Czym jest przykurcz stawu łokciowego i jakie są jego rodzaje?
Przykurcz stawu łokciowego polega na ograniczeniu jego ruchomości. Ograniczenie to może występować zarówno w zakresie wyprostu, zgięcia, jak i ruchów rotacyjnych przedramienia. Przykurcz stawu łokciowego może być efektem patologii miękkich elementów stawu (torebka stawowa, blizny pourazowe), ale najczęściej kojarzy się ze skostnieniami lub wolnymi fragmentami kostnymi w obrębie stawu.
Specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Spis treści:
- Przyczyny powstawania przykurczu i skostnień stawu łokciowego
- Leczenie nieoperacyjne przykurczu stawu łokciowego
- Badania diagnostyczne niezbędne do kwalifikacji do operacji przykurczu stawu łokciowego
- Leczenie operacyjne przykurczu stawu łokciowego
Przyczyny powstawania przykurczu i skostnień stawu łokciowego
Przyczyny powstawania przykurczu i skostnień stawu łokciowego są różnorodne, a do najważniejszych wśród nich można zaliczyć:
- przykurcz pourazowy łokcia, kiedy w wyniku złamania, zwichnięcia, lub obu tych czynników jednocześnie, pomimo zastosowanego leczenia i rehabilitacji nie udaje się odzyskać pełnego zakresu ruchów
- przykurcz zwyrodnieniowy łokcia wynikający z choroby zwyrodnieniowej stawów, urazów dokonanych w przeszłości, które nie wymagały żadnego leczenia lub chorób, którym towarzyszą zmiany zwyrodnieniowe (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów -RZS)
Leczenie nieoperacyjne przykurczu stawu łokciowego
Podstawowe znaczenie ma szeroko pojęta rehabilitacja (ćwiczenia czynne, bierne, terapia manualna, fizykoterapia), szczególnie we wczesnym okresie pourazowym, lub przy niewielkim nasileniu przykurczu.
Jeżeli zastosowana intensywna rehabilitacja nie przynosi satysfakcjonującego efektu, a przykurcz stawu łokciowego utrzymuje się, tylko leczenie operacyjne ma szansę przynieść całkowitą, lub chociaż częściową poprawę, zwiększenie funkcjonalności kończyny, powrót do aktywności zawodowej i sportowej oraz zmniejszenie bólu w codziennym życiu.
Badania diagnostyczne niezbędne do kwalifikacji do operacji przykurczu stawu łokciowego
Podczas kwalifikacji do zabiegu operacyjnego najważniejszy jest wywiad, badanie kliniczne pacjenta oraz badania dodatkowe — głównie RTG i USG z oceną dynamiczną stawu łokciowego. Czasem, szczególnie w przypadkach pourazowych konieczne jest wykonanie badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Leczenie operacyjne przykurczu stawu łokciowego
Zabieg operacyjny najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od 1,5 do 2,5 godziny. Sam zabieg polega na wycięciu przykurczonej torebki stawu łokciowego (przedniej lub tylnej — w zależności od rodzaju przykurczu), wycięciu blizn i skostnień stawowych oraz usunięciu ciał kostnych wewnątrzstawowych. Zakres operacji uzależniony jest od stwierdzonej przed i śródoperacyjnie patologii. Uzyskany zakres ruchów bada się śródoperacyjnie, dzięki czemu pacjent i jego fizjoterapeuta wiedzą, do jakiego zakresu ruchomości stawu powinna dążyć rehabilitacja pooperacyjna. Czas pobytu w szpitalu to 2 dni. Rehabilitację rozpoczyna się po 2-3 dniach od operacji i trwa ona około 6-12 tygodni. W rehabilitacji podstawowe zastosowanie znajduje szyna wymuszająca bierny ruch stawu (CPM) wynajmowana przez pacjenta do domu na okres około 2-3 tygodni.
Trzeba pamiętać, że pomimo największej staranności podczas operacji, nie zawsze udaje się przywrócić zadowalający Pacjenta zakres ruchów, co najczęściej wynika ze zmienionej pourazowo konfiguracji stawu łokciowego. W takiej sytuacji pozostaje zaakceptowanie ograniczenia ruchomości stawu lub rozważenie zabiegu całkowitej endoprotezoplastyki stawu łokciowego.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Rola fizjoterapii w reumatyzmie
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba o nie do końca rozpoznanym pochodzeniu. W jej leczeniu istotną rolę pełni fizjoterapia, która nie tylko pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale również poprawia codzienne funkcjonowanie.
Rak płuc – główny zabójca wśród nowotworów
Rak płuca od wielu lat okupuje szczytowe pozycje najczęściej występujących i wywołujących największą śmiertelność nowotworów.
Szczepionkowy „must have” dla każdego – szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW)
O szczepieniu przeciw WZW B przypominamy sobie zwykle przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Warto wspomnieć, że szczepienia przeciw WZW B były jednym z osiągnięć, które umożliwiło bezpieczne przeszczepianie narządów.
Czym jest jet lag i jak sobie z nim radzić?
Amerykańska Akademia Medycyny Snu definiuje jet lag jako zespół bezsenności lub zespół z nadmierną sennością, która występuje w ciągu dnia po podróży, po przebyciu przynajmniej dwóch stref czasowych.
Czym jest złamanie kompresyjne kręgu i dlaczego powstaje?
Złamanie kompresyjne to szczególny typ złamania, do którego może dojść w obrębie kręgosłupa. Poznaj czynniki ryzyka, objawy oraz sposób leczenia złamań kompresyjnych.