Sięgasz po kolejny kubek kawy z nadzieją, że pobudzi Cię do aktywności, a zamiast pożądanego efektu odczuwasz większe zmęczenie? Sprawdź dlaczego i jak temu zapobiec.
Kiedy wypicie kawy może zwiększać uczucie zmęczenia?
Kawa, a szczególnie zawarta w niej kofeina ma działanie stymulujące aktywność człowieka. Pobudzające działanie kofeiny spowodowane jest jej antagonizmem z adenozyną i blokowaniem jej receptorów w mózgu. Adenozyna bierze udział w regulowaniu cyklu snu i czuwania. Jej rosnące stężenie odpowiedzialne jest za uczucie senności, spowolnienie pracy i zmniejszenie wydajności. Kofeina łącząc się zamiast niej z receptorami powoduje zwiększone wydzielanie: acetylocholiny, noradrenaliny i dopaminy. Są to neuroprzekaźniki stymulujące organizm do aktywności, poprawiające pamięć i koncentrację. Istnieją dowody naukowe, że małe dawki kofeiny mogą wywoływać bardziej korzystne efekty niż jej duże ilości. Kofeina bowiem blokuje receptory, ale nie hamuje produkcji adenozyny. Im wyższa dawka kofeiny tym dłuższy czas blokowania adenozyny, która po ustąpieniu działania kofeiny łączy się ze swoimi receptorami wzmaga uczucie zmęczenia oraz senności. Dawka do 250mg kofeiny może wpływać na polepszenie nastroju, koncentracji, szybkości reakcji, koordynacji ruchowej, spowodować wzrost czujności i zmniejszyć zmęczenie. Badania wykazały, że osoby przemęczone znacznie lepiej wykonują czynności motoryczne i intelektualne po spożyciu umiarkowanych ilości kofeiny. Po dużych jej dawkach przebiegają one gorzej. Z kolei u osób wypoczętych wpływ kofeiny na poprawę sprawności psychicznej jest niewielki.
Wpływ kawy na odwodnienie i zmęczenie
Od wielu lat uważa się, że kofeina jest składnikiem o działaniu moczopędnym. Dziś wielu naukowców twierdzi, ze napoje zawierające kofeinę nie wpływają na wydalanie moczu inaczej niż pozostałe napoje. Jednak jeśli zauważysz, że picie kawy zmusza Cię do częstszego odwiedzania toalety, uważaj, aby się nie odwodnić. Jest ono przyczyną przyspieszenia tętna, obniżenia ciśnienia krwi, a w konsekwencji prowadzi do wzmożonego zmęczenia i ospałości. Sięgając po kolejną kawę, jako antidotum pogłębiasz stan odwodnienia.
Słodka kawa wzmaga senność
Jeśli lubisz dodawać cukier do kawy spadek energii może Tobie dużo bardziej doskwierać. Jest to skutek wahania poziomu cukru we krwi, od wysokiego do niskiego.
Jak zapobiec uczuciu zmęczenia po wypiciu kawy?
By zapobiec zwiększonej senności po wypiciu kawy pij ją w umiarkowanych ilościach, do czterech filiżanek dziennie. Co odpowiada 400mg kofeiny. Pamiętaj, że nie tylko kawa zawiera kofeinę, w dziennym bilansie bierz pod uwagę wszystkie napoje z jej dodatkiem. Unikaj napojów na bazie kawy z dodatkiem słodkich syropów i bitej śmietany. Ograniczaj ilość cukru do słodzenia. Uzupełniaj płyny, aby nie doprowadzić do odwodnienia swojego organizmu. Jeśli nadal będziesz odczuwać zmęczenie spróbuj kawy bezkofeinowej.
Pamiętaj, ze wpływ kofeiny na Twój organizm zależy od poziomu Twojego zmęczenia, jej ilości w organizmie i częstotliwości przyjmowania. Przy mocnym przemęczeniu zbyt duża ilość kawy pogorszy Twoje samopoczucie i funkcjonowanie oraz zwiększy senność.
Usługi dla Ciebie
Artykuły powiązane
Fizjoprofilaktyka
Odpowiednia fizjoprofilaktyka znacznie zmniejszy ryzyko upadków, bólów kręgosłupa czy wady postawy. Poprawi też jakość życia, szczególnie osób starszych.
Skórki przy paznokciach
Nieskutecznie walczysz z problemem suchych i pozadzieranych skórek przy paznokciach? Chcesz je wycinać? Sprawdź, co z tym zrobić, jak pielęgnować skórki i paznokcie?
Buty zdrowe czy piękne?
Zmieniająca się moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. O zdrowych i niezdrowych butach rozmawiamy z lekarzem ortopedą i traumatologiem dr. n. med. Cezarym Michalakiem.
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? Dlaczego nigdy nie wolno go smarować żadnymi substancjami? Jak radzić sobie tymi z pajęczakami przenoszącymi groźne choroby?
O czym trzeba pamiętać na plaży?
Plaża to miejsce, gdzie beztrosko relaksujemy się w promieniach słońca. Opalanie to jednak także zagrożenie dla nieprzygotowanych. O czym pamiętać?