Zawał serca może być mniej inwazyjny pod warunkiem właściwego udzielenia pierwszej pomocy. Jak skutecznie postępować w przypadku tej choroby i od czego zależy rozległość zawału, mówi nam kardiolog enel-med prof. Łukasz Małek.

Zawał serca - co to jest

Najczęściej jest powikłaniem miażdżycy. Oczywiście jest wiele innych przyczyn wystąpienia zawału serca, jednak głównie wynika z miażdżyc w tętnicach wieńcowych. Dochodzi do niego w sytuacji, w której przepływ krwi do mięśnia sercowego ulega zmniejszeniu lub ustaniu, a obszar mięśnia zaopatrywany przez tętnicę wieńcową zaczyna obumierać.

Zawał serca - jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy?

Należy jak najszybciej podać leki, które pomogą zahamować procesy prowadzące do niedrożności tętnic oraz przetransportować chorego karetką do pracowni hemodynamiki, gdzie tętnica zostanie udrożniona. To nie jest choroba, z którą można czekać i leczyć ją w domowym zaciszu. W domu poza przyjęciem aspiryny tak naprawdę nie można zrobić wiele więcej. Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.

Jak rozpoznać zawał serca?

Objawia się bólem w klatce piersiowej. Ból jest silny, zamostkowy, który nie ustępuje. Te dolegliwości mogą promieniować do kończyn górnych, żuchwy czy pleców. Wystąpić mogą również silne poty, utrata przytomności, a czasami zaburzenie rytmu serca.

Od czego zależy skala zawału serca?

Rozległość zawału i jego późniejsze konsekwencje zależą od tego, która tętnica została zamknięta, jakiej wielkości i jak szybko zostało podjęte leczenie. Im szybciej następuje specjalistyczna pomoc tym zawał najczęściej jest mniejszy i mniej inwazyjny. Jeśli ktoś czeka i neguje występujące u niego objawy, nie dzwoni po pogotowie, wtedy najczęściej zawał jest większy.  

Zawal serca w jakim wieku i u kogo występuje?

Tak, jak z chorobą wieńcową, też nie ma żadnej reguły. Najczęściej jednak występuje po 60. roku życia, a u kobiet około 70. roku życia. Chociaż bywają nawet 30-latkowie, którzy mają zawał. 

Jak żyć po zawale?

Wszystko zależy od tego, jak rozległy był zawał i z jakimi przebiegł objawami. Równie dobrze może zdarzyć się, że doszło do zatrzymania krążenia i niektórzy nie przeżywają już pierwszego zawału. Jeśli do tej pory to nie było uskuteczniane to ważne, aby potem tym sprawniej ingerować w te czynniki, które doprowadziły do zawału, a więc te same, które powodują miażdżyce. Należy rehabilitować się po zawale i nie lekceważyć nigdy później objawów, które występują przy zawale, o których wspominałem. Warto stosować się do zaleceń kardiologa.