc one doskonałą przekąskę i dodatek do potraw dla osób przebywających na diecie odchudzającej. Są źródłem błonnika pokarmowego usprawniającego pracę przewodu pokarmowego i zapobiegającego zaparciom. Ogórki zawierają również beta-karoten,  witaminę C, kwas foliowy, witaminy B1, B2, B6 i niacynę. Dostarczają wapnia, fosforu, cynku, miedzi i żelaza. Ogórki gruntowe zapewnią więcej wartościowych składników niż szklarniowe.

Witamina K na mocne kości

Ogórki to dobre źródło witaminy K. Obok odpowiedniej ilości w diecie wapnia, witaminy D oraz magnezu, jest ona równie potrzebna w budowaniu mocnych kości oraz zapobieganiu ich pękaniu i złamaniom.

Ogórki dobre w profilaktyce nowotworów

Ogórki podobnie jak pozostałe warzywa z rodziny dyniowatych są źródłem związków o działaniu antyoksydacyjnym – polifenoli: flawonoidów, lignanów i triterpenów. Oznacza to, że mogą wspomagać profilaktykę nowotworów. Składniki te działają również przeciwzapalnie. Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców i opublikowane na łamach British Journal of Nutrition wskazują na ich działanie zmniejszające ryzyko rozwoju raka piersi i prostaty. Dodatkowo ogórki zawierają także substancje nazywane kukurbitacyny o działaniu przeciwnowotworowym. Wyniki badań opublikowane w „Cancer research” wskazują, że związki te mogą chronić przed rozwojem raka trzustki.

Ogórki w profilaktyce chorób sercowo – naczyniowych

Dzięki zawartości błonnika pokarmowego, potasu i magnezu ogórki są  produktem, który możesz stosować wspomagająco w profilaktyce chorób sercowo – naczyniowych. Obecne w nich polifenole oraz kukurbitacyny pomagają w zapobieganiu miażdzycy, a błonnik obniża poziom cholesterolu.

Ogórki w diecie cukrzycowej

Ogórki mogą pomagać w kontroli i profilaktyce cukrzycy. Charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym i obecnością błonnika pokarmowego.

Wpływ ogórków na skórę

Plasterki ogórka stosowane na skórę działają chłodząco i łagodząco. Zmniejszają obrzęk, podrażnienie, a dzięki składnikom przeciwzapalnym także stany zapalne skóry. Ogórki mogą łagodzić oparzenia słoneczne. Umieszczone na oczach pomogą zmniejszyć poranny obrzęk.

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone są przetworem szczególnie wskazanym w diecie ze względu na wspomaganie odporności. Nie tylko ze względu na zawartość witaminy C, ale również na kwas mlekowy. Wytwarzany jest przez bakterie fermentacji mlekowej, które sprzyjają utrzymaniu prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego. Kwas mlekowy ponadto usprawnia pracę przewodu pokarmowego i zwiększa przyswajalność składników odżywczych. 



Ogórki – na co uważać?


Ogórki po zerwaniu mogą być traktowane warstwą wosku. Nie myj ich przed przechowywaniem, ale koniecznie umyj dokładnie przed spożyciem. Unikaj ogórków, które mają pomarszczone lub uschnięte zakończenia. Możesz je przechowywać w lodówce do tygodnia. Ogórki mogą charakteryzować się dużą zawartością pestycydów. Staraj się kupować te ze sprawdzonych gospodarstw, które unikają stosowania pestycydów do ich uprawy.

Ogórki to skarbnica składników mineralnych, witamin i składników o działaniu prozdrowotnym. Korzystaj z ich dobroczynnego działania w każdej postaci: dodatku do napojów, sałatek czy zup. Wypróbuj nasz przepis na kiszone ogórki i ciesz się ich smakiem. 



Przepis na ogórki kiszone
Składniki:
Ogórki gruntowe
koper
czosnek
chrzan
liście winogrona
liście czarnej porzeczki
liście wiśni

Zalewa
1 łyżka soli
1 litr wody

Sposób przygotowania:
Ogórki i koper umyj.  Czosnek i chrzan obierz i rozdrobnij. Ogórki układaj w słoikach pionowo, jaśniejszym końcem do góry. Do każdego słoika dodaj 2 ząbki czosnku, 3 kawałki chrzanu, niedużą gałązkę kopru. Możesz również dodać 1 liść winogrona, czarnej porzeczki i wiśni. Zalej słoik zimną lub letnią zalewą. Dobrze zakręć i odstaw do fermentacji. Smacznego!

Artykuły powiązane

Dieta i odżywianie

Czy mak jest zdrowy?

Wigilia to w wielu domach czas na makiełki, kutię, makowce czy strucle. Mak jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji kulinarnej, szczególnie w czasie Świąt. Czy to zdrowy smakołyk?

Dieta i odżywianie

Warzywa kapustne - porcja zdrowia na jesień i zimę

Warzywa kapustne stanowią produkty o wysokiej wartości odżywczej. Są źródłem nie tylko witamin czy składników mineralnych, ale również składników bioaktywnych o korzystnym wpływie na cały organizm. Niska kaloryczność, niski indeks glikemiczny, bogactwo błonnika i witamin, dowiedz się więcej!

Dieta i odżywianie

Co jeść przy zatruciu?

Biegunka, ból, zmęczenie, często odwodnienie. Zatrucia pokarmowe zamieniają życie w koszmar, jak sobie z nimi radzić? Co i jak jeść po zatruciu - mówi dietetyk mgr Natalia Torchała.

Artykuły polecane dla Ciebie