Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe, nieswoiste zapalenie jelit, które może obejmować cały przewód pokarmowy lub dotyczyć tylko jego odcinka. Dokładne przyczyny choroby nie są znane, jednak występują objawy, na które warto zwrócić uwagę.

Choć choroba Leśniowskiego-Crohna może dotyczyć praktycznie całego przewodu pokarmowego to najczęściej stan zapalny występuje w jelicie krętego, może też obejmować jelito grube, rzadziej pojawia się w innych lokalizacjach tj. jama ustna, przełyk, żołądek czy okolica odbytu.

Dokładna przyczyna tego schorzenia nie jest znana, ale jej pojawienie się powiązano z takimi czynnikami jak: czynniki środowiskowe, czynniki genetyczne oraz zaburzenia immunologiczne przewodu pokarmowego. Choroba występuje, gdy mechanizmy immunologiczne nie potrafią zareagować na drobnoustroje wewnętrzne.

  • Bóle brzuch, biegunka
  • Krew w stolcu
  • Osłabienie
  • Gorączka
  • Zmniejszenie masy ciała (może być spowodowane niedostatecznym odżywianiem lub zespołem złego wchłaniania)

Objawy zależne od miejsca występowania to:

  • Końcowy odcinek jelita krętego - w początkowej fazie nie daje sygnałów, czasem może pojawić się niedokrwistość i niewytłumaczalna gorączka. Jednak u większości chorych są bóle brzucha i biegunka;
  • Jelito grube - tutaj objawy mogą być zbliżone do tych charakterystycznych dla zapalenia jelita grubego. Często pojawia się ból brzucha, szczególnie przy lokalizacji w kątnicy i jelicie krętym;
  • Przy odbycie - pojawiają się owrzodzenia, ropnie lub przetoki;
  • Rzadko pojawiają się objawy zajmujące skórę, stawy czy oczy.

W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania. Można też bezpośrednio udać się na wizytę do lekarza specjalistygastrologa.

Najczęściej diagnozę stawia się po połączeniu wyników badań (wywiad środowiskowy i badania przedmiotowe). Najważniejszym z nich jest endoskopowy obraz jelita z pobraniem jego wycinków do badania histopatologicznego (badanie kolonoskopowe). Dodatkowe badania mogą pomóc w rozróżnieniu chorób jelit.

Po postawionej diagnozie lekarz wprowadza leczenie mające na celu złagodzenie choroby, gdyż pozostaje ona nieuleczalna. Z reguły stosuje się leki przeciwzapalne oraz wpływające na układ immunologiczny.